Zraňujete Vašeho koně, když na něj používáte bič?

Dobrý jezdec ví, že bič je pomůcka, která má sloužit především k posílení pobídek nohou, čili na podporu zlepšení výkonu vašeho koně. Použití biče při jízdě je ale poměrně neškodné, nebo snad ne?

Nový výzkum Dr. Lydia Tonga, veterinárního patologa z univerzity v Sydney ukázal, že ve skutečnosti mohou koně cítit bolest způsobenou bičem velmi intenzivně.

Nabízí se tedy otázka, poškozujete vašeho koně užitím biče?

Doktor Tong srovnává koňskou a lidskou kůži v prostoru, kde bič nejvíce působí – na boku. Objevil, že ač se na to první pohled nemusí vůbec zdát, je kůň v této oblasti fyzicky mnohem citlivější, než jsme si všichni mysleli. Vrchní vrstva kůže totiž obsahuje nervová zakončení, která slouží jako jakási snímací vrstva podnětů z okolí. Tato kůže na boku je u koní podobná jako u lidí.

Je tedy morální použití biče stejným způsobem, když se tloušťka koňské a lidské kůže liší jen o 1 mm?
Tato nová informace nám tedy říká, že kůň cítí bolest při použití bičíku pravděpodobně velmi podobně jako bychom se sami uhodili bičíkem do boku. Doktor Tong potvrzuje, že jelikož jsou koně v přírodě kořistí predátorů, neukazují často svou bolest otevřeně.

Pokud totiž – kořist (zvíře) ukazuje svou bolest v přírodě, je více než pravděpodobné, že si jej predátor jako kořist vybere, protože je více zranitelné.“  Proto tedy kůň skrývá následky klepnutí bičem a nereaguje, když jej klepneme silněji, protože jeho základní pozice v potravinovém řetězci mu říká, aby svou bolest neukazoval a to i v případě, že jej to doopravdy bolí.

Tento nový výzkum přináší celou řadu nových otázek o použití biče v jezdeckém sportu.

Všichni jsme byli ujišťováni, že použití biče se občas jeví jako nezbytné, jak v případě tréninku mladého koně, tak v případě přeučování koně zkaženého či líného, abychom jej dostali tzv. „na nohy“. Ale někdy se setkáváme s neurvalým používáním biče (i na spotovních akcích). Takový jezdec, který bič používá k fyzickým trestům zvířete, by měl pracovat na přiježděnosti koně i sám na sobě. Nejlepší volbou, pokud musíte bič používat, jsou alternativní, polstrované biče, které změkčují rány, říká doktor Tong. Nejlepším řešením však je, aby se jezdci naučili lépe pracovat sami se sebou, se svým tělem a dokázali tak svému koni i bez biče dávat přesné a jemné pomůcky.

A co si o použití biče myslíte vy?

Zdroj: https://troton.com