Život koně po laminitidě aneb návrat na trávu

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Poté, co kůň úspěšně překonal záchvat laminitidy – kdy může zpět na trávu (může-li vůbec)? Pokud ano, jak brzy? Takové jsou otázky, které se honí hlavou všem majitelům koní, kteří prodělali laminitis. Dva fundovaní veterináři se pokusili na tuto otázku odpovědět. Ale i tak se mírně liší, čili obvykle je to na úsudku majitele a veterináře, ale okamžité vypuštění na zelené nedoporučuje ani jeden.

Otázka:

Poté, co měl kůň záchvat s laminitis, může být znovu na trávě? Řekněme 20 minut denně? Pokud ano, jak brzy se to dá udělat?

Odpověď 1 (Amy Ruckerová, terenní veterinářní lékařka Columbia, Missouri):
Jsou tu dva hlavní problémy: Jedním je to, že nelze provádět pohybová cvičení s koněm, který má akutní laminitidu. Je důležité nepouštět koně na zelené dokud se lamely nezahojí a nemají tak šanci navázat spojení mezi kopytní kostí a rohovinou kopytní stěny. Pokud má kůň velké poškození na kopytě, omezte přístup k pastvě dokud kapsle kopyta nevyroste – cca osm měsíců bez zeleného. Později je lze vypustit do malého výběhu, ale stále buďte ve střehu. Uvažte také, zdali kůň trpí EMS, pak cukry v trávě mohou být škodlivé.

DMCLGRAZ_DG
Odpověď 2 (Nicholas Frank, BSc Hons, DVM, PhD, Dipl. ACVIM, Tufts University Cummings Katedra Veterinární medicíny, North Grafton, Massachusetts)