Život bez chemického odčervení

Když jsme před 8 lety začínali s koňmi, bylo nám řečeno, abychom své koně pravidelně odčervovali. Někteří tvrdili, že dokonce každých šest týdnů. Každého koně.

Není to jedovaté?“ zeptal jsem se.
Ani ne,“ řekl dotyčný. Obvykle jsem se ale spíš setkal s mlčením. A skeptickým pohledem.
Myslím, že jo, jo, je to jed. Tak nějak. Ale ne druh jedu, který by je připravil o život nebo tak.“ To poslední sdělení bylo obvykle doprovázeno rozpačitými úsměvy.
Ale zabíjí to přece ty červy nebo ne?“
No, jo. K tomu to přece slouží.“
A vy byste to jedl?“
Nemám parazity.
Ale nutíte svého koně, aby to pravidelně jedl…, jak víte, že on má parazity?
Nevím,“ řekl majitel nakonec.
Jak víte, že zrovna váš kůň má parazity?“ zeptal jsem se znovu.
Vím, že nemá parazity, protože jsme ho odčervovali každých šest týdnů.“
Ať už je měl nebo neměl, že?
Bylo ticho…

Tak jako mnoho jiných zažitých věcí v péči o koně mi začalo vrtat hlavou, jaký má odčervování smysl. Tolikrát mi lidé řekli, že odčervují všechny své koně dle stejného schématu a to i když si nezjistili, zda mají červy nebo ne. A to s produktem, který se ani neodváží sami zkonzumovat. Musí přece existovat lepší způsob.

Zvířata vůbec nemají problém s její konzumací, ba naopak oproti trápení sebe i jich samotných, když do nich chcete vpravit chemické odčervení, podání křemeliny je velmi jednoduché.

Zvířata vůbec nemají problém s její konzumací, ba naopak oproti trápení sebe i jich samotných, když do nich chcete vpravit chemické odčervení, podání křemeliny je velmi jednoduché.

A také, že existuje. Trvalo mi jen pár okamžiků, než jsem na Googlu narazil na článek „Jak můžete zjistit, zda má váš kůň parazity?“ Jedno kliknutí myší a celá strana odpovědí! Všechny skoro stejné: Vezměte vzorek stolice koně k veterináři a požádejte o parazitární rozbor stolice. Je to jednoduchý, levný proces, který vám hned napoví, zda váš kůň má parazitární problém, nebo ne. Ono se totiž ukazuje (jen se o tom málo mluví – protože prodané parazitární produkty znamenají více peněz), že pro koně je dobré mít několik parazitů. Je to dobré pro jejich imunitní systém. A to by měl každý majitel koně vědět.

Bohužel s vyšším počtem koní se odčervení prodražuje. My jsme v té době měli 8 koní. A 8x parazitární pasta to už není tak levné. Spíše se to prodražuje, a to zejména, pokud je to nutné provádět několikrát do roka. Tak jsem začal zkoumat celý tento proces. Jak se dá testovat trus koní na parazity? Zjistil jsem, že to opravdu není složité. Investoval jsem 200 dolarů do mikroskopu a mohl jsem dělat své vlastní fekální kontroly.

Vyřešil jsem to tedy bravurně, ale až na jednu věc. Můj proces mi sice odhalil, který z mých koní trpí parazity, ale ne, jak se jich zbavit bez jedu obsaženého v odčervovacích prostředcích.

Tak jsem opět požádal o radu Google. Google je prostě úžasný nástroj. Existuje mnoho věcí, které se mi na internetu nelíbí, ale oblíbil jsem si Google. Prakticky neexistuje žádná otázka, na kterou Google nenajde odpověď.

A hle, přišel jsem na to, že existuje něco, co se nazývá potravinářská křemelina.Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), podle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. Má jemnozrnný, práškovitý až jílovitý sediment. Je-li čistá, má bílou až krémovou barvu, bývá i nazelenalá, šedá, hnědavá dle příměsí. Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou toxické, jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny. Jeddnoduše řečeno – projde střevy a zase z nich vyjde přesně tak, jak přišla. A kromě jiného – vezme s sebou i škodlivé parazity. Tím můžu odčervovat nejen sebe, ale i své koně. Sám si tedy ordinuji dvě čajové lžičky denně.

Mimo jiné jsem zjistil:
„… že křemelina je přirozeně se vyskytující sedimentární minerální sloučenina z mikroskopických kosterních pozůstatků jednobuněčných řas. Tyto rostliny byly součástí zemského ekologie v prehistorických dobách. Křemelina vypadá jako prach s konzistencí pudru. Obsahuje přibližně 3 % hořčíku, 33 % křemíku, 19 % vápníku, 5 % sodíku, 2 % železa a dalších stopových prvků, jako je titan, bor, mangan, měď a zirkon.“

Jak vyplývá z výzkumu potravinářského průmyslu poskytuje křemelina mnoho zdravotních výhod nejen pro zvířata, ale také pro lidi. Křemelina je nejen lék na parazity v našem těle. Může mírnit i potenciální smrtelná nebezpečí jako jsou vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, obezita. Mimo to zlepšuje nepříjemné problémy se střevními bakteriemi a parazity. Pomáhá při zánětu průdušek, ledvin a močových cest. Pomáhá také při závrati, bolesti hlavy, hučení v uších, nespavosti. Studie ukazují, že křemelina může pomoci těm, kteří trpí cukrovkou a arteriálními onemocněními, bolestmi kloubů. Dále může zabránit nebo zmírnit příznaky Alzheimerovy choroby tím, že brání vstřebávání hliníku. Další z výhod konzumace křemeliny je obsah oxidu křemičitého, který pomáhá ničit špatné tuky. Křemelína je zázrak přírody, který neničí životní prostředí, je čistě přírodní a pomáhá zvířatům i lidem.

Jak to funguje?
Mnoho škodlivých věcí, které vstupují do těla má kladný náboj. Oxid křemičitý je polovodivá minerální látka, které, když se zahřeje tělesným teplem, tak se stává negativně nabitou a vydává elektrony. Tyto záporně nabité ionty minerálů přitahují špatné mikroby, volné radikály, kladně nabitý odpad a jiné tělu škodlivé věci. Křemelina působí jako magnet – všechny větší parazité, kteří se shodou okolností vyskytují v žaludku či v trávicím traktu jsou „rozřezáni“ a zabiti ostrými hranami, které křemelína obsahuje. Ta však nezabije prospěšné bakterie ve střevech. Vzhledem k silnému negativnímu náboji může každá skořepina obsažená v křemelíně absorbovat velké množství kladně nabitých látek, ať se jedná o chemické látky či látky ve formě bakterií či virů. Projde s nimi přes žaludek a střeva a vyplaví je z těla ven.

Znamená to tedy, že bych už nikdy neodčervoval koně odčervovacími pastami?
Naučil jsem se už dávno, že nikdy se nemá říkat. Před několika lety, těsně předtím, než jsme začali s našimi vlastními kontrolami a rozjeli program s křemelínou, jsme měli několik případů těžkého začervení organismu u koně Pocketa. Dostal zánět střev a my neměli na vybranou. Takže jsme museli sáhnout po průmyslových výrobcích… Ale nyní už je opět na programu křemelínového odčervování – takže 3,5 roku bez odčervovací pasty. Jednou jsme na statek přijali březí klisnu mustanga Saffron. Ta měla ve střevech dost špatné kulaté červy. Hříbě po narození mělo také tyto červy, takže i v tomto případě jsme sáhli po odčervovací pastě, ale od té doby již asi 28 měsíců odčervujeme jen křemelínou.

Nyní se dostáváme k důležité části diskuze. Nejhorší věc, kterou mohou lidé udělat, je dát všechny koně do stejného odčervovacího programu (zejména je-li v něm zapojen jed). Když jsme prováděli naše domácí testy stolice koní pod mikroskopem, objevili jsme, že je to hloupost. Čtyři z našich koní ve stejném stádě totiž vždy vykazovali minimální či nulovou přítomnost parazitů. Jinými slovy – přítomnost parazitů v jejich trusu byla velmi velmi nízká. Ti dostali šálek a půl křemelíny týdně (jednu polovinu šálku v pondělí, pak ve středu a v pátek). Dva další měli přítomnost parazitů vyšší, takže jsme jim dávky zvýšili na sedm šálků týdně (půl šálku křemelíny ráno a večer, sedm dní v týdnu). A zbývající dva měli výsledky katastrofální, takže jsme jim dávku zvedli na 14 šálků týdně (šálek ráno/šálek večer, sedm dní v týdnu). Je docela úžasné vidět, že rozptyl parazitů ve stejném stádě je zcela jiný, než bychom předpokládali, že?

Obecně řečeno, jsem se dozvěděl, že imunitní systém se zlepšuje s věkem a naše stádo tuto domněku potvrzuje. Až na Pocket. To byla výjimka. Ale výjimky potvrzují pravidlo. Je jí 16 let, ale je jedním z těch koní, kterým dáváme 14 šálků křemelíny týdně.

Opět platí, že náš program je následující:  Koně Cash, Noelle, Mariah a Skeeter dostávali pouze ½ šálku křemelíny týdně až do nedávné doby, když jsem se dočetl o dalších zdravotních výhodách křemelíny. Tak jsem postupně zvyšoval dávku z poloviny šálku v pondělí na středu i na pátek. Saffon a Stormy dostávají sedm šálků týdně. Pocket a Mouse pak 14 šálků týdně (2 šálky za den, rozdělené na ráno a na večer).

Tento program je určen pro každého koně metodou pokusu a omylu. Studujte, jak se provádí fekální kontroly a na co se při nich zaměřit. Vygooglete si to. Existují stupnice zamoření: nízké, mírné, vysoké – ve vzorku množství vajíček na gram trusu. Nízká je samozřejmě naším cílem. Kůň s nízkým rozsahem zamoření by měl dostat i velmi nízké dávky křemelíny. Koně v mírném rozsahu by měl dostat větší dávky. Nová dávka je vždy založena na vašem úsudku a metodě pokusu a omylu. Pokud se vám stále nedaří ani pomocí křemelíny získat nízké hodnoty, ale pohybujete se neustále ve vysokém stupni zamoření, pak je čas na to, aby do hry vstoupily průmyslové produkty – odčervovací pasty. V praxi k tomu mohu říci pouze to, že jsem nemusel k takovému razatnímu kroku sáhnout od té doby, co jsme před dvěma lety zahájili náš program odčervování křemelínou.

Co je velká nevýhoda?
Mnoho lidí chce prostě dodržovat přísný soubor nařízení, řídí se radou veterináře s každým koněm za každých podmínek. Ale takhle by to prostě fungovat nemělo. Ne, pokud máte své koně rádi a chcete pečovat o jejich zdraví! Pokud všechny koně vsadíme do jednoho pytle a budeme všem aplikovat stejné látky, pak jedněm to pomůže, ale druhým to může naopak ublížit. Neexistuje skoro nic, co by se u koní nedalo vyřešit zdravým úsudkem. To je také důvodem, proč jsem vám řekl o křemelíně a o našem programu. Už víte, jak začít…ale je třeba dělat domácí úkoly, výzkum, a vědět, co děláte.

Pokud máte spoustu koní, jako my, určitě bych zainvestoval mikroskop a pomůcky k němu. Pokud máte pouze jednoho nebo dva koně, možná budete raději chtít zaplatit veterináři, aby udělal fekální kontrolu za vás. Doba mezi fekální kontrolou je od tří měsíců do šesti měsíců.

Joe Camp, autor světoznámého projektu Duše koně.

Joe Camp, autor světoznámého projektu Duše koně.

Autorem článku je Joe Camp. 

Zajímavé odkazy:
www.naturequiway.cz/davejte-konim-kremelinu
https://probuzeni.blogspot.cz/2015/01/co-je-to-kremelina.html
https://mineralion.cz/