Zima se blíží (i když to tak nevypadá)

Zima se blíží a přináší s sebou  i extrémně nízké teploty. Majitelé koní jsou často na rozpacích, pokud jde o zimní péči o zvířata. Někteří své koně rozmazlují příliš mnoho, zatímco jiní se o ně naopak  moc nestarají a doufají, že přežijí jen s minimální pomocí; oba předpoklady jsou špatné a pro koně nezdravé. Nedělejte tedy letošní zimu chyby, ani ty, o kterých jste předtím nevěděli, že je vůbec děláte.


Zamrzlá voda
Chladnější teploty zmrazí pitnou vodu a žlaby. Ledová voda není totéž jako voda s normální teplotou – neosvěží. Zvyšuje se tak riziko vzniku koliky, pokud voda zamrzne či je ledová a koně ji odmítají pít. Zajistěte tedy koním vždy čerstvou vodu. Kůň vypije 8 a 12 litrů vody za den, ale má tendenci pít méně, pokud je voda ledová. Zajistěte přístup k pitné vodě, když ji potřebuje a snažte se vyhnout problémům se zásobováním vodou tím, že zaizolujete potrubí a vodovodní baterie tepelnou páskou. Nejjednodušší způsob, jak zajistit, že váš kůň bude mít stálý přístup k vodě je prolomit ledy ve vodních nádržích hned ráno a odstranit všechen led. Voda pak nezamrzne tak rychle.

Spálené kalorie
Když je koni zima, spaluje více kalorií, aby vytvářel teplo. Pokud je váš kůň je na přísné dietě, poraďte se se svým veterinářem o zvýšení dávek krmení. Neuvěřitelně mrazivá zima může mít za následek i podstatné snížení hmotnosti. Hrubé seno zahřeje vašeho koně více než jemné a udrží ho déle v teple.

Kondice
Stejně jako jejich majitelé, i koně potřebují výkon a musí zůstat ve formě, a to zejména v průběhu zimních měsíců, jejich forma při absenci pravidelné jízdy klesá. Nečinnosti je kůň více náchylný ke zranění a problémy pohybového aparátu, které se mohou projevit až na jaře.

Příliš mnoho rozmazlování
Nejeden majitel v teple svého domu lituje koně, který je venku, když mrzne. Nedekujte koně zbytečně, můžete mu přivodit více zdravotních komplikací.Studeno a následné přehřívání se vytváří celou řadu zdravotních problémů. Prodiskutujte zimní komfort s vaším veterinářem, ale zimní srst koní zajišťuje vše potřebné i v mrazivých dnech, pokud má kůň dostatek krmiva.

Žádná péče
Během jezdecké sezóny se koni obvykle od majitele dostává prominentní pozornosti. V zimě jsou naopak mnozí koně zanedbaní nebo se o ně pečuje méně. Je důležité pravidelně koně navštěvovat, kontrolovat nemoci, zranění, ztrátu hmotnosti, podkovy atd. Někteří trenéři trénují i zavádění koní do přepravníků, aby to na jaro nezapomněli.

Problém, který se často objevuje
Majitelé mají tendenci stříhat koním zimní srst, aby se tolik při práci nepotili. Slepená srst plná bláta sice nevypadá nejlépe, ale… Mráz a zima obvykle přirozeně vedou koně k tomu, že na sebe nabaluje bláto a jeho srst je slepená a mazlavá, ne jako v létě hladká a lesklá, která se krásně udržuje.Tato tendence válet se v bahně je přirozená ochrana koně proti chladu, a pokud necháte svému koni zimní kabát narůst již během podzimu, bude schopen si sám poskytovat teplo i ochranu, kterou v zimě potřebuje. Maz v koňské zimní srsti je totiž přirozenou ochranou proti vlhkosti a chladu, ale takoví koně déle schnou, pokud se zapotí či zmoknou. Pokud se i tak rozhodnete pro sestřih, ujistěte se, že máte k dispozici odpovídající deku, abyste nahradili funkci ztracené srsti.

Na pastvě
Práce a ošetřování kolem koní probíhá navzdory ročnímu období. V chladném období nemůžeme nechat koně jen tak na pastvině a zapomenout na něj. Zima vyžaduje vzorný režim: dostatek potravy, vody, i tréninku. I když jsou koně na pastvě, musíme jim zajistit láskyplnou péči.

Hledá se majitel
Majitelé a trenéři by měli zůstat u koně po celý rok – ne jen po závodní a jezdeckou sezonu. To znamená, že starat se i o své vlastní zdraví je základem. Nepřítomný majitel vytváří u koně fyzický a emocionální zmatek. Pokud se nemůžete osobně dostavit do stáje, ujistěte se, že za sebe najdete správnou náhradu.

Různá období roku kladou na koně různé nároky a mění mu životní styl, ale povinnosti trenérů a majitelů koní se nemění. Snažte se tuto zimu zajistit, aby váš kůň byl šťastný a zdravý. Nerozmazlujte jej, ale ani jej nezanedbávejte. Zajistěte mu přístup k čerstvé vodě, udržujte jeho blaho a starejte se – vždy se ve stáji objevte alespoň jednou denně, váš kůň to určitě ocení.