Zakoupení vysloužilého dostiháka/sportovního koně: víte, na co si dát pozor? (2 .díl)

První díl naleznete zde.

Pokračování…

2. Pánev je pro koně velice důležitá
Stejně jako v případě sakroiliakálních problémů, mohou mít vyřazení dostihoví koně strukturálně poničenou pánev. Někdy to lze přímo vidět, ale často jsou problémy tzv. „uvnitř“. Nejdůležitější věcí je zkontrolovat celkovou symetrii pánve ze všech možných úhlů. Nehledáte však pouze rotaci pánve a další podobné problémy (jedna strana je vyšší než druhá), ale zaměřte se také na její distorzi (zkroucení). U koní, kteří měli těžkou nehodu již v mladém věku, se obvykle nevyvine dobře nižší chrupavčité spojení mezi pánevními polovinami ležící přímo mezi nohama, následkem toho je pánev nuceně rozšířená a v důsledku nárazů či tlaku je v této části oslabená a náchylná k prasknutím či frakturám, neboť chrupavky tlumí nárazy (obr. 2).

Co to znamená? V případě značně pokřivené pánve nemůže kůň pracovat efektivně na obou otěžích a nebude moci cválat na jedné otěži do strany bez viditelného diskomfortu. U těchto koní také hrozí výskyt vnitřních fraktur či praskliny pánve, které se mohou zhoršovat při pádu či jiných podobných stresových situacích. Nicméně, ujistěte se, že pánev je bez vad – a vše tzv. „sedí“ na místě vč. kyčelní kosti, hrbolu a hýždí. Koně s problémy mají obvykle podivně sražené boky (bok). Také jedna strana zádě může být podivně povislá v důsledku vnitřní fraktury pánevního křídla (obr. 1).

Na co si tedy dát pozor:
Pokud kůň stojí na rovném povrchu: zaměřte se na jeho pánevní symetrii – poklesy pánve (z jedné strany i druhé strany), kostní výrůstky, hrbolky, dívejte se, zda kůň dokáže stát v klidu po dobu alespoň 3 minut. Pokud si po minutě odlehčí pánevní končetinu, může to signalizovat nějaký „vnitřní problém“. Dále se zaměřte i na celkový postoj zadních končetin a sledujte nerovnoměrnosti, vytočení, časté zvedání (švihání) nohou apod.

Rozšířená pánev

Pokřivená pánev