Westernové sedlo od A do Z – 9. Díl – Sedlové sukně (Saddle skirts)

Sedlové sukně jsou velké kusy těžké kůže, které navazují na spodní straně sedlové kostry po celé délce lyžin sedla.

Sedlové sukně westernového sedla

Sedlové sukně westernového sedla

Jejich účelem je:

1. Ochránit koně před otlaky od lyžin.
2. Efektivnější rozložení váhy jezdce díky širší ploše
3. Ochrana jezdce před potem koně

Sukně jsou vyrobeny ze dvou kusů těžké kůže a vzadu jsou svázány. S lyšinami bývají obvykle spojeny šrouby a hřebíky a zajištěny bývají pomocí Saddle strings (řemínky k upevnění věcí na sedlo).

Existují dva hlavní tvary sukní – kulaté a čtvercové. Kulaté sukně, někdy také zvané (Kalifornské sukně – po státu, kde to byly nejvíce populární), snižuje se v přední části sedla. čtvercové sukně, často nazýváné Texasské sukně, jsou více tradiční a poskytují i větší ochranu koně před silným odíráním. V poslední době se však do popředí zájmu vracejí kulaté sukně.

Na spodní straně sukní bývá syntetický či pravý beránek. Beránek slouží jako izolační vrstva mezi koněm a sedlem, ale co je důležitější, poskytuje třecí plochu a udržuje tak sedlovou deku na místě. Přírodní ovčí kůže je silnější a odolnější, ale přitahuje hmyz a hlodavce, kteří si na ní rádi smlsnou. Syntetická ovčí kůže není tak odolná, ale je méně nákladná a máte jistotu, že vám ji nesežerou myši.

Beránek na spodní straně sukní

Beránek na spodní straně sukní

Na mnoha sukních najdete vpředu D-kroužky, které zajišťují připojení poprsního řemene k westernovému sedlu. Některé sukně mají ještě ochrannou vrstvu kůže zakrývající D-kroužky, která chrání proti odření sukní. Jiná mají D-kroužky i v zadní části. Záleží na typu a modelu či přání jezdce,  pokud je sedlo vyrobeno na míru.

Příště si povíme něco o fendrech (malé bočnici).