Westernové sedlo od A do Z – 7. Díl – Zadní rozsocha westernového sedla (Cantle)

Cantle neboli zadní rozsocha westernového sedla je v podstatě zadní část sedla. Je důležitou součástí sedlové kostry westernového sedla, neboť drží pohromadě sedlové lyžiny (angl. bars) v zadní části sedlové kostry. Poskytuje jezdci opěrný bod a zabezpečuje jej, aby nemohl sklouznout ze zadní části sedla.

Existuje celá řada různých stylů zadních rozsoch, o provedení  vždy rozhoduje:

Výška: U starších typů westernových sedel dosahovala výšky cca 5-6 palců (12,7 – 15,24 cm). Většina moderních sedel má zadní rozsochu cca 4 palce, některá soutěžní sedla (např. Roperská), mají zadní rozsochu minimálně 2 palce (5,08 cm).

Sklon a úhel: Existují zadní rozsochy nízké (low), střední (miedium) a strmé (steep). Medium (střední) zkosení je to, co najdete na většině westernových sedel současnosti.

Tvar: Možnosti zahrnují tzv. „běžný“ (oválný) tvar, „komfortní“ (plochý se zaoblenými rohy) a tzv. „lopatu“ neboli vysoký tvar.

Hloubka (zaoblení): Hloubka (zaoblení) přední strany zadní sedlové rozsochy  nemusí mít téměř žádné zaoblení nebo může mít zaoblení až dva palce (5,08 cm). Nejběžnější je 1 až 1/2 palce (2,54 – 1,27 cm).

Cheyenne Roll: (provedení pojmenováno podle města, kde bylo vynalezeno) je plochý kus kůže na okraji zadní části sedlové rozsochy. Cheyenne Roll nalezneme v současnosti na většině moderních sedel. Někteří lidé věří, že Cheyenne Roll je na sedle jen na okrasu. Tito lidé zřejmě nikdy nezjistili, jak šikovně se člověk může přidržet právě Cheyenne Rollu při rychlé či přímo zběsilé jízdě. Některá sedla mají místo Cheyenne Rollu jen zdobné korálky a jiná mají naopak kombinaci obou.

Cheyenne Roll

Kromě své funkce se zadní rozsocha stala důležitou plochou pro dekoraci westernových sedel. Na tomto místě tak často uvidíte propracovanou řezbářskou práci s kůží.

Příště si povíme něco o sedlových pouzdrech (angl. saddle jockeys).