Westernové sedlo od A do Z – 6. Díl – Posedlí westernového sedla (Seat)

Posedlí westernového sedla je pravděpodobně nejdůležitější částí sedla. Do značné míry totiž určuje, jak pohodlné budou pro vás ty hodiny v sedle.

Konstrukce posedlí westernového sedla
Všechno to začíná s „hloubkou posedlí.“ K sedlové kostře se připojuje speciální konstrukce, teprve pak se na obě části nanáší kůže a sedlo se upravuje do konečné podoby. Tato konstrukce však není vidět na hotovém sedle, ale když sedíte v sedle, určuje, jak pohodlně se v sedle budete cítit. Tato konstrukce je obvykle vyrobena z kůže, kovu, nebo jejich kombinace. Dnes se však začínají využívat častěji i plastové materiály.

Konstrukce posedlí

Konstrukce posedlí

Konstrukce posedlí je mírně zakřivena tak, aby odpovídala pánevnímu oblouku. Nízké konstrukce posedlí jsou ploché a jezdec může cítit, že ho dře do zadnice. Není to pocit, který byste chtěli zažívat při dlouhé jízdě (a v podstatě při žádné). Dobře navržené posedlí je rovněž užší na přední straně, což jezdci umožňuje mít nohy blízko u koně.

Konstrukce posedlí se také svažuje a vyrovnává se směrem k zadní sedlové rozsoše. Tento sklon určuje, kde bude jezdec sedět. Nejnižší bod posedlí je oním místem, kde jezdec bude sedět, což značně ovlivňuje jeho pozici na hřbetě koně i to, jakým stylem sedí. Existuje velké spektrum názorů o tom, jaký je správný sklon posedlí; některé jsou založené na různých aktivitách (tj. cutting, roping) a některé jen na osobní preferenci jezdců. Přidáme i náš názor. Většina jezdců bude nejlépe sedět  na relativně plochém posedlí umožňujícím jim  mít nohy přímo pod nimi. Tato pozice totiž zajišťuje rovnováhu a vyváženost. Sedla, která i při nejlepším umístění na hřbet koně převažují jezdce na zadní sedlovou rozsochu, jsou sedla nevyhovující. Nejen, že takové sezení křiví páteř jezdce a stlačuje jeho kostrč, ale vytváří i abnormálně vysoký tlak na hřbet koně přímo pod zadní sedlovou rozsochou. Pokud tento tlak není redukován vhodnou sedlovou podložkou, způsobuje otoky, otlaky a v nejhorších případech i podkožní ischemii (sekundárně se projevující permanentní depigmentací srsti – bílé skvrny). Podložky ale nejsou odpovědí na nepadnoucí sedlo. Není-li sedlo vhodně tvarované, je-li například příliš úzké, tlustá podložka tlak na tkáň koně jen zvýší.

Sklony posedlí

Sklony posedlí

Nad konstrukcí posedlí, na hotovém sedle – je silná vrstva kůže. U těch nejlepších sedel je na pokrytí této části použit jeden velký kus kůže, který pokrývá nejen posedlí, ale plynule pak přechází do zadní rozsochy sedla. Zkoumání konstrukce posedlí vám hodně napoví o zručnosti sedláře. Méně kvalitní sedla mají dvoudílné konstrukce posedlí, často se používá polstrování posedlí, aby se zakryly švy.

Polstrovaná posedlí jsou velmi populární a jsou nyní k vidění na velkém počtu sedel. Nicméně, polstrované posedlí není ve skutečnosti řešením pro nepohodlné sedlo. Problémem není měkkost posedlí, ale spíše jeho design. Je-li posedlí navrženo tak, aby sledovalo anatomii lidského těla, bude pohodlné jak s polstrováním, tak i bez něj. Samozřejmě, že začátečník bude potřebovat několik hodin v sedle, aby si jeho svaly zvykly na ježdění. Neexistuje tedy žádný způsob, jak obejít bolesti svalů u začátečníků – a to ani se sebekvalitnějším sedlem. Ale jakmile je to za vámi, zjistíte, že kvalitní sedlo s dobře konstruovaným posedlím je velmi pohodlné.

Styl posedlí a pasování
Chcete-li zjistit, jaká je pro vás správná velikost posedlí, doporučujeme vyzkoušet velké množství různých sedel. Pak začnete rozpoznávat, co je pro vás dobré a co ne. Neexistuje univerzální rada.

Velikost posedlí je obvykle svázána s velikosti sedla. Velikost posedlí se dá změřit na všech typech sedel. Měří se vzdálenost od základny (krku hrušky) do horního středního okraje zadní sedlové rozsochy. Pohybuje se od 12″ (mládež) do 17″. Většina výrobců sedel nedělá sedla větší než 17″, protože takové posedlí nutí jezdce sedět příliš vzadu a způsobuje nepohodlí koně.

Skutečností je, že velikost posedlí je jen jedním z mnoha faktorů ovlivňujících velikost sedla. Jeho hloubka a sklon spolu se sklonem a zakřivením zadní sedlové rozsochy, styl a úhel vidlice, to vše v kombinaci s velikostí posedlí určuje, kolik místa je k dispozici v daném sedle. Bohužel, opět žádný z těchto faktorů není standardizován. Z tohoto důvodu je nutné sedět v každém sedle osobně a řídit se pocity, tak nejlépe učíte, zda vám posedlí vyhovuje, či nikoliv. Zjistíte, že existují dramatické rozdíly mezi sedly v rámci jedné určité velikosti posedlí. Nepsaným pravidlem je, že byste měli mít zhruba čtyři palce mezi přední části vašeho těla a vidlicí. Někteří jezdci dávají přednost těsnějšímu posedlí, jiní mají rádi trochu volnější. Obecně platí, že je lepší mít v sedle trošku místa než příliš málo.

Komfort posedlí by měl být jedním z vašich hlavních kritérií při výběru westernového sedla. Udělejte si čas, abyste si našli to pravé.

Příště si povíme něco o cantle (zadní rozsoše westernového sedla).