Westernové sedlo od A do Z – 5. Díl – Hruška westernového sedla (Horn)

Hruška sedla je nejznámější částí westernového sedla. Je namontována na sedlové kostře na horní části vidlice, ke které je připevněna pomocí šroubů a matic. Hruška samotná se pak skládá z čepičky (neboli hlavy), krku a upevňovacích bodů (viz. obrázek níže).

N_Horn9825-a

horn-illus-250

Hruška sedla byla původně přidána na westernová sedla jako pomocný nástroj ke slaňování dobytka. Když jezdec chytl dobytče do smyčky lasa, zamotal konec lasa kolem hrušky, která měla za úkol absorbovat síly generované dobytčetem na konci provazu.

Hruška sedla se vyvíjela v mnoha tvarech a velikostech, což záviselo především na způsobu použití sedla a preferencích jezdce. Hruška se vyrábí ze dřeva, oceli, mosazi a pokrývá se surovou kůží. Na rančerských sedlech často na hrušce samotné objevíme ještě jednu vrstvu kůže – tzv. bandáž, která má za úkol chránit samotnou hrušku proti odření lasem a poskytuje tak lasu i lepší přilnavost. Tyto „ochranné bandáže se vyrábí z různých materiálů včetně mulehide (pruh kůže šedé barvy), surové kůže nebo těžké Latigo kůže s kombinací gumy (buď černého kaučuku nebo bílého Dura-Wrap kaučuku).

Wrap (ochrana hrušky) z gumy

Dura-Wrap (ochrana hrušky)

Styly hrušky se liší podle typu sedla. Liší se výška, průměr čepičky, tvar čepičky, sklon i průměr krku hrušky.

Hruška je dnes standardní součástí westernového sedla, a to i přesto, že dnes se již prakticky ne vždy používá k lasování na ranči. V průběhu let se objevila řada dalších využití sedlové hrušky než jen k lasování dobytka. Můžete ji využít jako šikovný háček na pověšení věcí, skvělé místo pro opření se, když si potřebujete odpočinout a nejvíce praktická je jako bezpečnostní madlo, když se jízda na koni trošku přiostří nebo se kůň splaší.

Hruškové kapsy

Hruškové kapsy

Příště si povíme něco o posedlí westernového sedla.