Westernové sedlo od A do Z – 3. Díl – Vidlice westernového sedla (Fork)

Westernová sedlová vidlice (anglicky saddle fork) se nachází v přední části kostry sedla (doslova ji spoluutváří). Drží totiž pohromadě lyžiny sedla a poskytuje základnu pro konstrukci hrušky sedla. Sedlová vidlice se v angličtině nazývá fork nebo také swells. Na anglickém sedle se nazývá přední rozsocha (anglicky pommel). 

Termín „vidlice“ se zavedl v praxi, protože dříve se sedláři hojně snažili vidlici vyrábět z jednoho kusu stromu (viz obrázek).

Přírodní vidlice stromu  (angl. tree fork)

Přírodní vidlice stromu (angl. tree fork)

Vidlice je to, co dává tvar přední části westernového sedla. Tvar vidlice také určuje název sedlové kostry. Sedlové vidlice westernových sedel mají dvě varianty: „slick“ vidlice (také známá jako A-vidlice) a „swell“ vidlice. Swell vidlice může být buď plná nebo podříznutá (tzv. untercut swell fork).

Varianty vidlic

Varianty vidlic

„Slick“vidlice je obecně jen 8 až 10 palců (20,32 – 25,4 cm) široká se stranami svažujícími se směrem nahoru k hrušce. „Swell“ vidlice má tzv. „vlnu“ (anglicky swell) a je obvykle široká 11 až 14 palců (27,94 – 35,56 cm).

Různé styly vidlice se vyvinuly v praxi na základě různých použití sedel a také na základě preferencí jezdce. I geografie zde sehrála svou roli. První westernová sedla byla téměř všechna vyráběna ve variantě se „slick“ vidlicí. Později, když se začaly jezdit rychlostní disciplíny, ranch roping a další rychlostní disciplíny, začala se používat bezpečnější typ – tzv. swell vidlice.

Podříznutá vidlice (untercut swell fork) byla populární, protože poskytovala způsob, jak se udržet v sedle při jízdě na mladých a divočejších koních. Někdy však jezdce v sedle zadržela, i když by bylo lepší, aby sedlo opustil, takže způsobovala různé vážné nehody…  Kvůli nim upadl nakonec tento typ vidlice zcela v nemilost a dodnes se již příliš nepoužívá.

Jak šel čas, staly se swell vidlice nejběžněji používaným typem vidlic jak u hobby westernových jezdců, jezdců na farmách, tak pro soutěžní westernové jezdce. Nicméně, slick vidlice se v Kalifornii, Nevadě a západní Montaně udržely v kurzu dodnes – zejména díky silné buckaroo tradici. Dnes jsou slick vidlice na westernových sedlech opět velice populární, hlavně na rančích. Brzy zjistíte, že většina výrobců westernových sedel dává přednost „slick“ vidlicím ve všech svých produktových řadách. Hold, Buckaroo tradice je opět v módě. A ono je skvělé být Buckaroo.

Příště se blíže podíváme na sedlovou komoru westernového sedla (angl. gullet).