Westernové sedlo od A do Z – 2. Díl. – Kostra westernového sedla (Tree)

Začátek seriálu o westernových sedlech.

V podstatě všechno stojí na sedlové kostře. Je totiž základním stavebním prvkem westernového (i jiného) sedla; je „pilířem“ okolo kterého se vše  ostatní staví. Bez kvalitní sedlové kostry nikdy nebudete mít kvalitní sedlo.

Pasování sedlové kostry

Úkolem kostry sedla je správné rozložení váhy jezdce na koňském hřbetu, tak aby to bylo co nejefektivnější a nejpohodlnější pro koně. Kostra se skládá z 5 základních částí – dvě paralelní části- sedlové lyžiny (angl. bars), vidlice, která drží lyžiny (angl. bars) pohromadě na přední straně, zadní rozsocha, která drží lyžiny (angl. bars) pohromadě v zadní části sedla a z hrušky. Tunel, který vznikne pod vidlicí se pak nazývá sedlová komora. Otevřený prostor vytvořený mezi lyžinami (tyčemi) se nazývá sedlový kanál (přesněji v anglické terminologii je to gullet channel = komorový kanál).

diagram

Sedlové lyžiny jsou skutečně hlavní nosné plochy sedla. Jsou částí, která je přímo v kontaktu s koněm (přesněji s jeho hřbetem). Dobře padnoucí lyžiny westernového sedla rozkládají cca 3/4 liber (0.34 kg) na čtvereční palec koňského hřbetu s jedcem s váhou okolo 68 kg. Naproti tomu anglické sedlo, které má mnohem menší nosnou plochu lyžin, rozkládá 1 3/4 liber (0.60 kg) na čtvereční palec při stejné váze jezdce. To je to, co dělá westernová sedla mnohem přirozenější pro jízdu na koni a to i přes jejich vyšší hmotnosti.

Pro rovnoměrné rozložení váhy po celé délce lyžin musí být tyto v rovnoměrném kontaktu s koňským hřbetem. Sedlový kanál mezi lyžinami musí být dostatečně široký, aby hmotnost jezdce nevyvíjela tlak na páteř koně. A výška i šířka sedlové komory musí být dostatečná, aby odvedla tlak z kohoutku a lopatky koně.

6703_00_03

Jak dobře padne sedlová kostra koni určuje tvar lyžin (angl. bars). Existují tři typy zakřivení, které určují, jak sedlo padne:
A Rocker -Křivka na dolní části sedlové kostry
B Twist – Křivka přesahující z přední do zadní části na každé straně kostry
C a D Flare – Křivka na předních a zadních hranách lyžin

Veterinář Joyce Harman použil ve své knize The western Horse´s Pain Free Back and Saddle Fit Book nádherný diagram, který ilustruje tyto velmi  kritické křivky.

tree

Výroba sedlové kostry
Sedlové kostry bývají tradičně vyrobeny ze dřeva (v Angličtině se sedlová kostra nazývá „saddle tree“, tj. doslovně přeloženo „sedlový strom“, což  nám nápaditě ilustruje, že se vyrábí ze dřeva stromů). Obvykle se vybírají měkčí dřeva , protože jsou flexibilnější: tzn. borovice, jasan, americký topol, buk. Po sestavení je přes dřevený skelet napnuta krycí vrstva, která se pak nechá zaschnout a zmenšit společně s dřevem, což posílí dřevěný základ kostry. Jako krycí materiál se používá surová kůže, což je tradiční materiál, který se kombinuje s hovězí kůží v oblasti vidlice a hrušky. Mezi méně používané kvalitní krytiny patří plátno, které však nemá kvalitu ani životnost kůže. Nově se začínají aplikovat také sklolaminátové povlaky, které si na svou stranu získávají spíše mladší generace sedlářů. Když krytina zaschne, nanáší se konečná vrstva laku, aby se utěsnila a ochránila dřevěná kostra. Výsledkem je mimořádně silná kostra, která si stále zachovává množství původní flexibility dřeva.

Kostry na dřevěném základě s ochrannou vrstvou z hovězí kůže jsou dodnes považovány za ty nejlepší vůbec. Jsou ovšem také nejdražší. S novými syntetickými materiály lze dnes sedlové kostry postavit za asi 25 % nákladů původních dřevěných koster s kůží. V důsledku toho je dnes většina vyráběných sedel tvořena syntetickými  kostrami.

Syntetické kostry jsou vyráběny z plastu nebo ze skleněných vláken procesem odlévání do formy, což se ale výrazně odráží na jejich kvalitě. Ralide je považován za vhodný a pevný materiál, a dalo by se říci, že je to ten nejlepší na poli syntetických materiálů vůbec. Syntetické sedlové kostry mají několik dalších omezení. Nejsou tak flexibilní jako dřevěné. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny pomocí formy, existuje jen malá schopnost pro přizpůsobení se tvaru, což má za následek „pevná“ sedla. Dále, syntetické materiály nejsou schopny udržet hřebíky ani šrouby používané pro jejich sestavení stejně dlouho, jako dřevo, proto jsou samozřejmě i méně trvanlivé. Syntetické materiály ve westernových sedlových kostrách nejsou zcela bez uplatnění. Hodí se ale především pro příležitostné jezdce, kteří mají omezený rozpočet. Ale pokud hledáte kvalitní westernové sedlo, které vám vydrží po celý život, vybírejte ze sedel s kostrou z hovězí kůže na dřevěném základu.

Druhy sedlových koster
Bude asi překvapením zjistit, že na kostry westernových sedel neexistují žádné průmyslové standardy pro měření ani pevná terminologie. Různí výrobci uvádějí odlišné rozměry a dokonce nazývají v podstatě stejné typy sedlových koster různými jmény. Takže, v podstatě se v obchodě s westernovými sedly doslova míchají hrušky s jablky. Proto se nesnažte stát se kdoví jakým expertem, je to hra, kterou nemůžete vyhrát. Lepší je hledat radu informovaných jezdců a sedlových výrobců, aby vás provedli celým tímto procesem.

Pokud nechcete být z nákupu nového westernového sedla příliš zklamaní, varujeme vás před nákupem sedel, u kterých výrobce prohlašuje, že jeho sedlo má flexibilní kostru, která se přizpůsobí každému koni. Teoreticky to samozřejmě zní velmi lákavě – jedno sedlo na více koní, ale v případě, že chcete soutěžit či se o ježdění více zajímáte a trávíte v sedle dost hodin, nejlepší způsob, jak získat opravdu kvalitní sedlo je nechat si sedlo vyrobit na zakázku přímo na konkrétního koně. Syntetická (méně nákladná sedla) jsou spíše na rekreaci. Je to zkrátka dáno tím, že kostra postavená na syntetickém základě není a ani nemůže být tak flexibilní jako kostra na dřevěném základě. Kůň ji na hřbetě vždycky bude cítit jinak než tu dřevěnou. A od toho se budou odrážet i jeho výkony. Pokud máte kvalitní westernové sedlo, jehož kostra je postavena z kvalitního dřeva, nebudete potřebovat žádné triky s výměnou sedlové komory, extra drahé dečky či podobné výmysly. Sedlo vám vždy na koně padne skvěle.

Existuje celá řada různých typů sedlových koster. Je důležité vědět, že název sedlové kostry referuje styl vidlice použité na kostře. Ostatní části – se mohou lehce lišit; v případě, že je vidlice stejná, bude mít stejný název. Takže když uslyšíte jména jako Wade, Bowman nebo Association vězte, že každé z těchto jmen identifikuje pouze kostru s určitým stylem vidlice.

kostry

Obecně existují kategorie pro typy koster založené na šířce sedlové komory, ale i zde existuje jen malá shoda, co se týče šířky a názvu kategorií. To může být velmi frustrující. Pro základní orientaci lze použít níže uvedené udaje, ale mějte prosím na paměti, že neexistuje žádná standardizace těchto měření nebo jmen koster či sedel.

Regular quarter horse – šířka komory: 5 3/4″
Semi-quarter horse – šířka komory: 6″
Full quarter horse – šířka komory: 6 1/4″-6 1/2″
Extra-wide quarter horse – šířka komory: 6 3/4″-7″
Arab – šírka komory: 6 1/4″-6 3/4″ (má plošší sklon než Quarter horse)

Tak kde to jsme? Jste zahlceni informacemi? No, máme pro vás dobrou zprávu! Sedláři odhadují, že více než 80 % dnešních koní má stavbu těla takovou, že jim pohodlně padne kostra buď standardní semi-quarter horse nebo full-quarter horse. Pro většinu kupujících by tak napasování sedla na koně neměl být problém. Hlavně myslete na kvalitu kostry. Nyní by jste měli mít dostatek informací a klást správné otázky. Protože když vše ostatní selže, cena bude vždy velmi dobrým ukazatelem kvality. A kvalitní sedlo nebude nikdy levné.

Příště si povíme něco o vidlici westenového sedla.