Westernové sedlo od A do Z – Díl 13. – Třmenové řemeny (Stirrup Leathers)

Třmenové řemeny westernového sedla jsou dlouhé popruhy, kterými se k sedlu a sedlové kostře připevňují třmeny. Tyto pásky by měly být vyrobeny z pevné,  vysoce kvalitní kůže, protože zajišťují polohu nohy jezdce a jeho bezpečnost v sedle. Je důležité, aby oba pásky kůže byly vyrobeny ze stejné kůže tak, aby byly rovnoměrně dlouhé.

Třmenové řemeny westernového sedla

Třmenové řemeny westernového sedla

Na westernových sedlech se obvykle vyskytují třmenové řemeny 3 palce široké (cca 7,62 cm), ačkoli některá soutěžní sedla mají 2 (5,08 cm) až 2,5 (6,35 cm) palcové řemeny z kůže, což odlehčuje váhu a zajišťuje lepší přilnavost k sedlu (nepřekáží noze jezdce). Pozor, na méně kvalitní sedla se často používá méně kvalitní kůže, což snižuje výrobní náklady.

Blevins spona

Blevins spona

Délka třmenových řemenů se na mnoha moderních sedlech upravuje pomocí tzv. spony „rychlé změny“ (quick change buckle). Starší sedla měla ovšem systém tzv. kožených tkaniček, takže tam úprava délky třmenů bývala skutečná fuška. Nejpopulárnějšími sponami rychlé změny jsou spony Blevins. Blevins spony mají objímku potaženou kůží s jedním nebo dvěma kovovými kolíky (horizontálními nebo vertikálními), které se vloží do příslušných otvorů na třmenových řemenech. Otvory musí být v rovině, čímž se zajistí rovnováha. Samotná spona by měla být umístěna tak, že leží mezi kotníkem a kolenem jezdce, jedině tak poskytuje nejlepší komfort a nevadí jezdci při pohybu.

Polohy třmenových řemenů

Polohy třmenových řemenů

Pro jezdcovo pohodlí je třeba třmenové řemeny a třmen přetočit tak, aby směřovaly dopředu v úhlu 90 stupňů k malé bočnici (fender). V této poloze, je třmen správně, aby do něj mohl jezdec pohodlně vložit nohu. Většina kvalitních výrobců westernových sedel se snaží sedla vyrábět tak, aby třmeny byly automaticky stočeny do této přední polohy. Ovšem u většiny průmyslově vyráběných westernových sedel budete nicméně muset  nepřetočené třmeny dostat do správné polohy – přetočit je. Když se sedlo často nepoužívá, mají takové třmenové řemeny tendenci vracet se do nesprávné (nepřetočené) polohy s malou bočnicí (fenderem). Jak se sedlo začne častěji používat, třmeny se začnou i samy otáčet do správné – požadované polohy. Ježdění na nesprávně vytočených třmenech je jistý způsob, jak si zničit kolena.

Příště si v našem seriálu povíme něco více po podbřišníku westernového sedla (cinch).