Westernové sedlo od A do Z – 11. Díl – Třmeny (Stirrups)

Třmeny (angl. stirrups) jsou nedílnou součástí westernového sedla. Původně byly vyřezány z jednoho kusu dřeva. Tato metoda se nakonec vyvinula tak, že se dřevo zahřívá nad párou a ohýbá se tak do požadovaného tvaru. Třmeny pak mohou být ze dřeva, nebo může být dřevo potaženo pozinkovaným plechem, kovem či kůží pro zvýšení pevnosti a ochrany dřevěného základu. Třmeny pro westernové sedlo mohou být však vyrobeny pouze z kovu (mosaz, hliník, nerez) nebo ze syntetických materiálů.

Nabídku westernových třmenů naleznete zde.

Těžší třmen bude lépe držet požadovanou polohu než lehčí, takže do něj lépe a pohodlněji zasunete botu. Nicméně, těžké třmeny mají také jednu nevýhodu, pokud s nimi při pádu nedejbože dostanete do hlavy nebo do jiné části těla. Lehčí modely třmenů jsou populární zejména tam, kde se soutěží, jako např. při závodech okolo barelů (barell racingu).

A- stupačka (Tread) , B- tělo třmenu (Sie Pieces), C-šroub osičky (Bolt), D- osička třmenu (Roller), E- manžeta osičky (Bolt Wear Leather), F- potah stupačky (Tread Wear Leather)

A- stupačka (Tread) , B- tělo třmenu (Sie Pieces), C-šroub osičky (Bolt), D- osička třmenu (Roller), E- manžeta osičky (Bolt Wear Leather), F- potah stupačky (Tread Wear Leather)

Výška a šířka westernových třmenů se měří z vnitřní strany. Šířka se měří v nejširším místě třmenu a výška je měřena od spodní části třmenu k osičce třmenu  (rolleru). Šírka stupačky třmenu se liší podle disciplíny nebo požadavků jezdce, pokud se sedlo šije na míru.

Zamýšlené použití a osobní preference určují, které třmeny jsou tou pravou volbou pro vás. Širší stupačky třmenů zajišťují větší pohodlí při dlouhých jízdách. Tenčí stupačky zajistí větší kontrolu při účasti v soutěži nebo při tréninku. To je velmi důležité, nicméně nejdůležitějším kritériem je vybrat si velikost, která odpovídá vaší botě. Uvíznutí nohy ve třmenu při pádu v soutěži a následné tažení vaší osoby za koněm, to určitě není to, co chcete zažít, proto se vyhněte velikosti třmenů ťip ťop. Menší vůle je lepší než bota natěsno.

Existuje mnoho stylů a variací třmenů, které jsou dnes na trhu k dispozici. Jejich značky mohou být poněkud matoucí, protože mohou popisovat tvar profilu (pohled z boku) nebo přední tvar (pohled zepředu).

Třmenové profily zepředu

Třmenové profily zepředu

Třmenové profily z boku

Třmenové profily z boku

Nejdůležitějšími profily zepředu jsou Roper, Oxbow, a Overshoe. Nejdůležitějšími profily z boku jsou Visalia, Moran a Bell Bottom.


Třmeny typu Tapadaros jsou variací, která přišla od kovbojů na jihozápadě. „Taps“ jsou kožené kukly, které chrání botu proti odření a proti chladu. Tapsy začaly jako čistě funkční bez ozdob, ale později se vyvinuly do vysoce zdobených a vizuálně nádherných kusů, které doplňují zdobená sedla.

Třmeny typu tapaderos (vnitřek)

Třmeny typu tapaderos (vnitřek)

Třmeny typu tapaderos (vnější strana)

Třmeny typu tapaderos (vnější strana)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na trhu je dnes nepřeberné množství třmenů. Existují i nadměrně velké modely třmenů určené pro těžké zimní boty. Existují i bezpečnostní westernové třmeny, které jsou navrženy tak, aby se otevřely či utrhly při pádu jezdce. Zajišťují tak bezpečnost, protože se nestane, že by byl jezdec pak dále tažen za koněm. Existují dokonce i takzvané „fixační třmeny“, které zajišťují, aby byl třmen vždy ve správné pozici k malé bočnici (fenderu).

Ještě si povíme něco o tom, jak nastavit správnou délku třmenů u westernového sedla.

Zatímco existuje spousta rad, jak správně nastavit délku třmenů – vězte, že délka třmenů je vždy a jen otázkou osobních preferencí. Někteří lidé chtějí jezdit s kratšími třmeny, jiné milují jízdu v delších třmenech. Nedá se prostě říci, tohle je dobře a tohle je špatně, což se bohužel mezi jezdci často děje, že se pomlouvají navzájem. Jde vždy jen o vzájemnou souhru mezi koněm a jezdcem. Takže pokud jste se svým koněm v pohodě, jezděte si na jakkoli dlouhých třmenech.

Někdy je v soutěžích délka třmenů předepsána, nebo přímo ovlivňuje výkon dvojice. Jindy je třeba brát v potaz pohodlí. Zejména při delších jízdách se pravděpodobně budete cítit lépe s delšími třmeny. Při tréninku či obsedání mladého koně se budete pravděpodobně chtít bezpečněji s kratšími třmeny.

Existuje několik dobrých technik pro odhadnutí výchozího bodu pro nastavení délky třmenu. Jedna metoda se provádí ze země a dvě jsou prováděny ze sedla. Některým jezdcům budou tyto techniky vyhovovat a jiní si je budou muset přizpůsobit dle své osobní preference.

Úprava třmenů westernového sedla ze země:

Úprava třmenů westernového sedla ze země

Úprava třmenů westernového sedla ze země

Dobrým místem pro začátek je mít vaše třmeny dlouhé tzv. na délku paže. Vaše ruka se dotýká místa, kde se malá bočnice (fender) střetává s kostrou sedla – tj. pod sedlovými pouzdry (saddle jockeys). Nastavte délku tak, aby spodní část vašeho třmenu dosahovala k vašemu podpaží. Tato technika umožňuje připojit koně s vědomím, že vaše třmeny jsou přinejmenším odpovídající délky, což v praxi znamená, že vám zajistí bezpečnou pozici v sedle.

Úprava třmenů z westernového sedla:

Úprava třmenů westernového sedla ze sedla

Úprava třmenů westernového sedla ze sedla

1. Způsob: Nasedněte, vyndejte nohy ze třmenů a nechte je viset dolů. Upravte třmen tak, aby spodní část třmenu byla na úrovni nebo mírně pod vaším kotníkem.

2. Způsob: Dejte nohy do třmenů a postavte se v sedle. Upravte třmen tak, pokud máte třmeny správně nastavené, měla by se vám mezi posedlí a vaši zadnici vejít pěst.Pokud jste jezdec začátečník, měli byste uvažovat o kratších třmenech. Budete mít větší kontrolu při práci na dalším rozvoji svých jezdeckých schopností.

Příště si povíme něco o závěsném aparátu westernového sedla.