Westernové sedlo od A do Z – 10. Díl – Malé bočnice (Fenders)

Malé bočnice (Fenders) jsou dlouhé vertikální kousky kůže, které leží pod nohama jezdce. Jsou určeny k ochraně nohou před potem koně. Vzhledem k tomu, že se malé bočnice (fenders) hodně opotřebovávají, měly by být vyrobeny z vysoce kvalitní kůže. Fenders se vyrábí v různých tvarech i velikostech. Dobře navržené sedlo bude mít adekvátní tvar malých bočnic tak, aby podpořily celkový styl sedla. Například westernové sedlo s kulatými sukněmi by mělo mít malé bočnice (fendry) se zaoblenými rohy.

Malé bočnice (fendry) se v horní části zužují a procházejí pod sedlovými pouzdry (sattle jockeys). Tento tvar také umožňuje třmenu, aby se nezávisle otáčel, aniž by kůže nějak odírala nohu jezdce sedícího v sedle. V dolní části malé bočnice (fenderu) je svislý proužek nebo rozšíření. U moderních sedel je toto rozšíření ze stejného kusu kůže jako malá bočnice (fender). Toto rozšíření poskytuje vůli mezi třmenem a fendrem, která umožňuje otáčení a volný pohyb třmenů.

Malé bočnice (fendery) jsou spojeny s třmenovou kůží jedním ze tří způsobů:

fenders-400

1. Po celé délce (Full lengh) – Kůže třmenu leží na malé bočnici (fender) a je šitá na konec fendru. Jedná se o nejběžnější způsob provedení u moderních sedel.

2. Poloviční délka (Half lengh) – kůže třmenu je šitá na horní část fenderu. Tento styl snižuje objem kůže pod nohou jezdce. Viditelné na méně kvalitních sedlech. POZOR! Poloviční délka třmenové kůže může být znakem úspory nákladů – což se však projeví ve špatné konstrukci sedla (sedlo může být nevyvážené). Ovšem, v případě zakázkových sedel s prvotřídní konstrukci poloviční délka třmenové kůže odolala a testy prokázaly, že i tento styl je schopen zvládnout tvrdou práci na ranči.

3. Starý styl (Old style) – Kůže v plné délce leží na horní malé bočnici (fenders). Tento styl lze vidět u moderních „buckaroo“ sedel.

 

Příště si  povíme něco o třmenech (stirrups).