Westernové dečky: vyrobeno pro pohodlí

Westernové sedlo je dekorativní sedlo vhodné pro mnoho různých typů disciplín či jízdy po krajině. Westernová sedla se vyrábí z kůže nebo umělých syntetických materiálů jako jsou polyuretany. Westernové dečky a podložky jsou navrženy tak, aby se vešly mezi koně a sedlo, přičemž poskytují vrstvu odpružení i větší pohodlí pro koně.

Když lidé začali poprvé využívat koně pro pracovní a rekreační účely, plnila funkci sedlové podložky obyčejná deka či kus plátna. V moderní době se však deky vyvinuly v několik různých druhů, které splňují různé požadavky podle využití. Pod anglická sedla se dávají jiné dečky než pod sedla westernová.

Westernová dečka není sice při jízdě nutností, ale je lepší ji mít, neboť když ji máme, je mnohem méně pravděpodobné, že sedlo koně odře či zraní.

Westernové dečky se dodávají v široké škále různých velikostí, stylů i barev. Jsou vyrobeny z materiálů, což bude vyvětleno během tohoto průvodce.

Výhody westernových dek:
Westernová dečka má mnoho výhod jak pro koně, tak pro jezdce.

a) Ochrana sedla
Westernová dečka chrání sedlo proti zašpinění či potu v důsledku přímého kontaktu s koňským hřbetem při jízdě. Kožená westernová sedla vyžadují trvalou péči s použitím glycerinového mýdla, takže čím větší ochranu sedlo má, tím lépe.

b) Ochrana jezdce
Díky extra vypolstrované vrstvě westernová dečka zvyšuje komfort jezdce, když jede po hrbolatém povrchu.

c) Ochrana koně
Westernová deka je pohodlnější i pro koně, neboť tvoří ochrannou vrstvu mezi sedlem a koňským hřbetem. Westernová deka Speciálně zkontruovaná westernová deka může koně i ochlazovat, což je důležité při extrémě dlouhých jízdách v horkém počasí.

d) Obecná bezpečnost
Westernová deka pomáhá udržovat westernové sedlo pevně na svém místě a zabraňuje jeho sklouznutí. Díky speciální konstrukci westernová deka zapadá do mezery mezi sedlem a hřbetem koně, což poskytuje větší stabilitu.

Materiály westernových deček: níže uvedená tabulka obsahuje informace o různých typech materiálů používaných pro výrobu westernových deček, které jsou k dispozici v našem obchodě.

Typ a materiál sedlové dečky

Výhody

Plstěná Absorbuje teplo a vibrace
Fleesová Efektivní a jemná
Polopěnová Dobře absorbuje vibrace a nesaje vodu ani pot
Pěnová (prodyšná – vzduchová) Efektivně rozkládá váhu jezdce
Neoprenová Odolná proti vodě, minimální údržba

Světoví výrobci westernových podložek:

Toto je jen malý výčet značek, které jsou k dispozici. Samozřejmě jsme schopni sehnat i méně známé značky, pokud by si to zákazník vyloženě přál.

Běžné tvary westernových deček: tvar westernových deček je obvykle jeden z následujících:

Tvarovaná
V závislosti na tvaru koně je nejpohodlnější možností. Tvarovaná dečka je navržena tak, aby přesně kopírovala tvar koňského hřbetu, což zajistí koni i jezdci příjemnější zážitek z jízdy.

Oblá
Když má sedlo kulatější okraj, pak je ideálnější než čtvercová podložka podložka oblejší – zajistí lepší stabilitu sedla a krytí na místech, kde by se kůň mohl odřít

Rovná
Některá plemena koní mají jiný tvar hřbetu než ostatní a nesedí jim tvarovaná ani oblá či vypolstrovaná westernová deka. Proto se vyrábí i univerzální rovné dečky.

Vypodložená
Pro koně s atypickým tvarem hřbetu a boků je vhodná speciálně vytvarovaná a vypolstrovaná sedlová podložka, jejíž cílem je zajistit nejlepší přilnutí a stabilitu sedla. Tento druh má navíc speciální materiál na bocích či ve svém středu.

10 věcí, které je potřeba zvážit při koupi westernové dečky:

Prvním krokem pro jezdce před nákupem westernové dečky je, aby se ujistil, že je kompatibilní se sedlem. Ať už je to zbrusu nové či starší westernové sedlo, je důležité, aby se jezdec ujistil, že dečka bude vyhovovat koni i sedlu i jezdci. Pokud chcete zakoupit i westernové sedlo spolu s dečkou, rádi vám poradíme, podívejte se na naši nabídku westernových sedel.

Barvy westernových dek 
Westernové dečky jsou k dostání v různých vzorech i barvách, volba konkrétního barevného provedení závisí především na preferenci jezdce, barvě koně nebo barvě oblečení jezdce. Podívejte se do naší nabídky.

Pasování westernové deky
Správná velikost je důležitá, aby dečka správně sedla koni, pro kterého je kupována a byla pro něj pohodlná za všech okolností.

Různé deky pro různé disciplíny
Různé druhy sportovních disciplín vyžadují také odlišné westernové dečky: např. bude-li sedlová podložka kupována pro závody, musí splňovat odlišné vlastnosti než ta, se kterou jezdíte pouze ven do přírody.

Rozpočet
Fleecové dečky bývají efektivní i pro svou ekonomickou dostupnost. Je potřeba brát rozpočet v potaz, ale nikdy by neměl mít přednost před pohodlím a bezpečností jezdce a koně.

Plemeno koně
Tvar koňského hřbetu bude hrát velkou roli při rozhodování a pasování westernové deky na koně. Například, některá plemena koní mají rovný a souměrný hřbet, zatímco jiní jsou více do šířky, takže je důležité najít tu správnou dečku se správným rozměrem vyhovující účelu, pro který je pořizována.

Materiály
Obecně platí, že westernové deky z přírodních materiálů udržují hřbet koně chladnější než uměle vyráběné syntetické dečky, může za to jejich prodyšnost. Zvolený materiál bude tedy záviset na typu a délce hřbetu koně, stejně jako na klimatu.

Novou nebo použitou?
K dispozici jsou nejen nové a také bazarové westernové dečky. Některé byly na koni pouze párkrát a nejsou tudíž opotřebené, což znamená, že kupující může získat téměř novou dečku za přijatelnou cenu.

Výrobce
Pro někoho je výrobece a značka důležitým faktorem při rozhodování, zatímco jiní mají jiné priority: například rozpočet a barvu.

Uznávaná značka může dát spotřebiteli větší důvěru ke kvalitě výrobku, ale existuje i spousta méně známých značek, které poskytují vynikající kvalitu a příznivé ceny.