Výběr podbřišníku

Podbřišník (u anglických sedel) nebo cinch (u westernových sedel) má za úkol držet sedlo na správném místě hřbetu koně. K sedlu musí být vždy připevněn v nejužším místě hrudního koše a jít kolmo dolů. Pokud tomu tak není, sedlo se po dotažení posune dopředu nebo dozadu, jakmile si podbřišník najde své „přirozené místo“. Podbřišník musí perfektně sedět. Rozhodující při výběru jsou mimo jiné trvanlivost, pevnost, jednoduchá manipulace, pohodlná údržba a také cena. Existují podbřišníky z látky, příze nebo kůže a nechybí ani speciální, anatomicky tvarované podbřišníky.

Různé modely
Začátečníci často žasnou, kolik vlastně existuje různých podbřišníků. Zejména v posledních letech uvedly některé firmy na trh zcela nové modely sedlových popruhů.

Správná velikost – základní podmínka
Při rozhodování pro některý z modelů je u podbřišníku samozřejmě nejdůležitější, aby koni dobře seděl a nikde ho nedřel. Každému koni také nesedí každý podbřišník. Poník pochopitelně nemá stejný objem hrudníku jako chladnokrevník a plnokrevník má zase jiné míry než hannoverský kůň. Podbřišníky se nabízejí vždy v různých velikostech. Například klasické modely lze koupit v délkách 100, 110, 120, 130, 140 a 150 cm. Nadměrné velikosti se pro koně shánějí úplně stejně obtížně jako pro člověka. Majitelům chladnokrevníků často nezbývá nic jiného než nechat zhotovit podbřišník na míru.

Různá provedení

Podbřišník ze šňůrové příze

– ten nejběžnější a také nejlevnější ze všech modelů (lze prát v pračce) a k dostání je i v různých barvách.

Podbřišník z látky
– snad se pere – pokud je kvalitní – nezpůsobuje žádné otlaky. Nutno však počítat s tím, že potřebuje poměrně často vyčistit. Tento podbřišník se vyrábí z bavlny nebo syntetického materiálu.

Anatomicky tvarovaný podbřišník
– tento popruh je z kůže nebo syntetických materiálů. Oblibu si získává především proto, že se svým tvarem přizpůsobuje tělu koně a umožňuje zvířeti optimální volnost pohybu.

Kožený popruh
– kožené popruhy jsou k dostání v různých provedeních. Standardní výrobek je celý z kůže, někdy anatomicky tvarovaný. Kožený pás s pružnými poutky je vyroben tak, aby mohl kůň pohodlně dýchat, a přitom popruh sedí pevně. Pružná poutka však zároveň patří ke slabým stránkám tohoto produktu, protože se časem vytahají a ztrácejí pružnost.

Podbřišník s ochranou proti ozubům
Tyto podbřišníky se často používají při skokových soutěžích. Pod břichem koně mají totiž lacl z kůže. Účelem této zástěrky je bránit tomu, aby se kůň poranil ozuby podkovy na břiše, když po skoku hodně skrčí přední nohy.

kopacakequip

Speciální podbřišníky – pro různé účely
Mnohá sedla jsou vybavena zcela speciálními popruhy. Například drezurní sedla, jejichž poutka na popruhu mají  nadměrnou délku a sahají daleko přes břicho koně, potřebují krátké popruhy. Ze sedla je sice lze jen obtížně dotáhnout, ale umožňují jezdci mít nohy ještě blíže u koně. Podbřišníky pro taková drezurní sedla jsou dlouhé 60, 70 nebo 80 cm.

Westernová sedla mají také speciální podbřišníky. Na obou koncích jsou vybaveny velkými kruhy. Koženým řemenem lze podbřišník připevnit pomocí speciálního westernového uzlu k sedlu.

Dámská sedla jsou dodatečně vybavena druhým podbřišníkem, který zabraňuje tomu, aby sedlo sklouzlo. Jezdkyně, která má obě nohy na levé straně sedla, nesedí totiž někdy zcela v rovnováze. Druhý podbřišník ale drží sedlo stále ve správné poloze.
Dostihová sedla jsou někdy připevněna speciálním dodatečným podbřišníkem, který se podobá velmi plochému pásu.

Možná poranění způsobená podbřišníkem

Jezdci bohužel často nedávají při sedlání koně dostatečný pozor. Koně potom na místech, kde k jejich tělu přiléhá podbřišník, mají otlaky. Tomu lze zabránit poměrně snadno – používejte kvalitní popruh nebo na něj připevněte tzv. beránkový popruh, který se vyrábí buď z pravé ovčí vlny nebo syntetických materiálů. Platí všem pravidlo, že jak podbřišník, tak tento ochranný povlak je třeba udržovat v čistotě. I koně je třeba před jízdou důkladně očistit na místech, kde podbřišník přiléhá k jeho tělu.

Sedlejte jedině správně
Pokud je podbřišník koni za hřbetě těsný a trvale mu skřípe kůži, snadno se bohužel stává, že mu způsobí bolestivou odřeninu. Je proto velmi důležité, abyste sedlo správně položili a případné záhyby sedla i dečky pořádně vyhladili. Po ježdění byste měli koni vždy pečlivě prohlédnout břicho, abyste si byli zcela jisti, že nemá žádné otlaky ani odřeniny.

Několik triků, které zabraňují odřeninám a otlakům

Nejjednodušší je používat výše zmíněný potah na podbřišník, který kůži koně dostatečně chrání. K dostání jsou již také potahy z materiálů, jejichž materiál se podobá neoprenu či synstetice. Tento materiál hodně tlumí nárazy a zajišťuje určitou pružnost mezi podbřišníkem a hrudníkem koně.21443_0-800x800

 

 

 

HIDALGO TIP: Kvalita vs. cena =podbřišník Super Soft Wintec

2104_0-800x800