Víte vše o podsedlových dečkách?

Opravdu si myslíte, že víte již vše potřebné? Oprašte s námi své znalosti a udělejte vašeho koně šťastnějším a veselejším.Vaše westernová dečka chrání záda vašeho koně tím, že absorbuje a pohlcuje tlak, který je způsoben hmotností jezdce a sedla. Čistá, suchá a dobře udržovaná dečka také odvádí teplo a vlhkost během jízdy, takže se kůň tolik nepřehřívá. Zatímco mnoho westernových jezdců řeší hlavně barvy, vzory a další trendy, které je v aréně odliší, daleko důležitější je spíše to, aby vaše westernová dečka správně padla a aby byla správně umístěná pod sedlem, protože jedině tak může chránit záda koně a ochlazovat vašeho koně. Kůň, který se cítí v pohodě a nikde jej nic netlačí, dělá svoji práci ochotně a rád, takže se jízda stane příjemným zážitkem pro vás oba. Když váš kůň nedělá svou práci rád, ale místo toho má neustále uši dozadu anebo se vás snaží shodit bez zjevného důvodu, obvykle se vám tím snaží něco říct. Nešťastný kůň ztrácí pozornost, má uši dozadu, švihá ocasem nebo se také snaží kousnout do sedla, když jej sedláte; když se s tímto chováním setkáte, upravte (vyměňte) své sedlo i dečku, aby byl kůň zase spokojený.

V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat a jak se starat o westernovou dečku. Jak ji správně udržovat, aby byla v top stavu po co nejdelší dobu. Dále si také povíme, jak dečku správně umístit na hřbet koně.

Umístění podsedlové dečky
Abychom zajistili, že bude váš kůň správně nasedlán a dečka bude tedy na správném místě, je důležité zvážit základní faktory, které vám s výběrem padnoucí westernové deky pomohou.

Správně napasované sedlo je však základem všeho, protože ani sebelépe vypolstrovaná hi-tec westernová deka se všemi nejnovějšími funkcemi nemůže dělat svou práci dobře, když máte úzké/široké sedlo, které koni nesedne. Pokud nevíte, jak to zjistit, pak vězte, že vám pomůže pot pod sedlem. Pokud totiž po jízdě odsedláte sedlo i dečku a vidíte na hřbetě koně suchá i mokrá místa, pak je zřejmé, že vaše sedlo není to správné. Také to již může signalizovat, že vaše sedlová westernová dečka je již značně opotřebená. Je těžké najít důvěryhodného sedláře, zkušeného odborníka, který vám poradí i s nákupem správné podsedlové dečky. Pokud jste již záležitost konzultovali s odborníky, zvažte také možnost, že by chování koně možná mohl ovlivňovat i způsob, jakým v sedle sedíte. Experimentujte a výsledky upravujte podle potřeby. Může se totiž stát, že patříte k tzv. „křivým jezdcům“, kteří zatěžují více jednu stranu koňského hřbetu, což pak vyvolává u koně negativní reakce. Křivý jezdec o své „vadě“ neví, proto je dobré, aby vaši jízdu zhodnotil zkušený trenér.

Tloušťka podložky ovlivňuje způsob, jakým vaše sedlo sedí na hřbetě vašeho koně během jízdy. Silná podložka na koni s kulatou zadní či tučným kohoutkem bude způsobovat, že se sedlo bude pohybovat během jízdy sem a tam. Místo toho si vyberte tenčí podložku, která bude lépe kopírovat tvar hřbetu koně. Kůň s vysokým kohoutkem zase potřebuje deku, která je postavena směrem nahoru, což pomáhá lépe rozložit hmotnost a tlak sedla na hřbetě. Sedlo s kostrou na míru je vždy tím nejlepším řešením všech problémů.Umístění dečky je také velmi důležité. Vaše dečka je umístěna správně, pokud během jízdy neprokluzuje dopředu či dozadu.

Vlevo: Dečka je umístěna příliš vzadu, nemůže tedy chránit kohoutek koně.Vpravo: Dečka je příliš vepředu, deka tak bude soustředit váhu jezdce i sedla na kohoutek a ramena koně, což způsobí zvýšený tlak na přední části těla koně, která ovlivňuje pohyb a pohodlí koně.

Vlevo: Dečka je umístěna příliš vzadu, nemůže tedy chránit kohoutek koně.Vpravo: Dečka je příliš vepředu, deka tak bude soustředit váhu jezdce i sedla na kohoutek a ramena koně, což způsobí zvýšený tlak na přední části těla koně, která ovlivňuje pohyb a pohodlí koně.

Váše dečka by měla ležet na kohoutku koně, neboť jej chrání před odřením sedlem. Umístěte deku tak, jako byste chtěli nakreslit vertikální čáru ze středu předloketního svalu a přední strana podložky musí být zarovnána k této linii. Poté umístěte sedlo na podložku, takže je umístěno těsně za přední nohou vašeho koně. Rovný přebytek dečky po obou stranách (na přední a zadní části) pak chrání záda koně proti otlakům od sedla. Zkontrolujte, zda je dečka opravdu umístěna ve správném směru, zda vzadu přesahuje sedlo a vepředu mírně přesahuje kohoutek koně. Upravte sedlové řemeny rovnoměrně na obou stranách sedla, vaše podložka by měla být stále na místě a váš kůň by se měl cítit pohodlně.

Materiál podsedlové dečky
Vyberte si takový materiál, který bude vyhovovat délce jízdy a účelu. Dávám přednost podsedlovkám, které kopírují hřbet mého koně, takže používám tvarované, vlněné deky, jak je i vidět na fotografiích. Ale existují i deky s vycpávkami, které budou vyhovovat vašim potřebám a preferencím koně stejně tak dobře. Pokud má váš kůň alergickou reakci na konkrétní materiál, v budoucnu se mu vyhněte.

Fleece je populární materiál používaný jako základ tkaných, ozdobných deček. Syntetický fleece je odolnější než skutečné vlněné rouno. Nicméně, není to zkrátka 100 % vlněné rouno. Oba materiály dobře absorbují pot a jsou prodyšné – déle odvádějí teplo ze hřbetu koně. Postupem času se ale dečky špiní a opotřebovávají, takže, aby vaše sedlo sedělo na svém místě, budete dečku muset  častěji mýt a čechrat. Když dečka dosluhuje, je zploštělá do té míry, že už je její další čistění zbytečné a je na čase pořídit novou.

Plsť je podobná fleecu, pruží, dýchá a odvádí vlhkost. Plsť je k dispozici v několika variantách. Plšť z pravé vlny je nejdražší, zatímco syntetická směs s vlnou je cenově dostupnější a poslouží ke stejnému účelu. Vzhledem k tomu, že plsť je zhutněná, nedýchá stejně jako to dělá vlněné rouno – nicméně, pozitivní je dobré tlumení nárazů a tlaku.

Neoprén je nejjednodušší materiál na údržbu. Jeho tloušťka a schopnost udržovat sedlo v požadovaném tvaru je báječná, ovšem je to na úkor odvodu tepla. Pokud to není neopren s vaflovým vzorem, který naopak podporuje proudění vzduchu, může se stát, že neoprénová dečka způsobí, že se váš kůň bude více potit. Někdy se vzadu zvedá, zvláště pak u robustnějších koní se širšími hřbety. Nicméně pozitivem největším u této dečky je, že se velmi snadno udržuje v top stavu a velice rychle schne.

hr-160400-tack-01_gn

Další syntetické materiály s pěnou či gelem pomáhají velmi dobře regulovat rozložení váhy sedla a šetří záda vašeho koně – zmírňují totiž bodový tlak. Tyto dečky jsou běžně používány pro koně s atypickými hřbety, výrazným kohoutkem nebo vysokým, kostnatým kohoutkem. Pomocí těchto deček lze též mírně korigovat dobré sedlo. Pozor tyto dečky nedokáží korigovat špatně padnoucí sedlo. Speciálně konstruované, terapeutické dečky vyjdou v dlouhodobém horizontu dráž než pořízení padnoucího sedla.

Péče
Častá a správná péče o sedlové deky jim umožňuje sloužit vám i několik let. Je tedy dobré pořídit si kvalitní dečku. Když vaše dečka ztrácí svou výplň, nebo ji již nelze mýt a čistit – a už se po tomto zákroku nevrátí do původního tvaru, pak je čas ji vyměnit. Neoprén začne mít trhliny nebo ztvrdne.

Udržet dobrou kondici své dečky vyžaduje správnou péči – pravidelné čistění a odstranění nečistot a potu – nechte ji uschnout a teprve pak ji odneste do sedlovny. Vlhká deka může snadno chytit plíseň. Pokud je to možné, vždy ukládejte vaši sedlovou dečku na stojan vzhůru nohama až do dalšího použití. Nechte vždy sedlovou dečku po čistění uschnout na slunci, než abyste ji sušili v sušárně. Slunce zabíjí bakterie na dece, zatímco vlhké prostředí jejich růst jen podporuje. Odstraňte z deky chlupy, špínu a pot. Neoprenové podložky lze rychle opláchnout hadicí. Pro důkladné vyčištění deky ji umyjte hadicí a aplikujte přípravky na praní (jaké přípravky lze na deku aplikovat vám poradí, když deku pořizujete). Některé podložky lze prát i v pračce.Pokud je vlněná podložka již zcela vysušena, přejeďte ji kartáčem, abyste načechrali vlnu.

Máte-li pochybnosti o barevné stabilitě deky po vyprání, raději to konzultujte se svým prodejcem či přímo s výrobcem.

Al Dunning a Alexis Bennettová

Zdroj: https://horseandrider.com