Indiánská válečná uzda

Můj nový kousek uždění nemá žádné lícnice, ale i přesto je to kus výstroje, která ještě pamatuje onu starou dobrou americkou tradici. Dostala jsem tuto válečnou uzdu, abych si ji na jeden den vyzkoušela. Nemá žádné lícnice ani podhrdelník a také žádné udidlo. Žádný kovový kus, ale není to ani hackamore.

0042

Indiánská válečná uzda

Indiánská válečná uzda

Zmínila jsem se už, že ohlávka je tady také naprosto zbytečná? Uzdu v podstatě tvoří pouze kus lana s malým kovovým kroužkem na každém konci (ke kterému se připínají otěže). Smyčku z lana tvoří spletené kožené řemínky ze surové kůže. Je to zkrátka pravá indiánská válečná uzda.

Již jsem viděla tyto válečné uzdy v různých filmech a také i v učebnicích dějepisu. Také na obrazech neznámých malířů, kteří zachytili Divoký západ takový, jaký býval kdysi. Takže mi připadlo skvělé, když jsem dostala tuto možnost  vyzkoušet si indiánskou válečnou uzdu v reálném životě – byla to zkrátka dvojitá výzva. Je opravdu hodně neobvyklé vidět koně bez ohlávky, lícnic, nánosníku a podhrdelníku.

Indiáni však dříve své koně uzdili pouze tímto způsobem. Měli jen smyčku okolo dolní čelisti koně. Když se pak postupem času setkávali s bílými muži, začali přijímat i jejich zvyky a nakonec začali jezdit i v tradičních evropských sedlech a na udidlech z kovu, válečná uzda se tak pro ně postupně stala minulostí.

Jako u každého kousku výstroje platí, že méně je více – i tato válečná uzda může být pro koně mučícím nástrojem, je-li nesprávně použita. Jezdec má totiž absolutně přímý kontakt s hubou koně – proto nelze za otěže nezřízeně tahat – jako to vidíme občas u současných jezdců. U této uzdy je třeba velmi jemná ruka a kůň, který je zvyklý oddávat se již sebemenšímu tlaku.

Má klisna zvládla tento přechod dokonale a reagovala na válečnou uzdu opravdu velmi dobře. Chcete-li, abych byla upřímná, necítila jsem až takový rozdíl – skoro jakoby to byla tradiční španělská uzda s lícnicemi a vším ostatním. Obešli jsme některé koně na pastvině a pak si vyzkoušeli pár reiningových cviků a nějaké turnbacky.

Rozhodně jsem si to užila. Nemyslím si, že by tato uzda mohla být lepší než to, co používám běžně, ale je to rozhodně zábavný a jiný typ doplňku. Určitě to není pro každého a v každé situaci. Vyžaduje to opravdu dobře přiježděného koně.

Cítila jsem se jako bych právě odložila svůj tomahawk, unikla před zrádnými bělochy a běžela přímo za obzor – ke svým indiánským bratrům do dáli, odkud jsem slyšela válečný pokřik a frkání koní.

Autorka: Kelli Neubertová

Hidalgo Tip:Indiánské uzdy sice v naší nabídce nevedeme, zato s touto vymazlenou sidepulkou Colorado Buckaroo Leather budete  100 % vypadat jako byste také právě dorazili z Divokého západu.

Sidepull Colorado Buckaroo Leather

Sidepull Colorado Buckaroo Leather