Udidla „Sweet Iron“

Udidlo ze sladké oceli  (angl. Sweet Iron) nebo také udidlo z černého železa, jak se také někdy toto udidlo nazývá, je udidlo mladší generace amerických kovboju. Jedním z jeho nejvetších fanoušku a nadšených propagátorů je i Monty Roberts. Víme, proč.

Vždycky jsem používal toto udidlo na všech svých mladých koních, protože se zdá, že jeho chuť  je vybízí, aby se s udidlem neprali, nehráli si s ním a měli jej správně v hubě,“ říká Monty.

Kroužky z oceli jsou těžší než u tradičních anglických udidel. Pro lepší pocit i celkovou podporu koně je železné udítko navíc někdy také pokryto měděnou vrstvičkou. Vzhledem k tomu, že je udidlo více méně vyrobeno pouze ze železa, koroduje. Tato koroze – tedy rezavění je ale žádoucí a je zcela záměrné. Je prokázáno, že koně tato Iron Sweet udidla lépe přijímají a více jim chutná.

udidlo-oliva-2x-lomena-sweet-iron

Tím, že v sobě kombinuje sladkou chuť železa s kyselou příchutí mědi, se koně, kteří jsou nervózní, napjatí nebo se opírají do udidla, stávají lehce ovládatelní a daleko lépe reagují. Tento výrok potvrdil i skokový jezdec William Funnell.

Měl jsem jedno z těchto udidel doma na vyzkoušení. Dnes už jich mám doma šest a používám je i při soutěžích,“ říká William. Koně jsou citlivejší a daleko lépe reagují. Udidla nejsou nijak konstrukčne odlišná od těch klasických, ale ten materiál dělá zkrátka své – koně se na něj doslova těší.“ Krome klasického udidla používá William i velice populární „roubíkové udidlo“, které má centrální měděné válce k podpore slinění.

Vypadají ostřejší než ve skutečnosti jsou. Používám dvě otěže, a proto, mám i citlivejší kontakt. Nemám rád udidla s pákovým efektem, nebot mohou koně vyděsit a způsobit mu bolest, zvlášte pokud má jezdec příliš tvrdou ruku.“

Nenašel jsem jediného koně, který by nebyl spokojen s udidlem z černé oceli. A pokud je spokojený můj kůň, jsem spokojený také – čili mohu tento typ materiálu pouze a jen doporucit, “ dodává William.

Zdroj: www.horseandhound.co.uk