Tloustne vám kůň ve výběhu? Prevence by měla začít ihned!

Je tu podzim a s ním přichází i riziko vzniku laminitidy u koní. Existuje několik velmi jednoduchých kroků, které mohou pomoci zabránit vzniku této hrozné nemoci …

DownloadKondice
Udržujte svého koně v kondici – seznamte se se stupni obezity u koní a pozorně monitorujte stav koně v průběhu několika příštích měsíců. Zdravý (neobézní) kůň se pozná podle toho, že mu snadno nahmatáte žebra. A nemá žádné tukové zásoby v oblastech vyznačených na obrázku – tj. na hřebenu krku, plecích či zádi.

Pravidelný pohyb
Vytvořte koni životní podmínky, které povzbuzují jeho pohyb. Jezděte, hoňte se s ním po ohradě, jděte s ním na procházku, trénujte ze země – zkrátka dělejte všechn, aby byl denně v pohybu! Stanovte si přesný harmonogram. Ve stádě je dobré mít vedoucí klisnu, která tu a tam stádo rozhýbe.

Dieta
Snížte příjem železa, omezte cukry a přidejte minerály. Omezte pasení (pastevní náhubek). Otestujte primární krmiva, pokud je to možné, důraz klaďte zejména na vysokou kvalitu: krmiva by měla obsahovat zinek, měď, ale ne železo. Přidávejte hořčík do denní krmné dávky – bylo prokázáno, že právě hořčík podporuje metabolismus koní náchylných k laminitidě.

Správná úprava kopyt
Najděte si dobrého kováře a ujistěte se, že kopyta jsou upravovány často – nejméně jednou za 4 týdny.

Zdroj:https://www.myhealthyhorse.com.au/