Senior tipy při péči o starší koně

Je váš kůň 15tiletý či starší? Pak vás bude jistě zajímat pár tipů na  péči o něj v jeho věku.

Máte-li tedy doma koně v pokročilém věku, určitě jste si všimli, že se jeho potřeby v několika posledních letech mění. Přinášíme pár tipů, jak se starat o koně seniory.

U starších koní se postupně začíná projevovat zhoršený krevní oběh, což ztěžuje tzv. nabírání svalové hmoty. Spolu s nedostatkem pohybu se svaly mohou zmenšovat nebo ochabovat. Pokud je váš kůň senior a nemůže trénovat (je-li pro něj trénink obtížný či bolestivý), lze mu pohyb nahradit například plaváním, či vycházkou na ruce nebo využít metody fyzikální terapie. Pravidelný pohyb pomůže zlepšit krevní oběh.

S úbytkem energie a svalů se zvyšuje náchylnost koně k závažným infekcím, riziko dehydratace a nárazových kolik. Takže neberte nachlazení koně na lehkou váhu. Peníze, které pak utratíte za léčbu, totiž můžete ušetřit. Prevencí a správným krmivem lze zachránit koně před vážnými zdravotními problémy.

HIDALGO TIP:
Echinacea Waldhausen

echinacea-waldhausen

Starší koně jsou více atraktivními cíli hmyzu než jejich mladší kolegové. Není neobvyklé, že starší koně bývají ve stádě prakticky pokrytí komáry a mouchami, zatímco na mladší koně hmyz sedá pouze okrajově. Veterináři věří, že toto je kvůli kombinaci faktorů stáří: upadající imunity, ředění krve a dehydrataci. Hmyz totiž snáze pronikne kůží a navíc staří koně bývají již méně citliví, a také se již tolik neohání oháňkou. Celkově mají menší tělesnou aktivitu (méně se pohybují), proto jsou snadným terčem pro hmyz. Zkontrolujte tedy, zda váš kůň opravdu dostatečně chráněn před obtížným hmyzem.

Starší koně mohou být také citlivější na teplo a chlad. Ujistěte se, že váš senior má ve výběhu vhodný přístřešek, které jej ochrání před nepřízní počasí. A také se ujistěte, že mu jeho mladší kolegové v přístupu do přístřešku nebrání.

Pokud zjistíte, že se váš kůň třese i přes přístup do přístřešku zimou, opatřete mu vhodnou deku a alespoň jednou denně zkontrolujte, zda je deka je bezpečně na svém místě, a zda se kůň nepřehřívá.

Podvýživa je hlavní příčinou nižších teplot těla koně, kvůli nedostatku příjmu energie mají starší koně s tímto problémy. Ujistěte se, že váš kůň má v chladných měsících dostatek vlákniny, která zajišťuje dostatek tepla. Nechte si pooradit od odborníka na výživu koní a stanovte správnou a vyváženou krmnou dávku, která by měla obsahovat vysoce kvalitní balastní látky – nejméně 2 % hmotnosti vašeho koně na den.

Pokud je váš kůň senior a má problémy se žvýkáním objemných krmiv, zvažte možnost kompletního krmiva (balastních látek ve formě granulí), řezanku či peletované seno.

Zimní srst může snadno skrýt, že váš kůň hubne. Začněte měsíční kontroly rukama na žebrech okně. Jestliže jsou jeho žebra značně cítit a vystupují do popředí víc než je obvyklé, upravte mu příděl krmiva. Obraťte se na svého veterinárního lékaře, pokud váš kůň hubne bez zjevného důvodu.

Zdroj: https://horseandrider.com