Tipy na bezpečnou zimní přepravu koní

Přeprava koně v zimě se může zdát jako děsivý úkol, kterému se mnozí lidé dokonce vyhýbají. Nicméně někdy to zkrátka může být zcela nevyhnutelné, zejména pokud je nutná přeprava do jiné stáje či do veterinární nemocnice. Ale nebojte se! Se správnou přípravou si můžete být jisti, že vašeho koně dostanete bezpečně do cíle.

Připravte si přepravník
Jedním z nejdůležitějších kroků k přepravě koní v zimě je zajistit, aby váš přepravník byl na zimu vybaven.

Použijte reflexní nálepky (pokud už je nemáte), abyste zajistily, že bude přepravník viditelný bez ohledu na počasí.
Investujte do kvalitních pneu pro váš vůz i přepravník.
Ujistěte se, že máte ve výbavě i sadu řetězů, které budou užitečné v případě, že se dostanete do situací, které vaše zimní pneumatiky samy o sobě nezvládnou.
Ujistěte se, že máte plnou nádrž, než se vydáte na cestu, zvláště pokud vaše trasa vede do odlehlých, méně obydlených oblastí.
Otestujte si autobaterii, abyste zjistili, zda zvládne i náročnou cestu.
Ujistěte se, že vaše stěrače jsou funkční, aby dokázaly udržovat dobrou viditelnost za silného deště i sněžení.
Zkontrolujte brzdy a proveďte technickou kontrolu motoru. Zajistěte synchronizaci brzd vašeho auta s přepravníkem, pro případ, že budete potřebovat zpomalit na prudkých svazích.
Pokud táhnete prázdný přepravník (jedete pro koně), ujistěte se, že podlaha přepravníku je vybavena protiskluzovou podlážkou, abyste předešli uklouznutí či zranění koně během vaší zpáteční jízdy.

Nyní, když máte zkontrolován přepravník i automobil, se ujistěte, že i váš kůň bude cestovat pohodlně.

Nedekujte koně zbytečně. Přepravníky samy o sobě zajišťují koni se zimní srstí dostatečnou ochranu před nepřízní počasí. Obecně řečeno, lehká zimní přikrývka je dostatečná. Pokud je váš kůň ostříhaný nebo je zvyklý na ustájení, možná budete potřebovat zateplenou zimní termodeku.
Upozornění: Pokud se váš kůň vynervuje a zpotí, je mnohem pravděpodobnější, že se nachladí pod termodekou, která nevětrá, než pod tenkou přikrývkou, která větrá.
Udržujte správnou ventilaci tak, aby měl váš kůň stále čerstvý vzduch. Zajistěte, aby se v přívěsu nepřehřál.
Umístěním čerstvé slámy nebo hoblin zajistíte protiskluzový povrch.
Do sítě na seno umístěte kvalitní seno, které u koně nejen snižuje stres, ale také udržuje jeho zdravé trávení a přirozeně jej zahřívá.
Při delších trasách používejte bandáže či speciální chrániče na nohy a ocas.
Nezapomeňte svého koně během delších tras kontrolovat (ať už pomocí kamery nebo osobně, když zastavíte na parkovišti).

HIDALGO TIP:
Stájová deka Waldhausen
stajova-deka-waldhausen-

Příprava pro vás
Nyní, když máte auto, přepravník i koně v pořádku, se ujistěte, že i Vy máte vše, co potřebujete pro bezstarostnou jízdu.

Při jízdě používejte pouze dobře padnoucí boty (zajistí pohodlí a nebudou klouzat nebo dělat na nohou puchýře).
Vždy mějte funkční lékarničku jak pro sebe, tak pro koně. Ujistěte se, že máte v kufru lopatu, písek, červené vlajky, náhradní přikrývku pro koně, přikrývku pro vás, svíčky, zápalky nebo zapalovač, baterku, baterie a trvanlivé potraviny (konzervy).
Vždy mějte nouzová telefonní čísla a dejte je na viditelné místo jako peněženka či do mobilního telefonu.
Gratulujeme, nyní jste připraveni na vaší zimní výlet. Jeďte opatrně a bezpečně a dejte svému koni jednu extra mrkev za nás!

Zdroj: https://myrecstore.ca/