Test westernové deky Haf Round pod anglickým sedlem

Poprvé jsem na koni vyzkoušela westernovou deku Haf Round. Test se však uskutečnil nikoliv pod westernovým sedlem, pro které je deka výrobcem určena, nýbrž pod sedlem anglickým – syntetickým. K tomuto nápadu mě přivedl přítel, který si objednal její sestřičku – westernovou deku Haf Airnet. Od prvního nasedlání si nemohl doslova vynachválit její užitkové vlastnosti, zejména pak prý ten pocit neskutečného komfortu na zádech koně. Dle jeho slov  – deka prý tak krásně pružila, byla tak neskutečně lehká, že doslova cítil, jak tlumí nárazy do hřbetu koně…

 

Je pravda, že od té doby byli jak  přítelův kůň Lakky, tak přítel  sám až neskutečně spokojení. Pryč byly všechny ty neskutečné zastávky, kdy musel přítel jeho starou deku stále upravovat a neustále dotahovat sedlo. S dekou Airnet se rázem všechno změnilo! Prý ji dá na koně a po dotažení – pokud je na správném místě – se už nehne, dokud sedlo zase z koně nesundá.

Byl to ten jejich neskutečný komfort, který mně motivoval k tomu, že jsem začala pomalu přemýšlet, že si podobnou deku na svého koně také pořídím. Ihned jsem tedy oslovila Hidalgo Shop a poptávala deku ze stejného materiálu, jenže pod sedlo anglické. Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistila, že takováto komfortní deka pro anglický styl není u nás příliš k sehnání! Rozhodla jsem se tedy po poradě s majitelkou e-shopu, Petrou Jodas, a objednala si deku Haf Round, neboť ta podle jejího názoru  mohla odpovídat požadavkům na dečku pod anglické sedlo. Vsadila jsem tedy vše na jednu kartu a zmíněnou deku si objednala. Pokud by to nevyšlo, počítala jsem, že bych ji prodala dál nějakému westerňákovi.

12400559_1099116003483889_3858288900260626353_nNaštěstí ale nic takového dělat nemusím. Proč? Protože to jde! Nejenže mému koni s docela atypickým „rybím“ hřbetem padla jako ulitá, ale ani následná zkouška anglického sedla u žlabu ve stáji nedopadla špatně. Čekala jsem, že tloušťka deky bude  při sedlání dělat problémy a že už sedlo prostě na koně nedostanu. Omyl. Vše koni padlo jako ulité. Sedlo mám již 13 let, takže už také něco pamatuje, ale stále je skvělé a kvalitní. Jedná se o univerzální sedlo Sigma medium (17,5 palce), černé barvy, od firmy Thorowgood, které se již dávno nevyrábí.

Zpočátku jsem si také říkala, že bude sedlo asi za jízdy na dečce prokluzovat, protože westernové dečky nemají ani suché zipy na uchycení k sedlu, ani poutka, kterými prochází po obou stranách koně podbřišník. Právě to u typické anglické dečky zajišťuje fixaci sedla s dečkou tak, aby při pohybu koně zůstávala u sedla a nepohybovala se dopředu či dozadu. Nejvíce jsem se tedy obávala toho, že až se kůň dá do pohybu, že mi dečka bude pod sedlem ujíždět dozadu. Ani tento předpoklad se však v praxi nenaplnil. Dečka díky svému povrchu doslova přilne ke koni a zůstává tam, kam ji na hřbetě položíte – skoro jako byste ji tam přilepili.
1934290_1099115990150557_5785974762460983819_n

Nejhorší pro mě však bylo dotahování sedla. Westernová dečka je totiž podstatě tlustší (působí nafouknutým dojmem a pružně reaguje na stlačení). Musela jsem si tedy podbřišník na sedle povolit o 3 dírky na každé straně, abych byla vůbec schopná koně dotáhnout Po utažení podbřišníku (vlastním tento – Super Soft Wintec), se zdálo, že už je sedlo jaksepatří dotažené, ale při nasedání jsem rychle zjistila, že není.

Při nasedání mi totiž sedlo proklouzlo a stočilo se na levou stranu, jak jsem zatížila levý třmen svou váhou. Z toho vyplynulo, že jsem musela ještě o 3 dírky dotáhnout, takže nakonec jsem tedy podbřišník dotáhla do původní polohy, kterou jsem dotahovala i se starou anglickou dečkou. Jak je to možné?  Jednoduše, to proto, že deka Haf Round se přizpůsobuje tlaku, který je na ni vyvíjen a vyfoukne se, čímž více přilne ke koni. Chyba při dotahování tak byla spíše chybou z neznalosti technologie,  protože jsem s tímto super vynálezem doposud neměla žádnou zkušenost a rozhodně to byla spíše chyba sporadická, která se již nebude opakovat, protože nyní již vím, jak na to. Poté jsem zcela krásně nasedla, aniž by se mi sedlo znovu stočilo do strany.
DSC_0162Při jízdě samotné jsem si pak zpětně uvědomila, že jsem zřejmě dečku umístila moc dozadu,  opět díky své neznalosti westernových dek, jezdím přeci jen převážně v anglii. Nicméně i tak se dečka ze svého původního umístění nepohnula ani o milimetr, ačkoliv jsme během celé vyjížďky běhali docela svižně.  Také kůň nejevil žádné známky nespokojenosti a to ani při rychlé práci do kopce, kdy mi občas rád hodí hrba. Také s nečekaným úskokem do strany si dečka poradila velmi dobře, sedlo se ani o píď nepohnulo, což při použití staré anglické dečky jsem občas pociťovala,  že mi sedlo mírně podjelo do strany.

DSC_0164Také při skocích v terénu se dečka osvědčila. Jezdec opravdu doslova a do písmene sám cítí, jak tato dečka tlumí nárazy na hřbet koně, a to jak při skocích, tak v podstatě během celé jízdy – zejména při rychlejší jízdě z kopce či do kopce. Cítíte, jak krásně mezi zády koně a sedlem pruží a máte pocit, jako byste zadnicí dopadali na jakýsi vzduchový polštářek.

Zkrátka úžasný zážitek! Můj strach z toho, že dečka mi bude pod sedlem při rychlé práci pojíždět, protože nemá ona „udělátka“, která mají deky anglické, se v praxi nepotvrdil. Ba naopak, zcela se vyvrátil, když jsem dečku vyzkoušela v těžším terénu. Nebudu vám lhát, že jsem čekala, že si někde vystoupím, ale nestalo se tak. Dečka Haf round tedy dokázala své super užitkové vlastnosti nejen pod westernovým, ale také pod anglickým sedlem. Pokud se tedy ptáte na můj názor, pak ji vřele doporučuji pro užití pod jakékoliv sedlo. Ten pocit je prostě úžasný. A myslím, že stejný pocit měl i můj kůň:)

Závěrem: TECHNOLOGIE transformují TRADICE

S dečkou značky HAF dáte sobě i svému koni svobodu pohybu, i ochranu, kterou potřebujete k tomu, abyste předvedli ten nejlepší výkon. Její technologie znamená významný posun vpřed. V designu tohoto výrobku se snoubí cit pro umění, sport, i vědu. Dečky HAF jsou systematicky navrženy za pomocí nejmodernějších vědeckých poznatků, které v sobě obsahují technický i ergonomický design poskytující vynikající ochranu proti nárazu a mírnění tlaku na hřbet koně. Také jezdec si v průběhu jízdy užívá zcela jiný pocit odpružení. Deky HAF procházejí rozsáhlým testováním, které zajišťuje, že se ke koni a jezdci dostane jen absolutně nejlepší produkt.

Dečka HAF Round za tak nás získává 10/10 bodů. Podobně i její sestra HAF Airnet. Upřímně věříme, že i další z rodiny – dečka HAF Microfaser - disponuje stejnými užitnými vlastnostmi, jako obě jmenované.