Správná hydratace u koní – potřeba vody a soli

Jedno staré přísloví tvrdí: „Můžete přivést koně k vodě, ale nemůžete ho donutit, aby pil.“ Toto platí dvojnásob pro těžce dehydratované koně, tam už jde o ohrožení života. Naštěstí existují způsoby, jak udržet koně dobře hydratované a předejít tak těmto nebezpečným scénářům.

Je nesmírně důležité, aby koně měli vždy přístup k čerstvé, čisté vodě. Proto často kontrolujte nečistoty ve vodě, aby vodu nekontaminoval hnůj nebo mrtvola nějakého hlodavce (např. na pastvinách) atd. Viděl jsem koně dehydrované s příznaky koliky, kteří stáli ve výběhu, protože odmítali pít vodu z koryta, kde byla rozkládající se mrtvá krysa. Žlaby i kbelíky je důležité udržovat v čistotě, takže 2-3x za týden by se měly umýt, což jsou důležité kroky, které jsou v některých stájích často zcela přehlíženy či nedostatečně plněny.

Za chladného počasí pijí koně méně vody, a to zejména v případě, že je voda studená jako led (nebo je z ní doslova led). Ohřívání vody v zimním období bychom měli praktikovat pravidelně přidáním horké vody do vody ledové. Studie ukázaly, že koně dávají přednost pití vlažné vody před ledovou. Bohužel v některých stájích se praktikuje podávání studené vody po celou zimu, protože tato voda nezamrzá tak rychle. To je sice pravda, ale pokud nám záleží na zdraví našich koní, pak by nás ta trocha práce navíc neměla odradit.

Na druhé straně, pijí koně hodně v horkém létě nebo po fyzickém výkonu, kdy se zpotili. Příjem vody u koní se může zdvojnásobit, pokud pracují za teplého či vlhkého počasí, proto se ujistěte, že mají koně po fyzickém výkonu vždy dostatek čerstvé, čisté vody. Vodu pravidelně doplňujte, zvláště pokud nemáte automatickou napáječku, kde si kůň sám může regulovat množství vody, kterou vypije.

Dále se ujistěte, že krmná dávka vašeho koně zahrnuje jeho požadavky na potřebu soli. Správná rovnováha sodíku u koní je nutná pro vyvolání žízně, čímž automaticky dochází k rovnováze a doplňování vody v těle. Existuje několik způsobů, jak koni poskytnout sůl. Solné bloky nebo solné pamlsky jsou na cenově dostupné hladině a seženete je téměř v každém obchodě. Vědci tvrdí, že individuální příjem soli ze solných bloků je vysoce variabilní, což znamená, že solný blok nemusí pokrýt solné potřeby koně – čili nepokryjí denní potřeby sodíku, zvláště pokud se koně pravidelně potí.

Nabízí se prosté řešení, buď do stájí i do výběhů umístit solné bloky a nechat koně volně si vybrat, nebo sůl přimíchat do denní krmné dávky, čímž máte jistotu, že koně doplní sodík. Toto řešení je také poměrně pohodlné a levné, ale je důležité vzít v úvahu, že velké množství soli může vést k nestálému příjmu potravy (někteří koně dokonce vyžírají jen ty části, které neobsahují sůl, protože mají velmi citlivé pysky). Mohou také nastat problémy s příjmem krmiva a jeho chutností (sůl může snížit spotřebu krmiva, protože některým koním se prostě nemusí líbit její chuť).

Hidalgo tip:
electrolyte-liquid-waldhausen>> Pamslky a lizy
>>Electrolyte HKM
>> Electrolyte Liquid Waldhausen

Výzkum dále prokázal, že krmení opakovanou dávkou elektrolytů (což jsou látky užívané podobným způsobem jako sůl, obvykle obsahují sodík, draslík, chlorid a zinek) je v korelaci se zhoršením žaludečních vředů. Máte-li koně náchylného ke vředům, prodiskutujte druh a množství soli nebo elektrolytů s veterinářem, aby se zabránilo dalšímu poškození žaludeční sliznice.

Můžete se  samozřejmě zeptat: „Musím tedy sůl i elektrolyty vůbec doplňovat? Cožpak krmivo a seno samy o sobě nepokrývají solné požadavky mého koně?“ To je sporná otázka, na kterou neznáme zcela jistě odpověď.  Požadavky sodíku se u koní v průběhu roku velmi mění a majitelé koní by se neměli spoléhat, že jen seno pokryje požadavky koní na potřebu sodíku. Komerční koncentráty obvykle mívají obsah sodíku, který se pohybuje od 0,1 až 1,0 %. To může pro některé rekreační koně stačit, ale jakmile kůň začne pravidelně pracovat a začne se potit, jdou jeho požadavky na sodík rapidně nahoru a musíme sodík doplňovat. V takových případech je třeba poohlédnout se po doplňcích krmiva, které nabízí sodík v dostatečném množství, aby byly splněny požadavky těla na udržení hydratace při zachování chutnosti – tj. aby koně tento přípravek v krmivu neodmítali.

Na závěr – je zcela jednoduché udržet vašeho koně správně hydratovaného, pokud se budete držet několika jednoduchých kroků:
1. Zajistěte dostatek čisté vody.
2. Zajistěte, aby krmná dávka koní pokrývala jejich požadavky na množství sodíku.
3. Pokud máte pocit, že by váš kůň mohl být dehydratovaný, obraťte se na veterinárního lékaře nebo odborníka na výživu koní pro stanovení správné krmné dávky.