Správná délka třmenů u anglického typu sedla

Správná délka třmenů je pro jezdce velmi důležitá. Když jsou vaše třmenové řemeny správně dlouhé, jedině tak můžete vy jako jezdec používat své nohy na koni efektivně a to nejen při skoku, ale i v klusu a cvalu. Vaše kotníky budou pracovat správně a díky nim se dostanou i vaše nohy do správné pozice. Jak bylo již řečeno výše, nejlépe to pocítíte v klusu, cvalu a trysku. Budete jedno s vaším koněm a nestane se vám, že byste zápasili s tím, že vám stále vylétávají nohy ze třmenů.

2014-12-26_122752

Na obrázku vidíte, jak to vypadá, když jezdec v klusu vysedává: jakmile jde jezdec nad sedlo, jeho pata jde mírně níž. To se stává, když máte správně nastavené třmenové řemeny automaticky, protože jak jezdec zvedne pozadí ze sedla, jeho váha se přenese do paty. To se však nestane, když máte třmenové řemeny příliš dlouhé. Místo toho v sedle vlajete sem a tam a nemůžete chytit správný rytmus, natož abyste správně přenesli váhu.

2014-12-26_122807Mnoho jezdců upřednostňuje jízdu na příliš dlouhých třmenech nežli krátkých. Je to možná způsobené tím, že předpokládají, že je lepší mít nohy co nejvíce po stranách koně k udržení rovnováhy. Jak ale můžete vidět na fotografii (vpravo), jezdcovy paty se zvedají stejně jako jeho pozadí, protože třmenové řemeny jsou příliš dlouhé na to, aby efektivně mohly způsobit správné rozložení váhy, jaké jsme viděli v výše. Také je z obrázku patrné, že jezdec ztrácí balanci a pružnost a visí v otěžích kvůli stabilitě.

Správná délka třmenů vám umožní jezdit efektivně a bez ztráty potřebného kmihu a balance, protože vaše paty způsobí, že vaše nohy přilnou ke koni a vy neztratíte kmih ani balanci a pružnost.

2014-12-26_122824A jak tedy poznáte, že vaše třmenové řemeny jsou správně dlouhé?
Jak již bylo zmíněno výše, pokud jsou třmenové řemeny příliš dlouhé, znemožní vaší patě, aby při vysednutí klesla níže. Také budete stále narážet na přední rozsochu sedla, takže v podstatě na ni budete narážet při každém vysednutí nebo nebudete moci efektivně vysedávat, budete ztrácet třmeny a balanci, takže budete padat dopředu. Ve cvalu a trysku se stane to samé, nohy vám ve třmenech budou tzv. lítat nebo vyletí ze třmenů úplně. Jakmile je totiž pata jezdce ve třmeni výše než jeho přední část nohy, přestává fungovat přirozené odpružení i přenášení váhy. Nebudete kontrolovat vaše pohyby a nesplynete s pohybem koně, což v podstatě znamená, že jezdci s příliš dlouhými třmeny stojí ve třmeni na špičce nohy, místo, aby tzv. pružili v patách. Takováto pozice není pro jezdce příjemná a brzy jej unaví.

Příliš krátké třmeny nejsou tak časté, protože jezdce unaví daleko dříve. Svaly v nohách musí pracovat mnohem více a v kotnících zakrátko pocítíte bodavou bolest, protože jsou příliš přepínány, takže si nakonec jezdec sám velmi brzy uvědomí, že je zde něco špatně a třmeny si obvykle i sám prodlouží.

Pokud jsou vaše třmeny v té správné délce, budete se v sedle cítít bezpečně, vyrovnaně a stabilně. Budete schopni v klusu vysedávat a jít pružně s pohybem koně, aniž byste mu vadili a kymáceli se mu na hřbetě jako pytel písku. V klusu vydržíte vysedávat po delší časový úsek protože nebudete unavení a zesláblí bojem s vypadávajícími třmeny. Rozhodně vás po jízdě nebudou bolet kotníky (obvykle vnitřní strana kotníku), kolena ani nic jiného.

Jak nastavit správnou délku třmenových řemenů?

1.Stoupněte si k osedlanému koni , ruku položte na třmenový zámek a druhou rukou si třmen natáhněte do podpaží- správná délka je od konečků prstů do podpaží.

2.Sedněte si co nejhlouběji do sedla, nestrkejte nohy do třmenů, ale natáhněte je, správná délka je, když je konec třmenu u vašeho vnitřního kotníku.

3. Nebo se nedzvedněte ve třemenech a mezi sedlem a vaším rozkrokem by mělo být cca 6 cm.

Pokud jste začátečník, poproste zkušenějšího jezdce, nebo trenéra ať vám pomůže.

Chcete-li si je ověřit, vyzkoušejte stát ve třmenech, když váš kůň jde krokem, vaše paty by měly samovolně mírně klesat a vaše tělo by nemělo padat na přední rozsochu sedla ani ztrácet balanci.

Pokud máte podezření, že vaše třmeny jsou příliš dlouhé (což často jsou), ale vy se bojíte udělat razantní krok, experimentujte vždy jen o jednu dírku. Časem poznáte rozdíl – až váš kotník bude správně fungovat, už vás ani nenapadne jezdit na dlouhých třmenech.