Šporny a ostruhy – ano či ne?

Šporny/Ostruhy s krátkým nebo dlouhým krčkem? Plastikové šporny/ostruhy nebo šporny/ostruhy z ušlechtilé oceli? Kladívkové nebo kolečkové ostruhy? Existuje řada různých druhů ostruh s rozdílnými cenami. Ale víte, zdali je opravdu potřebujete? A pokud ano, umíte se správně rozhodnout pro ty pravé? Podle toho, jak jezdec ostruhy používá, mohou totiž být užitečnou pomůckou nebo mučícím nástrojem!

Jaký je rozdíl mezi špornami a ostruhami?

V podstatě žádný. Ostruhy – výraz spisovný, šporny – výraz slangový, jako mnoho jiných jezdeckých názvů pochází z němčiny. Nicméně je zažité, že šporny se používají jako výraz pro ostruhy u anglického typu ježdění, kdežto výraz ostruhy se ujal u westernových jezdců.

Jak ostruhy vypadají?
Ostruhy jsou kovové nebo plastikové svorky, které se skládají ze dvou ramen a krčku s hrotem (trnu). Připevňují se řemínkem na jezdeckou obuv. Existují různé druhy ostruh. Obvykle je potřeba vybírat si podle disciplíny, které se hodláte věnovat a především podle temperamentu svého koně.

Pro začátečníky
Nezkušený jezdec by neměl ostruhy používat vůbec. Neumí-li ještě sedět pevně v sedle a pohání-li koně neobratně, způsobil by mu ostruhami snadno bolest či zranění. Jde-li však o velmi líného koně, u kterého již všechny ostatní postupy selhaly, pomohou začátečníkovi plastikové ostruhy, které mají na krčku místo hrotu nebo koleček kuličku a nikdy nejsou delší než 1 cm. Ty nemohou koni ubližovat, ale přesto významně podpoří účinek pobídky stehnem.

Jaký materiál?
Ušlechtilá ocel: Ostruhy z ušlechtilé oceli se dodávají v různé kvalitě a hmotnosti, mají různou zátěžnost i trvanlivost, a proto se mohou velmi lišit. Složení materiálu se neudává, proto musíte svému dodavateli důvěřovat.

Mosaz: Mosazné ostruhy nejsou drahé, což je jejich plus, ale snadno se lámou.

Plasty: Plastové ostruhy jsou levné a pro začátek nebo příležitostné používání zcela postačují.

Alpaka: Tento legovaný materiál je odolný, poměrně měkký, nerezavějící, ale těžký. Ostruhy z něj jsou poměrně drahé. Vyplatí se tedy pouze v případě, že již jezdec neroste a rozhodne se jednoznačně pro určitý model.

Jiné materiály: Westernové ostruhy lze koupit v nejrůznějším provedení a z různých materiálů (měděné, stříbrné, ze slitiny mědi a stříbra). Mohou mít snímatelná kolečka atd. Dostanou se i klasické ostruhy ze stříbra.

Řemínky ostruh
Dobré ostruhy jsou prakticky nezničitelné, ale jejich řemínky nevydrží věčně. Můžete si pořídit nylonové, které nejsou drahé a nemohou provlhnout, ale velmi rychle se třepí. Kožené řemínky jsou pochopitelně na pohled hezčí. Jsou-li z kvalitní kůže, o kterou se dobře postaráte, vydrží velmi dlouho (viz. Péče o jezdeckou výstroj).

HIDALGO TIP: Šporny / Ostruhy

Ostruhy s kolečkem úzké nerez dámské / Šporny dámské a pánské

dd

Ostruhy pro pokročilé jezdce
Většina jezdců, kteří již dokonale ovládají polohu svých holení a jejichž nohy jsou při jízdě klidné, se může rozhodnou pro pořízení ostruh. Westernoví jezdci mají v oblibě ostruhy typu Wales. Tento klasický model má trn s tupým koncem, kterým jezdec může – je-li potřeba – vykonávat na slabiny koně velmi výrazný tlak. Délka trnu se řídí velikostí koně a jezdce a polohou holeně na koňském břiše. Čím vzdálenější je jezdcův podpatek od břicha koně, tím může být trn delší.

Speciální ostruhy
Kladívkové ostruhy mají trn ve tvaru malého kladívka, jehož účinek je výraznější. Ostruhy, jejichž trn je zahnutý vzhůru ve tvaru písmene S (zvané někdy „labutí krk“), jsou vhodné pro drezurní jezdce s dlouhýma nohama.

Kolečkové ostruhy
Někteří jezdci protestují, jakmile slyší jen zmínku o kolečkových ostruhách. Ale ostruhy s kolečky jsou často méně ostré než klasické ostruhy.

Jaká kolečka?
Od kdy smí začátečník používat ostruhy by měl rozhodnout trenér. Pravidla soutěží připouštějí kolečkové ostruhy, pokud jsou kolečka otočná a nemohou způsobit bodná nebo řezná poranění koně. Jsou-li zuby koleček zaoblené, nejsou nutně ostřejší než trn klasických ostruh. Mnoho kolečkových ostruh však má zoubky neobyčejně ostré. Proto by měl jezdec pečlivé zvážit, zda a proč by měl kolečkové ostruhy při práci s koněm používat.

Westernové ostruhy
Ostruhy, které používají westernový jezdci, mají obvykle velmi dlouhý trn s kolečkem. Takové ostruhy používali kovbojové, kteří se snažili dávat koním velmi šetrné povely, ale v nutných případech uměli koně pobídnout velmi ostře. Trn musí být poměrně dlouhý, protože kovbojové jezdili na velmi dlouhých třmenech. Museli mít možnost dát koni ostruhy, ani by příliš zvedali podpatky svých bot. Je samozřejmé, že si dnes westernové ostruhy s dlouhými a ostrými zuby koleček k jízdě nevybereme, neboť to jsou spíše mučidla než pomůcky pro jezdecký sport. Nicméně dlouhý trn a kolečko na westernových ostruhách nepůsobí nutně výrazněji než trn anglických ostruh. Rozhodující u obou typů ostruh je spíše to, aby jezdec uměl ostruhy používat.

Kolik stojí ostruhy?
Pár obyčejných plastových ostruh stojí cca 250 – 300 CZK. Nejlepší ostruhy mohou stát přes 1.000 CZK. Dobře prodejné modely westernových ostruh se pohybují v cenové hladině od 520 do 730 CZK, ale existují samozřejmě i mnohem dražší modely.