Seno, seno, seno

I pozvolný přechod ze zeleného na seno může pro mnohé koně představovat komplikace. Jak tedy efektivně zamezit trávícím obtížím? Dodržujte pravidla přírody.


1. Základem je kvalitní seno a kvalitní prostory pro jeho uskladnění! Zvláště problematické na uskladnění bývají zejména lisované velké balíky. Pod plachtou seno rapidně ztrácí nejen svou nutriční hodnotu, ale vlivem  vlivem klimatických podmínek také kvalitu, a stává se pro koně jedem (plísně, bakterie, hniloba). Ideální pro seno je tedy suché a dobře větrané místo.

2. Seno VŽDY podávejte v poměru ke hmotnosti koně (pokud máte váhy na seno, je to jedině dobře). Ideálně by měl kůň přijmout 1,5 – 2 % ze své celkové váhy / 1 den.

3. V zimních měsících aktivně využívejte prebiotik (podporují růst i aktivitu střevní mikroflóry a zlepšují zdravotní stav) a probiotik (např. Yea-Sacc 1026 je hrubý prášek z živých kvasinek, které při styku s tekutým prostředím zažívacího traktu koně obživnou. K životu potřebují právě ty složky krmné dávky, které způsobují nežádoucí zažívací potíže. Živí se tedy tzv. producenty nežádoucí kyseliny mléčné a tím zvyšují pH ve střevech a zamezují jejich překyselení). V takto ideálně nastaveném pH se nedaří nechtěným bakteriím a naopak potřebné celulolytické bakterie mají ideální prostředí k množení a k trávení vlákniny.

4. Pokud je váš kůň celoročně venku, rozdělte prostory pastvin na sekce a každý den jej umisťujte jinam. Tím maximalizujete tvorbu živin v trávě a udržíte její nutriční produkci.

5. Při nedostatku zásob sena lze  toto nahradit i vojtěškovými a konopnými peletami. Množství konzultujte s veterinářem.

Nemůžete sehnat kvalitní seno anebo je seno plesnivé? Nezoufejte.

Nabízíme efektivní řešení.  Senné brikety.

PC01-373-800x800

Můžete také doplnit krmnou dávku o vitamínové přípravky, které mu pomohou s přechodem ze zeleného na seno či naopak. I my nabízíme kvalitní vitamínové přípravky za dobré ceny a časté slevové akce, abychom Vám umožnili nakupovat  za co nejnižší cenu. Kromě standardní nabídky vedeme i sekci s léčivými a veterinárními přípravky.