Řekni, kolik vážíš, koníčku…

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Když potřebujeme znát hmotnost koně
Takového křečka zvážíme docela snadno a lehce, a nejen proto, že takový křeček skoro nic neváží, ale jak zvážit koně?

Proč vlastně vážit koně?
Občas je nutné zjistit, kolik váš kůň váží. A to pokud možno co nepřesněji.  Aktuální hmotnost koně totiž rozhoduje o složení krmné dávky, ale také o přesném dávkování prostředků na odčervení či léků, kde už může být kvůli jejich účinnosti důležitý každý kilogram hmotnosti koně. Nejpřesněji lze hmotnost koně zjistit samozřejmě na váze.Ovšem ne každý má doma takovou váhu. Co teď?

Naštěstí hmotnost koně můžeme poměrně přesně určit podle obvodu hrudníku a délky koně a vzorce, do něhož dosadíme naměřené hodnoty, a který má tuto podobu:

ce84d3450b1f1151c48c18227d6bcdd6

Obvod hrudníku x obvod hrudníku x délka těla/ 8700

Umocníme obvod hrudi na druhou, to ještě vynásobíme délkou koně a po vydělení číslem 8700 dostaneme hmotnost koně v kilogramech + – 20 kilogramů.

Jedině co k tomuto vážení potřebujeme, je motouz, který se nepřetrhne, spolehlivý metr a fungující kalkulačku.

Jak zjistit obvod hrudníku
Obvod hrudníku je v podstatě obvod koňského těla hned za kohoutkem, respektive v místě podbřišníku. Tam také omotáme koně motouzem, který následně změříme.

Jak zjistit délku koně
Délku koně změříme neméně snadno. Je to vzdálenost mezi ramenním kloubem a sedacím hrbolem, čili se jedná o nejdelší rozměr koně, pokud se na něj díváme z bočního profilu.

Pro takto zváženého koně už lehce sestavíme správnou krmnou dávku nebo určíme potřebné množství léčiv. Pokud to shrneme, tak zjistit přibližnou hmotnost vašeho koně je jen o něco málo složitější než zjistit hmotnost výše zmíněného křečka.