Proč a jak krmit elektrolyty u koní

Mezi základní elektrolyty (ionty) patří: sodík, draslík, chlorid, vápník, hořčík a zinek. Tyto prvky jsou potřebné pro téměř všechny tělesné funkce organismu, nervové, trávicí a svalové nevyjímaje.

• V praxi je zcela běžné, že koně nemají dostatek elektrolytů. Tato nerovnováha může obvykle trvat týdny nebo měsíce, než se z ní stane zdravotní problém. Jeho odstraňování může také trvat týdny nebo měsíce, než se zdraví koně opět vrátí do normálu.

• Nedostatek elektrolytů či jejich nerovnováha se projeví různě: špatným výkonem, pomalým zotavovaním po tréninku, svalovými potížemi (např. strnulost hřbetu), snižuje se pocení a zvyšuje se riziko zlomenin a odřenin (což je nejlépe vidět na vytrvalostních koních, ale může nastat i u hobby koní).

• Existují i případy, kdy jsou koně tzv. překrmováni elektrolyty a to i tehdy, když se majitel striktně drží doporučení výrobce. Známky toho, že krmíte příliš mnoho elektrolytu jsou odmítání krmiva s elektrolyty, nadměrné pití (více než 4 kbelíky na den), pocení, mokrá podestýlka (přílišné vylučování moči) /vodnatý trus.

Mnoho elektrolytů chemicky vzájemně váže – například chlorid sodný (obyčejně známý jako stolní sůl) je sloučenina sodíku a chloridu, který se označuje chemickým vzorcem: NaCl.

• Elektrolyty jsou nezbytné pro produkci moči, ale s ní také docházejí z těla denním močením a kálením, které v zásadě podporují.

• Pokud se kůň potí, pak se elektrolyty ztrácí také potem: kolem 9 g sodíku, draslíku, chloridu, vápníku a hořčíku na 1 litr potu.

• Doplňková krmiva obvykle obsahují elektrolyty, ale ty nemohou nahradit ty, které kůň během dne (v práci či ohradě a boxu ztratí).

• Koňská strava je obvykle chudá na sodík. Krmiva pro zvířata (tráva, seno, senáže) mají totiž podíl sodíku velmi nízký.

• Sodík je také nejdůležitějším elektrolytem, pokud jde o regulaci žízně.

Elektrolyty

• Čtyři samostatné vědecké studie prokázaly, že koně neupravují spotřebu soli (chloridu sodného (NaCl)tak, aby odpovídala jejich potřebám, pokud je sůl krmena ve formě bloků nebo lizů.

• Nejlepší strategií pro správné krmení elektrolytů, je krmit stejnou dávku každý den, což umožní přirozenou regulaci potřeby a umožní vylučování přebytečných látek z těla nejen během pracovních dnů či soutěží.

• Je mýtem, že koně si nemohou ukládat elektrolyty, ale neměli byste se snažit o „přetížení“ koně tím, že jim podáte velké množství elektrolytů v jeden den soutěže. Takovýto postup není správný a dlouhodobě riskujete narušení přirozené rovnováhy organismu. Kůň prostě začne vylučovat elektrolyty stolicí i močí a vy si nijak nepomůžete.

• Krevní hladina elektrolytů je velmi špatným indikátorem skutečného stavu elektrolytu s výjimkou velmi nemocných nebo velmi hubených koní. Tělo se snaží udržet „normální“ hladiny prvků v krvi, a to i když hladiny elektrolytů ve tkáních a orgánech jsou nízké. Např. hladina vápníku v krvi je normální i u koně, který si vnitřně poškodil kost, což však může v dlouhodobém horizontu zvýšit riziko vzniku otevřené zlomeniny.

• Jediný přesný způsob, jak přesně zjistit, zda má váš kůň elektrolyty v rovnováze, je udělat kompletní dietní analýzu a pak vše konzultovat s veterinářem – dobré je také vyšetřit separované vzorky krve a moči. Díky nim lze pak přizpůsobit krmení elektrolytu pro jednotlivé koně ve stádě. Tento postup budete pravděpodobně muset opakovat v průběhu dvou až tří měsíců. Tento postup je obvykle vyžadován pouze u vysoce výkonech sportovních koní a koní, kteří trpí dlouhodobě zdravotními problémy.

• Nadměrné podávání elektrolytů může zvýšit příjem vody a může také vést až k žaludečním vředům, zhoršení vředů, pokud jsou již přítomny a k poruchám trávicího traktu (koliky), což je však velmi vzácné. Většina koní pravděpodobně nemá dostatek elektrolytů než že by jimi byla překrmena. To by se mohlo stát pouze v případě, že bychom krmili více než 100 g denně a to i v chladných měsících, kdy je kůň pouze v lehké práci, či více než 200 g denně v létě, když kůň tvrdě pracuje.

• Je mnohem lepší krmit o něco málo více elektrolytů a umožnit tak koni regulovat si přebytek jejich jejich vylučováním. To samozřejmě vyžaduje dostatečné množství vody. Pokud krmíte málo elektrolytů, kůň se bude snažit šetřit elektrolyty, což ale nemůže dělat dlouho. Nakonec dojde k nerovnováze, protože normální úroveň nebude moci být zachována.

• Běžně se nedoporučuje podávat elektrolyty koni ihned po práci, když nemůže pít. To je mýtus! Pokud kůň tvrdě pracoval a ztratil příliš elektrolytů pocením, pak není dobré, když odmítá pití. Pokud i nadále nebude pít, zvýší se tím riziko koliky. Takovým koním lze podat koncentrovaný elektrolyt v pastě, což stimuluje koně k pití. Je to bezpečný postup za předpokladu, že mají stálý přístup k vodě. Říká se, že elektrolyty udržují v žaludku vodu, což je důvod, proč by neměl být podáván, ale opak je pravdou, elektrolyty mohou skutečně u koně aktivovat reflex žízně a zavlažení organismu.

Doplnění elektrolytů pouze v sezoně je považováno za nežádoucí ze dvou hlavních důvodů:

1. Negativně ovlivňuje chuť. Pokud kůň není zvyklý na chuť mořské soli v krmení, pak její doplnění před soutěží může způsobit, že kůň trat chuť k jídlu.

2. Pravděpodobně to nebude mít velký vliv na celkový stav a výkon organismu koně před zahájením a v průběhu soutěže. Je zde také riziko, že náhlé zvýšení nebo změna v elektrolytech v době soutěže může způsobit zdravotní komplikace.

• Co kůň potřebuje, pokud jde o elektrolyty, je kombinace správného a vyváženého poměru, práce, musí se vzít v úvahu plemeno, fyzická kondice, roční období, ale také faktory typické pro jedinečný metabolismus individuálního koně. Dávku elektrolytu nelze stanovit na základě odhadu. Je potřeba přistoupit k laboratorním vyšetřením.

Více o elektrolytech ZDE.

Podle MVDr. Davida Marlina přeložila Inéz Chehaibiová