Přidávání olejů do krmné dávky


Zápasíte s hubeným koněm a nevíte, jak mu přidat do jeho krmné dávky kalorie? Vyzkoušeli jste téměř vše a váš kůň stále nepřibírá? Zkuste mu přidat do krmení olej. Abyste dosáhli navýšení váhy vašeho koně, přidejte mu prostřednictvím jeho jídelníčku více kalorií. Hubenější koně totiž nestačí krmit zcela běžně, protože si musíme uvědomit, že normální kalorie spotřebuje na trénink, pohyb a provoz těla, takže je vlastně spálí a tělo nemá, z čeho si udělat tukové zásoby. Proto je třeba k přibírání na váze krmit ještě dalšími kaloriemi. Doplnění krmné dávky olejem je skvělý způsob, jak toho dosáhnout!

Všechny oleje/tuky obsahují téměř 9 Mcal/kg energie (kalorií jsou jednotkami energie), a oleje/tuky mají daleko více kalorií než většina koncentrátů (~ 3-4,5 MCAL/kg) nebo krmiv (~ 1.8 2,2 Mcal/kg). Proto bez drastického navyšování krmných dávek lze přidáním oleje do žrádla získat právě ty přebytečné kalorie, které koni mohou pomoci k přibývání na váze. Přidání oleje do krmiva je tedy paradoxně daleko bezpečnější než bezhlavé zvyšování jádra/koncentrátu. Proč? Protože zvýšení krmné dávky zvyšuje riziko koliky nebo laminitidy z překrmení jádrem. Naproti tomu jsou tuky považovány za „bezpečný typ“ krmiva a také nebudou mít za následek žádné „zbrklé“ chování či zdravotní komplikace, které se bohužel často mohou objevovat u koní, kteří jsou skutečně velmi citliví na škrob či cukr nacházející se v mnohých jadrných směsích.

Teoreticky by všechny oleje měly mít cca stejné množství kalorií na jednotku hmotnosti – a sice cca 8,9-9 Mcal stravitelné energie na kilogram. Ovšem, někteří koně preferují určité oleje kvůli jejich chuti a vůni (kokosový olej je u koní velmi populární).

Také je dobré, že přidáním oleje do krmiva přecházejí do stravy vašeho koně tzv. omega-3 mastné kyseliny, které potenciálně zlepšují imunitu a zánětlivé stavy. Můžete tedy vzít v úvahu, že přidáním některých olejů do krmiva, koni velmi prospíváte. Sem patří např. lněný olej a rybí tuk. Zejména rybí tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny – kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), u  obou byl jednoznačně prokázán blahodárný účinek na zdravotní problémy. Lněný olej je zase bohatý zejména na kyselinu linolenovou, kterou může tělo lehce převést na DHA a EPA. Výzkum ale prokázal, že koně toto při trávení neumí, takže pokud opravdu hledáte příznivé zdravotní účinky omega-3 mastných kyselin, pak byste se u koní měli držet rybího tuku.

glord-lneny-olej-5lHIDALGO TIP:

>>  Rýžový olej

>> Olej z lněného semínka

>> Glord – lněný olej

>> Glord – lněný olej – 5 kg

Pokud jste se tedy rozhodli (a hlavně pokud to váš kůň potřebuje), můžete přidávat jeden až dva šálky oleje do krmiva denně (nejlépe rozdělené do dvou krmiv ráno a večer), což je cca 2,3 Mcal energie na šálek. Pokud chcete, aby váš kůň čerpal zdraví a výhody z omega-3 mastných kyselin, je třeba zajistit mu příjem rybího tuku. Koně ovšem rybí tuk moc nemusí, což ani lidé. Nemá totiž zrovna příjemnou vůni, ani chuť. Takže si musíte vyhrát a mixovat a mixovat, aby to nebylo cítit.

Než začnete zběsile přidávat oleje do krmiva, nejprve si zjistěte, proč je váš kůň hubený. Ujistěte se prosím, že kůň netrpí jinými problémy, které pak dále ovlivňují jeho hmotnost. Mezi tyto problémy patří např. špatný chrup, zažívací problémy, špatné seno nebo příliš mnoho práce. Zvýšením množství sena a přidáním senných granulí do žrádla můžete podstatně zvýšit energetický příjem vašeho koně. Spolu s přidáním některých olejů do krmení je třeba maximalizovat i příjem píce vašeho koně. Zvykat koně na olej je také potřeba postupně. Výsledky by se měly dostavit velmi brzy a kůň by měl začít přibírat na váze. Máte-li pochybnosti, poraďte se ještě se svým veterinárním lékařem.

Podle  Shannon Pratt-Phillipsové, PhD. přeložila BcA. Inéz Chehaibiová

Zdroj: https://www.horse-canada.com

 Navazující článekJe krmení tukem u koní skutečně zdravé?)