Artróza u koní

První příznaky jsou jemnější. Možná jste si již všimli mírného kulhání nebo jen občasného náznaku kulhání – což může být dokonce zcela neviditelné pro všechny ostatní, kteří koně neznají jako vy. Máte pochybnosti a tak požádáte svého veterináře, aby koně vyšetřil a jeho diagnóza vás zaskočí – artróza.  Artróza (angl. degenerative joint disease ), osteoartritida nebo osteoartroza je onemocnění, které má u koní i lidí zcela podobný průběh. Artróza – degenerativní onemocnění kloubů je jednou z hlavních příčin kulhání u koní.

Rozdíl mezi Artrózou a artritidou (přesněji revmatoidní artritidou)  – obě jsou to choroby postihující především kloubní aparát. Bývají často zaměňovány, ačkoliv se jedná o dvě odlišná onemocnění s různými příčinami, symptomy i léčbou.

Artróza je tedy nemoc, která u koní nejčastěji postihuje nosné klouby (korunkový, spěnkový a hlezenní kloub). Pochopení toho, jak artóza ovlivňuje funkci kloubů je jednodušší, když víte, jak funguje zdravý kloub.

Schéma kloubuKloub se skládá ze dvou styčných ploch krytých chrupavkou. Jedna plocha se nazývá kloubní hlavice (vypouklý konec jedné kosti) a druhá kloubní jamka (vyhloubený konec druhé kosti)..Další částí je kloubní pouzdro, které uzavírá kloub, je zesíleno vazy, z vnitřní strany ho vystýlá synoviální vrstva produkující synoviální tekutinu (kloubní maz – synovie), která zmírňuje tření, vyživuje kloubní chrupavky a zajišťuje pevné přilnutí kloubních ploch k sobě.

Chrupavky tak nejenže chrání konce kostí proti obroušení a poškození, ale zároveň také působí jako tlumič nárazů, který přirozeně pomáhá absorbovat dopady hmotnosti koně, které se tvoří pokaždé, když se kůň pohybuje. Také tvoří hladký povrch, bez třecích ploch po kterém kosti hladce klouzají kdykoliv kůň jde, kluše či cválá. Tento spoj se sám skládá z tuhého, vláknitého vnějšího pouzdra a vnitřní synoviální membrány.

Vazy obklopují a spojují kosti, jejich silné pásy poskytují ochranu kloubu a zajišťují jeho stabilitu při pohybu. Dutina tohoto spoje je vyplněna hustou, mazlavou tekutinou. Tato hustá, světle žlutá tekutina se nazývá synoviální tekutina neboli kloubní maz. Kloubní maz „omývá spoj“, když se kůň pohybuje. Tato kloubní tekutina má zásadní význam pro zdravé klouby, protože doslova promazává měkké tkáně a poskytuje výživu chrupavce, která nemá své vlastní prokrvení. To je také hlavním důvodem, proč se poškozená chrupavka velmi špatně léčí.

HIDALGO TIP:
>> DROMY Matrix 30 concentrate 900g

DROMY Matrix 30 concentrate 900g

DROMY Matrix 30 concentrate 900g

>> DROMY Collagen Peptides Plus 900g

>> Další produkty pro péči o svaly a klouby koní

Synoviální tekutina je tvořena velkými molekulami kyseliny hyaluronové, spletenými dohromady, aby vytvořily hustou překážku, což zabraňuje zánětlivým buňkám k získání přístupu ke spoji. Tyto molekuly jsou tedy základní potřebou pro zdravé klouby.

Je-li kloub vystaven opakované velké zátěži, stresu nebo traumatu – každodenní trénink, závody, práce na tvrdém povrchu – často to vede k poškození synoviální membrány a kloubního pouzdra. V tomto stádiu se ještě nemusí objevit kulhání. Nicméně, jak se poškození zhoršuje, kůň stále častěji kulhá, nemocný kloub hřeje a otéká. Toto poškození vnitřních tkání umožňuje, aby bílé krvinky z okolních cév provedly invazi do prostoru kloubu.

Tyto bílé krvinky pak uvolňují destruktivní látky, které začínají ničit kloubní chrupavku a celý kloubní spoj. Enzymy z bílých krvinek tedy začnou rozkládat molekuly kyseliny hyaluronové. Následkem je, že se synoviální tekutina stává řídkou a slabou. Zajišťuje tak horší odpružení kloubu a poklesnou i její výživné funkce. Pokud se tato fáze neléčí, poškození kloubů pomalu ale jistě vede k artróze, z čehož vyplývá, že toto degenerativní onemocnění kloubů může koně i zcela zničit – nebude jej již možno využívat ani na lehkou práci.

Poté, co došlo k poškození chrupavky nastává problém. Chrupavka se nehojí dobře, neboť – jak již bylo řečeno výše – nemá vlastní přívod krve a musí tak využívat zdroje ze synoviální tekutiny, která je ovšem v tomto stádiu sama zcela oslabená zánětlivým procesem. Důsledkem tak proto často bývá, že se chrupavka sama nedokáže zahojit vůbec. Jakmile je u koně stanovena diagnóza „degenerativní onemocnění kloubů“, neexistuje žádný způsob, jak tuto nemoc zcela vyléčit. Může být udržována v jistém stádiu, pokud se včas přizpůsobí management koně, ale i tak často vede k předčasnému odchodu koně do důchodu. A dokonce existují i případy, kdy koně s těžkou fází degenerativního onemocnění kloubů museli být utraceni. Myslete tedy včas na zdraví vašeho koně a přizpůsobte jeho management. Doporučuje se střídat těžkou a lehkou práci a nechat koni i pár dní volna bez práce. Prospěje mu to nejen psychicky, ale i fyzicky. Rovněž můžete  – i preventivně – podpořit tvorbu kloubního mazu různými doplňky stravy. Produkty pro péči o svaly a klouby koní

Zdroj: https://www.horses-and-horse-information.com