Prevence a léčba parazitóz koní

Ráda bych se s Vámi podělila o naši zkušenost s koňskými parazity.

Koně jsme klasicky odčervovali dvakrát do roka pastami, které nám veterinář doporučil. Před nějakou dobou k nám na upastvení přišel koník, který nevypadal zrovna moc dobře.. Nicméně veterinář na něm neshledal nic, co by nebylo v pořádku. Koník baštil, ale stále byl hubený, takový „nemastný neslaný“. Nechali jsme mu tedy udělat rozbor trusu. Výsledek byl očekávaný – nález velkých a malých strongylidů v masivní míře. Následně nám bylo doporučeno koníka oddělit, několik dní po sobě odčervovat a znovu udělat rozbor trusu. Ten jsme pro jistotu nechali udělat všem koním. Výsledek byl opět ne moc dobrý, většina koní měla nález velkých a malých strongylidů ve velké míře. Následoval další kolotoč odčervování, po určité době opět kontrola. Ještě podotýkám, že pastvina je udržovaná, trus koní sbíráme, nedopasky sekáme. Výsledek byl ten, že SVÚ Praha nám opět dal protokol s výsledky nálezu velkých a malých strongylidů a veterinářka doporučila odčervovat čtyřikrát ročně.

Proto, že nám opravdu na koních záleží a přijde mi nesmyslné do nich cpát chemii čtyřikrát do roka, šla jsem si své vědomosti rozšířit na seminář Prevence a léčba parazitóz koní, který přednášely paní doktorky MVDr. Kristýna Pinterová a MVDr. Klára Fečková.

Zjistila jsem, že přiložený protokol od SVÚ Praha není tak úplně v pořádku. Rozhodně by rozbor trusu měl obsahovat jasné sdělení  kolik vajíček na gram trusu tam je!!! protokol.

A rozhodně se prevencí a trochou úsilí dá dosáhnout toho, aby se dělala jen koprologie a nemuselo se odčervovat vůbec, maximálně jednou ročně.

Jak na to, se Vám pokusím popsat níže. Začnu nejprve obecným popisem parazitů. 

Vnitřní a vnější parazité u koní

 Vnitřní parazité

Méně častí vnitřní parazité:

 

Vnější parazité

Způsobují intenzivní svědění

Všeobecně u všech odčervovacích přípravků je nutné si přečíst  – na jaké parazity jsou.

Pozor! U hříbat – od jakého věku a váhy a u březích klisen = vždy pečlivě přečíst!

Nikdy neodčervovat nitrožilně (praktikovalo se dřív!!!!!)

Co z toho všeho tedy vyplývá?

Většinou je zvykem odčervovat dvakrát do roka, dělalo se to z důvodů vyhnání koní na pastvu – na jaře a pak na podzim, kdy zase končí pastevní sezóna. Podívejme se na to, jak by bylo možné dosáhnout toho, aby nebylo nutné masivně koně odčervovat a zbytečně jejich organismus zatěžovat chemií.

Nejdůležitější doporučení je prevence – jelikož jsou parazité čím dál víc rezistentní na antiparazitika. Prevence zahrnuje: mechanické sbírání trusu, nasbíraný hnůj oddělit nebo kompostovat (kompost – vysoká teplota ničí parazity – kolem 50 st.). Larvy nebudou mít čas dostat se dál od hromádky koblížků a přeruší se tím jejich vývojový cyklus.. Pastvinu vláčet pouze v horku. Sekat nedopasky – a ty odvézt mimo. Dále např. vápnění pastviny. Dle možností je dobré část pastviny nechat odpočinout – pasení koní v oplůtcích, které se vždy po nějaké kratší době mění. Možno nechat přepást ovcemi. Popřípadě ponechání vždy části pastviny na jeden rok „ladem“ = bez koní.

Dále se dá vysledovat nutnost odčervení:

Ideální je mít konstantní stádo, vědět kdy se čím naposledy odčervovalo, podle ERP (to je délka působnosti pasty – např. Ivermectin 8 týdnů, Pyrantel 6 týdnů atd..)…..udělat koprologii. Ve výsledku koprologie nám musí přesně sdělit, kolik vajíček se tam na gram trusu  nachází.

Podle výsledku:

– malé množství vajíček, ne tasemnice, na střeček….. nemusím odčervovat.

– vysoké množství vajíček…. odčervit, po ERP opět kontrola….

Pokud do stáda přišel nějaký koník, u kterého nevíme, kdy a čím se odčervovalo, dáme širokospektrý přípravek, počkáme podle ERP, dál koprologie atd…

Ideální stav je neodčervovat chemicky vůbec, jen dělat koprologii. 

Autor: Lenka Kavková, čerpáno z materiálu semináře Prevence a léčba parazitóz koní

Zdroj:www.naturequiway.cz ( Pozn. S webem https://www.naturequiway.cz spolupracujeme, takže publikováním příspěvků z webu slečny Míši Kunové v žádném případě neporušujeme autorské právo a nejedná se ani o plagiátorství.)