Před jízdou nechte koně vytrávit

Z vlastní zkušenosti určitě víte, jak nepříjemné je, když máte cvičit a sportovat s plným břichem. Určitě je také na místě ptát se, zdali totéž platí i u koní.

Z mnoha internetových „koňáckých“ diskuzí však vyplývá nemilá skutečnost, že ne vždy je toto u koní respektováno a dodržováno, takže jsme se rozhodli zjistit, jak to vlastně doopravdy je.

U koní platí to, co u lidí a dokonce natolik, že v určitých případech jízdou na nevytráveném koni vystavujete tohoto koně nebezpečí koliky. Pokud totiž nakrmíte koně dávkou s vysokým obsahem proteinů (ovsem apod.), odchází do jeho zažívacího traktu větší množství krve, aby pomohlo tělu zvládnout proces trávení. Jestliže v této době vystavíte koně nadměrné tělesné zátěži, tak je krev ze zažívacího traktu naopak odčerpávána pryč do pracujících svalů, které nutně potřebují větší množství kyslíku.

Výsledkem je zpomalení zažívání. Kůň se necítí pohodlně – stejně jako vám by běh s plným žaludkem nepůsobila žádné potěšení. Jádro obvykle zůstane v žaludku 30 – 60 minut. Během této doby se uvolňuje glukóza (přírodní cukr) do krevního toku. Tím se spustí produkce inzulínu, který udržuje hladinu cukru v krvi v normálu. Pokud byste jezdili na koni, který produkuje nadměrné množství inzulínu, bude neobyčejně pomalý – tělesně i duševně. To však neplatí o seně, které má mnohem menší obsah proteinu než oves. Schopnost sena vázat vlhkost je jakousi ochranou proti kolice.

Kdy je tedy bezpečná doba pro ježdění vzhledem ke krmení? Pokud krmíte 2x denně dávkou asi 5 kg sena a 2 kg jádra či jiné směsi, je lepší počkat alespoň tři hodiny po každém krmení. Pokud je jednotlivá dávka nižší než 1 kg, můžete čekací doby zkrátit o polovinu. Její délka závisí také na tom, co chcete s koněm dělat. Dvě hodiny po krmení nevystavujete koně riziku koliky při běžné terénní vyjížďce, ale kůň není v dobré duševní pohodě pro cílený trénink. Po třech hodinách se už kůň dokáže soustředit na práci, protože se už necítí nepohodlně a krev bude zásobovat svaly dostatečným množstvím kyslíku. Po čtyřech až pěti hodinách bude kůň ve špičkové formě i pro těžký skokový trénink či vytrvalostní ježdění.

Pokud toto schéma nezapadá do vašeho časového harmonogramu, zvažte raději krmení 3x denně (nebo častěji) v menších dávkách nebo brzy ráno a večer.

Podle Horse And Rider