Pravda o kopytních abscesech

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek týkající se kopytních abscesů. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Kopytní absces – pokud jej váš kůň někdy měl, pravděpodobně víte, jak hrozné to může být. Jeden den je váš kůň v pořádku, a druhý den nemůže skoro chodit. Vy jako majitel jste vyděšený a přemýšlíte, co se mohlo stát. Lehčí abscesy se vyřeší poměrně snadno a vy a váš kůň si můžete brzy oddechnout, ale někdy to není tak jednoduché. Těžké abscesy jsou vyčerpávající a váš kůň může být po několik týdnů pořád chromý. Pak je tu také i skupina koní, u kterých se abscesy objevují znovu a znovu. Abscesy jsou často – a podle mého názoru nepochopitelně – považovány za příliš vážné. Takže se snažím pomáhat majitelům koní je nejen léčit, ale i jim zabraňovat. Právě tímto článkem bych rád vnesl více světla do této ožehavé kopytní otázky.

Symptomy kopytního abscesu
Pro zkušeného majitele koní jsou abscesy obvykle snadno rozpoznatelné, ale někdy vás přesto mohou zaskočit. Vzpomínám si, jak jsem našel jednoho z mých starších koní (který byl v té době u mých rodičů) na pastvě a myslel si, že si zlomil nohu. Tak se obvykle objevují špatné abscesy. (Absces pak sám od sebe za den až dva dny odezněl a kůň byl naprosto pořádku, mimochodem).

Provalený kopytní absces

Provalený kopytní absces

Zde uvádím obvyklé příznaky akutního (náhlého nástupu) abscesu:
Extrémní bolest v kopytě (kopytech)
Možné otoky
Silný puls (u postižené končetiny)
Kopyto může být na pohmat teplé i horké
Kůň reaguje bolestivě na dotyk na kopytě

Příčiny kopytního abscesu
Především je důležité přesně porozumět tomu, co to je kopytní absces. Veterinářka Ralitsa Grancharova, jej definuje jako „lokalizovanou akumulaci tekutého zápalového produktu (hnisu) mezi dvěma vrstvami (dermis a epidermis) uvnitř kopytní stěny.“ Grancharova také říká: „Kopytní absces je výsledek poškození tkáně kopyta nebo jinde v těle.

Příčiny kopytních abscesů můžeme rozdělit do čtyř kategorií:
1. Ty, které způsobují bakterie vstupující do kopyta z vnějšího prostředí prasklinami, otvory nebo odloučením bílé čáry;

2. Ty, které jsou způsobeny faktory v těle, jako je narušení bakteriální rovnováhy (často z náhlých dietních změn), probíhající laminitida nebo dokonce subklinická laminitis;

3. Ty, které jsou způsobeny jedovatým účinkem určitých léků, jako jsou steroidy, Bute (fenylbutazon) a Banamine (flunixin meglumine), NSAID, odčervovací prostředky nebo vakcíny;

4.Ty, které jsou způsobeny přímým traumatem kopytní stěny: ostrý kamen nebo i malá koňská botička.

Léčba kopytního abscesu
Nejprve je třeba zjistit, zda absces byl způsoben cizím předmětem. Pokud ano, je třeba zavolat veterináře, neboť tu existuje možnost infekce vnitřních struktur kopyta nebo otravy krve (sepse).  Pokud je cizí těleso vyloučeno, můžeme abces léčit sami doma – i zde však existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste pomohli absces odstranit rychleji. Užívání boty (bot) pro koně se doporučuje, protože boty zabraňují nečistotám a drží kopyto izolované od vnějšího prostředí, což je skutečně zapotřebí k vyléčení abscesu. Měli byste se ve většině případů vyhnout úpravě kopyt, protože jakýkoliv zásah oslabuje kopyto a váš kůň může být potenciálně ohrožován infekcí.

Boty na koně pomohou udržet kopyto v čistém prostředí, což napomůže hojení.

Boty na koně pomohou udržet kopyto v čistém prostředí, což napomůže hojení.

Někdy chtějí majitelé koní svého koně chránit tím, že je po dobu abscesu umístí do stáje. Ačkoli to v některých případech může být i nutné (např. jestliže jiný kůň nutí zraněného koně k pohybu), většinou je to protiúčinné. Pohyb totiž skutečně pomáhá kopytu rychleji vylučovat abscesy a může také pomoci při jejich hojení. Pokud je to možné, umožněte svému koni přístup do výběhu s měkkou základnou (písek, hobliny), aby se zde mohl volně pohybovat. Pokud nemáte tuto možnost – umístěte na kopyto domácí obvaz vyrobený z pěnového polštářku a pásky nebo použijte koňské boty např. Easy Soaker, ty jsou skvělé pro to, aby se kůň pohyboval v suchu a méně bolestivě.

Pokud zrovna nemáme po ruce boty pro komě, musíme improvizovat - hlavní je udržet kopyto v čistém prostředí.

Pokud zrovna nemáme po ruce boty pro komě, musíme improvizovat – hlavní je udržet kopyto v čistém prostředí.

Namáčení kopyta je také oblíbenou možností léčby. Používá se teplá voda se solí nebo jablečným octem. Kopyto můžete buď namočit v kbelíku nebo pro snadnější variantu, zkusit kopyto namáčet v botách pro to určených. Nedoporučuje se, aby se kopyto namáčelo jakmile došlo k provalení abscesu, protože další máčení bude udržovat kopyta měkká, což může zpozdit další hojení. Existují i další možnosti léčby abscesů, včetně homeopatie, esenciálních olejů a laserové terapie.

Pro koně, u kterých se abscesy objevují často, existuje dobrá možnost, že jejich spouštěcím faktorem je laminitida – i když se může jednat pouze o tzv. subklinickou laminitidu (nezobrazuje se na rentgenu a na kopytech také vidět není). V tomto případě jsou nutné dietní změny. Znamená to omezit kalorické složky a v mnoha případech i omezení pastvy. Některé možnosti pro omezení pastvy zahrnují použití pastevních náhubků, udržování koní mimo trávu během hodin, kdy jsou hodnoty cukrů nejvyšší (pozdní ráno a večer). Minerální nerovnováha je v těchto případech pravděpodobně celým problémem a měla by být také řešena.

Zabraňte abscesům kopyta
Věřte tomu nebo ne, ale dieta je vlastně jedním z nejdůležitějších faktorů při prevenci abscesů. Odstranění přebytečných cukrů, zajištění co možná nejpřirozenější stravy a zajištění toho, aby byly splněny základní minerální potřeby, je vaše nejlepší prevence abscesů (samozřejmě kromě těch, které způsobují cizí tělesa, které vstupují do kopyta zvenčí). I když vlhké počasí bývá také často obviňováno z tvorby abscesů, zdravé kopyto (podporované dobrou výživou) je obvykle schopné vydržet jakékoliv počasí.

Příkladem zdravé stravy, která zabraňuje abscesu, může být následující:
Seno s nízkou hladinou cukrů a vysokým podílem vlákniny
Vojtěška nebo travní peletky / kostky
Volný výběr stopových minerálů
1/2 šálku mletého lnu nebo chia semen
Omezení pastvy v ranních hodinách (zajímavé je, že pastva není obvykle problémem pro koně, kteří jsou chováni jako stádo na velké pastvině)
(Nezapomeňte, toto je jen příklad. Existují i další možnosti!)

Péče o kopyto může hrát také svou roli v prevenci abscesů. Samozřejmě doporučuji, aby váš kůň nebyl okovaný, ale pokud musí mít ochranu kopyt (protože je má lámavá či citlivá), pak je lepší použití alternativního řešení v podobě koňských botiček. Také se ujistěte, že váš kovář provádí úpravu kopyt dobře – a neseřezává kopyto příliš, což kopyto značně oslabuje. To je běžná praxe při kování, ale pokud máte koně naboso, tak určitě ne. Pokud má váš kůň separaci bílé čáry, měly by být provedeny rázné změny v jeho krmné dávce a kopyto by mělo býti udržováno v čistém prostředí – opět vám v řešení pomohou boty pro koně.

Zdroj: https://thenaturallyhealthyhorse.com