Pozor na toxické dobrůtky u koní

2659658105_d8bccd69f1Než začnete se svým koněm sdílet různé formy dobrůtek, zjistěte si nejdříve, které z nich jsou pro něj skutečně bezpečné.

Pro milovníky koní není čas jediná věc, kterou chtějí sdílet se svým koněm. Kdo z nás nevpadl doma do lednice pro mrkev jako pamlsek po jízdě? Nebo co takhle ty pepermintové bonbóny z dovolené? Od kostky cukru až po jablka – většinou dáváme našim koním ochutnat naše dobroty při každé příležitosti. Většinou to je v pořádku, ale občas s nimi sdílíme i „dobroty„, které jsou pro ně toxické a nebezpečné. Přečtěte si tento článek a zjistěte, jaké dobrůtky jsou pro vašeho koně bezpečné, a které mohou ohrozit jeho život.

Ovoce
Většina ovoce je pro koně dobrá a v mnoha případech podporuje jeho zdraví, navíc je ovoce přirozeně sladké a vyžaduje minimální přípravu.

Zde je základní výčet bezpečného ovoce pro koně:

Meruňky (bez pecky)
Jablka (bez jádra)
Bobule (včetně jahod, borůvek, ostružin, malin)
Banány
Hrozny
Mango
Pomeranč a další citrusové plody
Broskev
Hruška
Ananas
Švestky (a švestky)
Vodní meloun

POZOR: semena jablek obsahují toxické chemické látky jako arsen. Nicméně, větší hrozbou pro koně, který konzumuje jablko s jádry, je udušení. Nakrájejte jablka na plátky, je to nejbezpečnější způsob, jak mu podat jablko.

Pecky meruňěk jsou také toxické, a v případě požití většího množství se u koně projevují klinické příznaky podobné jako při otravě kyanidem. Stejně jako u jablek tedy platí, že koni nedáváme celé meruňky, ale jejich plátky či vypeckované půlky.

Zelenina
Zelenina není pro koně tak nebezpečná jako ovoce. Mrkev je skvělá, stejně jako celer a zelené fazolky, i zde existuje několik druhů zeleniny, která by se koni dávat neměla. Patří sem například brokolice, zelí, květák, kapusta a růžičková kapusta. Hlávkový salát je však zcela bezpečný.

Rajčata jsou zajímavou volbou. Rostliny rajčete jsou pro koně toxické, nicméně samotný plod rajčete toxický není. Majitelé koní by tedy neměli házet staré rostliny rajčete ze zahrady na koňské pastviny.

Česnek a cibule jsou pro koně ve větším množství toxické a neměly by tedy patřit mezi denní pamlsky. (Příležitostně nevadí). Avokádo je další rostlina, kterou nepoužívejte jako pamlsek. Avokádo samo o sobě není jedovaté, ale jeho slupka a listy z rostliny jedovaté jsou.

Vlastnosti vařené a syrové zeleniny se podstatně odlišují. Zatímco vařené brambory jsou pro koně v pořádku (v omezené míře), syrové brambory by se koni dávat nikdy neměly.

Sladkosti a jiné pamlsky
Kousíček tvrdého chleba je v pořádku, ale některé složky upravených potravin jsou toxické. Vezměme si například čokoládu. Stejně tak jako psi, i koně jsou citlivé na chemickálii zvanou theobromin, která se v čokoládě vykytuje! Proto je velké množství čokolády pro koně toxické.

Zatímco občasné odcizení čokolády z kapsy vaší bundy nepředstavuje problém, existují i případy, kdy neúmyslné překrmení koně velkým množstvím kakaa skončilo smrtí koně. Některé zprávy „čokoládové toxicity“ jsou hlášeny ze stájí, kde se podestýlá kakaovými slupkami, vedlejší produktem kakaového zemědělství.

Kofein může být pro koně také toxický pokud se jedná o velké množství. Podobně jako u čokolády, existují případy, kdy kofeinová toxicita při podestýlání kávovými listy k úhynu zvířat. Samozřejmě to nebylo úmyslné, byl v tom dobrý úmysl, ale pro majitele je lepší být informován preventivně. Majitel koně musí být bdělý, pokud se jedná o dobroty: právě tzv. „dobroty“ z dobré víry od neinformovaných sousedů (ať už jde o velké množství jablek nasypaných do výběhu či zahradní zbytky a tlející roztliny nebo produkty z místní pekárny).

Zvláštní doporučení
U některých koní mohou nastat problémy i po požití netoxických produktů. Koně, kteří jsou obézní, jsou náchylnější na složení potravy. Ti, kteří trpí inzulínovou rezistence, musí mít svůj jídelníček úzce omezen, pokud jde o cukry a příjem škrobu. Z tohoto důvodu je u těchto koní většina ovoce TABU. Dokonce i oblíbená jablka či mrkev jsou pro ně příliš sladké. Nicméně, koním s metabolickými problémy můžete podávát např. jablečné či banánové slupky. Váš kůň tak dostane svůj pamlsek a ještě trochu vlákniny.

U koní s HYPP, jsou nebezpečné potraviny, které obsahují vysoké hladiny draslíku. Banány mají definitivní červenou. Jejich vysoký obsahu draslíku je vyřazuje z jídelníčku koní s HYPP, podobně jako meruňky a švestky (zejména v sušeném stavu). Dalším adeptem na podporu zdraví u koní je dýně. Ta má vysoký obsah vitaminů a nízký glykemický index, takže je bezpečná pro inzulínově rezistentní koně, ale obsahuje velké množství draslíku, což ji vyřzuje pro zkrmování v případě koní s HYPP.

Koně senioři jsou další skupinou, které by se měla věnovat náležitá pozornost. Mívají již špatný chrup, což zvláště u špatně rozmělněné tvrdé potravy (skořápky ořechů, tvrdý chleba), může představovat trávící problém (koliky, zácpy, ucpání či roztržení střev). Tvrdé pamlsky je třeba rozdělit na co nejmenší kousky, aby je tito koně mohli co nejlépe rozžvýkat (někdy je dobré je z části namočit ve vodě pro změkčení). Pecky a velká semena by měla být odstraněna, stejně jako všechny tlusté nebo tvrdé skořápky a kůry, které mohou vyžadovat strategické okusování.

Milujeme naše koně. Sdílíme s nimi naše životy. Jsou našimi společníky a jako majitelé bychom měli vědět, co můžeme bez obav krmit, abychom jim neublížili a dopřáli jim zdravý a pohodový život.

HIDALGO TIP: 
Podívejte se na zdravé pamlsky, které jsou vyrobeny přímo pro koně.