Pozitivní vliv jízdy na koni na zdraví

Než jsme začali jezdit v autech, používali jsme jako dopravní prostředek koně, takže se téměř všichni lidé od mala učili pečovat o ně a jezdit. V současné době však naše závislost na těchto velkých savcích značně opadla a jízda na koni se tak stala rekreační či sportovní záležitostí. Existuje však mnoho zdravotních výhod, pro které bychom měli jízdu na koni praktikovat. Kromě silné fyzičky a vypracovaných nohou, existuje i mnoho méně zřejmých výhod mezi něž lze počítat také zvýšení sebedůvěry a meditaci. Koně jsou dokonce používáni v terapii pro mentálně postižené děti, což jen dále dokazuje, jak zdravé je být s nimi!

Zde je výčet několika nejdůležitějších bodů, proč má ježdění na koni tak příznivý dopad na naše zdraví:

Kontrola vlastního těla: Jízda na koni opravdu procvičuje základní svaly, které stabilizují svalstvo a zpevňují ho. Jedná se zejména o procvičování svalů břišních, zádových i svalů pánevního dna . Nicméně, ježdění jako takové není jen o zdravém duchu v těle a fyzické kondici, ale také o zlepšení koordinace a stability. Čím více budete jezdit, tím více vaše tělo bude splývat s  pohyby koně.

Rychlé a klidné myšlení: Jízdou na velkém, silném zvířeti, které má svůj vlastní názor, je plným fyzických i psychickým cvičením, které vás donutí, aby jste zapojili nejen vaše svaly, o nichž jste ani nevěděli, že je máte, ale zároveň vás jízda na koni nutí neustále se přizpůsobovat různým situacím a přemýšlet dopředu.

Koordinace: Při jízdě na koni je nutné, abyste byli v rovnováze a měli disciplínu. Různé léčebné jezdecké programy pro zrakově postižené mají velké úspěchy právě proto, že se pomocí nich u dětí a postižených lidí rozvíjí lepší koordinace.

Fyzička: Jízda na koni je izometrické cvičení, což znamená, že využíváte konkrétní svaly, aby jste zůstali v sedle. Znamená to, že jste vyvážení. Z tohoto důvodu je při jízdě důležitá posturální síla. Držení těla jezdce se neustále zlepšuje, pokud se věnuje jízdě na koni několik dní v týdnu.

Svalový tonus a flexibilita: Při ježdění se notně využívá svalů vnitřních stehen a pánevního svalstva, takže dochází k jejich pravidelnému tréninku. Jezdci mají tendenci sedět v odlehčeném sedu, který se podobá dřepu, čímž se neustále přizpůsobují kadenci koně. Tento sed pomáhá udržovat dobrý svalový tonus a celkovou pružnost.

Stabilní cvičení: Ježdění není jediným způsobem, jak procvičovat tělo. Práce ve stáji také posiluje svaly a zvyšuje kardiovaskulární kapacitu.

Duševní cvičení: Existuje mnoho výhod jízdy na koni, ale nejdůležitější je, že posiluje duševní rovnováhu. Nejen, že se dozvíte více o sobě samých a naučíte se ovládat, ale jízda na koni má také meditativní účinek. Je to skvělé cvičení – spojuje totiž zvíře a jezdce. S každou další jízdou získává jezdec více klidu a vyrovnanosti, což je dnes neskutečný zdravotní přínos.