Používáte westernový poprsní řemen?

Westernové poprsní řemeny (tzv. poprsáky) jsou obecně nepovinná položka sedla (dají se postrádat), ale pro disciplíny typu barel race (barely), lasování telete a všude tam, kde kůň musí provádět rychlá zastavení a otočení spojená se silným zrychlením, mohou dokonce zachránit jezdci život.  Při jízdě krajinou jsou poprsáky také nedocenitelné, neboť zabraňují sklouznutí sedla dozadu při prudkém stoupání.

Pasování poprsního řemene:
Poprsní řemen zabrání sedlu v přetočení a proklouznutí zpět. Tato výstroj je pro koně velmi příjemná, protože jezdec nemusí sedlo tolik dotahovat a přesto je zajištěné a sedí na hřbetě pevně. Dobrý poprsní řemen by měl padnout jak malému, tak velkému koni. Jezdci často dělají tu chybu, že kupují poprsní řemeny, které jsou příliš velké. Pokud je příliš místa mezi D kroužky na sedle a poprsním řemenem, je to znamení, že je moc velký. Stejné pravidlo platí i když musíte řemeny různě omotávat či zkracovat kolem D kroužků. Takto opatřený poprsní řemen může dělat během jízdy neplechu (boule), které mohou být nepříjemné – zvláště v případě, že při velmi rychlé jízdě na bouli narazíte kolenem, zaručuji vám, že budete mít modřinu.

breastcollars

Na trhu existuje mnoho poprsních řemenů, které jsou příliš velké. Snažte se koupit poprsní řemen, který bude vyhovovat všem koním: mladým, starým i větším. Je lepší koupit si opravdu kvalitní poprsní řemen, který je kratší v délce mezi D kroužky a navazuje takovými koženými popruhy, které jsou optimální pro malé i velké koně.

Bezpečnostní kontrola:
Je důležité, aby při zátěži poprsní řemen ležel na prostředku hrudníku koně (A). Upevněte pravou stranu poprsního řemenu na pravém D kroužku sedla a podržte poprsní řemen přes prsa koně. Měl by procházet rovnoměrně středem a uprostřed hrudníku vašeho koně. Pokud ano, připojte levý řemen na levý sedlový D kroužek. Upravte oba řemeny rovnoměrně na obou stranách, dokud nebude poprsník sedět pohodlně. Poté umístěte středový popruh mezi přední nohy vašeho koně. Ujistěte se, že poté, co jste jej připevnili na D kroužek podbřišníku,  prochází řemen středem předních noh vašeho koně. Pokud se vychyluje k jedné straně, znamená to, že D kroužek na podbřišníku není ve středu koňského břicha. Ke srovnání budete muset vyrovnat délku podbřišníku na každé straně sedla, čímž se vyrovná i D kroužek na podbřišníku. Zkontrolujte, zda při nasedání se poprsníkové řemeny po stranách nepřetáčí (B). To se občas stává. Srovnejte je do původní polohy. A konečně, před jízdou zkontrolujte správné upevnění poprsníku (C). Z bezpečnostních důvodů nikdy nejezděte s opotřebovaným poprsníkem, kůže může prasknout a důsledky zejména při dynamické jízdě by mohly být pro jezdce tragické.Poprsní řemeny jsou tedy důležitým (leč často opomíjeným) kusem westernového vybavení, které pomáhá stabilizovat sedlo na hřbetě koně, čímž zvyšuje bezpečnost jezdce.

Jaký poprsník si vybrat?
Existuje samozřejmě široká škála ručně vyráběných poprsních řemenů té nejvyšší kvality, které jsou krásné na pohled a poskytují maximální míru bezpečnosti, pokud se o ně správně staráte. V případě, že chcete funkční poprsník, o který se starat nemusíte, zvolte raději poprsník ze syntetických materiálů. Při rozhodování berte v úvahu zpracování a kvalitu, neboť jedině kvalitně provedený poprsník poskytne bezpečnou službu.

Podívejte se na naši nabídku westernových poprsníků. Při výběru vám samozřejmě rádi poradíme.

Podle Dennise Morelanda Tacka přeložila Inéz Chehaibiová