Potřebujete síť na seno?

V současné době jsou in tzv. slow feedery – čili  laicky řečeno „spomalovače hltání sena“, které nutí koně konzumovat seno po menších dávkách delší dobu, což je pro koně lepší – ti pak sežerou méně sena  po delší časový úsek a musí vynaložit energii, aby seno získali.

Slow feederů existuje spousta, můžete si je dokonce vyrobit sami doma např. ze starého sudu, udělat bednu z prken anebo se můžete poohlédnout po dostupnějších komerčních produktech. A právě u těchto produktů narazíte na problém, jaký slow feeder si vybrat. Obvykle totiž mají všechny velmi kladné recenze, ale praxe pak ukáže pravý opak. Proto jsme dva produkty pro vás v praxi vyzkoušeli.

Výhody slow feederu:
Prevence zdravotních potíží u koní: kolik, úcpání jícnu, vředů, nadváhy, podváhy, laminitidy aj.

Slow feeder také snižuje riziko výskytu dušnosti a alergií spojených především s vdechováním senného prachu ev. plísní.
Koně mají neustálý pomalý přísun sena, což je pro ně přirozené.
Koně se zabaví a nenudí se, což dost často vede k tvorbě nepříjemných zlozvyků (klkání, tkalcování apod.)
Mají stálý a pomalý přísun vlákniny ze sena.
Menší porce krmiva vedou ke zpomalení trávení, což např. u koní rezistentních na inzulín vede k udržování stálé hladiny inzulinu a tím eliminuje další zdravotní rizika.

Výhody pro majitele:
Vysoká finanční úspora (snížíte spotřebu sena až o 30 %).
Uspoříte i za dopravu (seno musí někdo přivézt a doprava se také platí).
Ušetříte hlavně svůj čas – nemusíte krmit několikrát denně.
Odpad ze sítí je minimální , takže už se tolik nenadřete při úpravě výběhu a ušetříte za odvoz hnoje.

Nejdostupnějším a nejosvědčenějším slow feederem stále zůstávají tzv. sítě na seno. Za mých mladých let existoval pouze jeden druh s mega oky, takže z ní seno stejně nebylo tak těžké dostat. Byla z umělého vlákna a nevydržela vůbec nic. Naštěstí dnes  máme jinou dobu i technologie.

Po svých zkušenostech s x-druhy různých sítí na seno jsem si oblíbila dva typy, které mohu v praxi také doporučit, protože jsem je nejen vyzkoušela, ale také odolaly našim koním (devastátorům).  Po domácku vyrobené slow feedery překlápěli, tahali všude po výběhu, kopali do nich ve snaze získat snadněji ten obsah (tu baštu – to seno). Takže podomácku vyrobené slow feedery u nás braly jeden za druhým za své. Nezbylo mi, než se pokusit sehnat něco, co bude mít větší trvanlivost než týden. Docela to totiž lezlo do peněz.

Peníze jsou jedna věc, ale mezi námi, když něco potřebujete, protože je to pro zdraví koně nutné, tak jdou i ty stranou. Co už  ale tak úplně stranou nejde je ona praktická stránka věci –  plnění sítě na seno. Kdo to zažil, jistě mi dá za pravdu, že je to pěknej vopruz, zvláště představíme-li si ten vopruz několikrát denně, což je obvykle nutnost.

Takže při výběru sítě na seno dojdete chtě nechtě ke dvěma podstatným faktorům: finance (potřebuju něco, co mi kruci alespoň půl roku vydrží – pokud déle bude jen ráda) a něco, co je praktické (rychle a snadno se to plní).
Přátelé, ač mě nikdo tímto minovým polem „výběru slow feederu“ neprovedl, já vám ten výběr usnadním! Vyzkoušeno a prověřeno praxí!

SÍŤ NA SENO DELUXE OKA 3,5 X 3,5CM
První sítě, které jsem pořídila a vydržely. Nyní je mám 3 rok.

2018-03-27_12-44-43

Proč?
Jednoduché, čím menší oka síť totiž má, tím více sena ušetříte. Ale to není všechno, menší oka totiž i lépe odolávají trhání, škubání a jiným různým technikám, které koně vymyslí, aby se dostali k tomu  senu, co je uvnitř té  věci bez práce! Navíc podle jisté studie jsou menší oka praktičtějsí při konzumaci píce.

Ovšem ačkoliv po stránce trvanlivosti síť splnila očekávání – po stránce praktické už to tak slavné nebylo – plnění je fakt otrava. Naštěstí s malým zlepšováčkem v podobě tzv. plnícího sudu se i tato situace vyřešila   docela snadno. Co bylo však nevýhodné, bylo plnění několikrát za den (malý obsah sítě). Takže jsem se musela poohlédnout po něčem více vytuněném.

A kupodivu jsem to nalezla v podobě této sítě:

SÍŤ NA SENO SLOW FEEDER OKA 3X3CM

2018-03-27_12-58-28

Výrobce ji vyrábí ve třech různých velikostech. Do přepravníku M: 90cm x 60cm (pro nás nevyužitelná), L: 120 cm x 90 cm (pro nás ideální) a XL: 160 cm x 100 cm (pro nás už mega velká – máme dva koně).

Tato síť je finančně srovnatelná s výše uvedenou, ale má proti ní velikou výhodu – krásně a jednoduše se plní. Super se upevňuje a když místo těch provázků dáte karabinky, pak máte super vystaráno a víte, že se tam koně prostě nedostanou.

Nejtěžší zkouška ji čekala samozřejmě v praxi, kdy jsem ji pověsila do výběhu a čekala, co s ní ti naši rasové sítí zase vyvedou. Snažili se, ale po půl hodině šťouchání a posunování to vzdali a začali způsobně tahat seno z malých ok. Naučili se z ní žrát nadmíru způsobně a dneska už vědí, že jakmile se síť odepne, že se doplní dlabanec a žere se dál.

Zbytky, které přeci jen zůstanou dole (propadnou oky) pak smetu na kolečko a hodím je do přístavku. Pryč jsou tuny hnoje a sena rozšlapaného ve výběhu. Dokonce se mi zdá, že si toho sena hoši opravdu začali víc vážit.

Další sítě naleznete zde.

Rozhodně obě doporučuji – mám a používám je v praxi a fungují. Podívejte:

Devastátor č. 1 žere zcela v pohodě a ani už se nesnaží rvát něco na sílu, protože zjsitil, že to prostě takhle nejde.

Devastátor č. 1 žere zcela v pohodě a ani už se nesnaží rvát něco na sílu, protože zjsitil, že to prostě takhle nejde.

29064163_10160072918695363_7811659506251563382_o

Devastátor č. 2 – ten horší – si chvíli odmítal zvyknout, ale nakonec i on rezignoval a způsobně žere ze sítě tak, jak má.