Bylinky a produkty pro zdravé oči koně

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Obecně máme nějakou  představu o tom, co bychom měli  jíst, aby to bylo prospěšné  zdraví našich očí, ale  už to není tak zřejmé,  pokud jde o zdraví očí našich koní. Zatímco mrkev je skvělá pro naše oči (ano, je to pravda!), jsme si jistí, že má obdobný účinek i u koní?

Dobré zdraví očí začíná dobrým imunitním systémem a dobrý imunitní systém začíná skvělou výživou. Jednoduše řečeno, většině problémů s očima koní se dá předcházet správnou výživou. Jakmile je v oku problém, správné krmení specifických, vysoce kvalitních potravin a bylin opět pomůže  s rekonvalescencí  a podílí se na výrazném omezení opakovaných problémů s očima koně. Tyto potraviny a bylinky vám pomohou udržet zdravý zrak vašeho koně.

Krmte přirozeně
Studie z padesátých let začala nejprve s kočkami a poté doktor Weston Price studoval i domorodé národy.  Poukázal na to, že pacienti, kteří jedí to, co přirozeně roste v přírodě, mají méně zdravotních problémů. Pro koně to znamená, že ideální jídelníček je na pastvě. Dalším řešením je bohatá výživa zaopatřená kvalitním senem. Nejníže na stupnici podporující dobrou imunitu jsou krmné pelety a sladká krmiva (obsahují složky GMO – geneticky modifikovaný organismus). Jelikož většina z nás nežije v místech, kde se dá zajistit čerstvá pastvina po celý rok, jsme nuceni krmit nejlepším senem, které můžeme najít a poskytnout koni doplňkovou výživu, která chybí v seně.

Účelem tohoto článku je diskutovat o doplňkových zdrojích potravin, které pomáhají pro udržení zdravého zraku u koní.  Naším cílem by měla být především prevence,  proto je nejlepší vybrat doplněk, který je důležitý pro výživu očí vašeho koně. Z doplňkových potravin jednoznačně vedou chia nebo lněná semena, ale podíváme se i na jiné produkty dobré pro zdravý zrak vašich koní.

Krmení pro celkové zdraví
Obecné potraviny, které jsou prospěšné očím koní, jsou jakékoliv potraviny, které obsahují Omega-6 mastné kyseliny (jako je GLA – kyselina gama linoleová). Omega-6 se obvykle vyskytuje v mase, ale bohužel pro koně musíme najít další zdroje. Ořechy a semena jsou vynikajícími zdroji GLA. Vzhledem k potenciálnímu riziku vzniku koliky se však nedoporučuje ořechy podávat koním. Proto jsou nejlepším zdrojem GLA semena jako chia nebo len. Černá sezamová semínka jsou rovněž méně známými zdroji omega-6 pro koně. Chia a lněná semena jsou běžně dostupná a obvykle se konzumují celá, zatímco jiná semena jako je černý rybíz jsou krmena / konzumována jako oleje. Některé z těchto olejů mají vysoký obsah GLA a mohou pomoci s obecnou imunitou a udržením zdravého zraku u koní. Lněné semínko je již po staletí používáno k udržení zdraví koní.

HIDALGO TIP:

>> Olej z lněného semínka 2,5 l

Olej z lněného semínka 2,5l

Olej z lněného semínka 2,5l

>> Nabídka krmných doplňků

Řešení pro otoky očí
Oteklé oči, bez ohledu na trauma nebo infekční příčiny, lze léčit několika různými potravinami. Připomínáme, že pokud má váš kůň oteklé oči z válení se v důsledku kolikového záchvatu, pak není ošetření očí prioritou. Nicméně, jakmile je kolika vyloučena, můžete se pokusit aplikovat na víčko obklad ze strouhaného jablka nebo brambory (krmení brambor může být ve velkém množství nebezpečné). Stejně jako lidé snižují otoky očí tím, že si na oči aplikují čerstvé plátky okurek, mohou okurky pomáhat i u koní. Přidáním petrželky, máty nebo chryzantémy do stravy koní můžete pomoci snížit otok způsobený konjunktivitidou. Chryzantéma a máta jsou zvláště užitečné pro alergické stavy. Mohou být krmeny buď jako celé květiny nebo listy, čerstvé nebo sušené, nebo jako vývary a čaje. Chryzantému a mátu lze snadno získat v lékařně  jako čaje;  (čajový sáček, který je již vychladlý umístěte na obnažené oko koně a nechce působit několik minut).

Měsíční slepota
Měsíční slepota je stav, který se často řeší prostřednictvím potravin s vysokým obsahem vitamínu A. Takové potraviny zahrnují špenát, sladké brambory a spirulinu, která funguje synergicky se špenátem nebo sladkým bramborem. Sladké brambory jsou poněkud kontroverzní – zatímco sladké brambory vypadají jako brambory, nejsou z rodiny brambor a v konzervativních množstvích jsou bezpečné. Další potraviny, které pomáhají při měsíční slepotě, jsou mrkev a sušené maliny. Ty by měly být podávány jako léky na prázdný žaludek v malém množství. Nadměrný příjem mrkve může narušit normální rovnováhu bakterií ve střevěch koně a potenciálně může vést ke vzniku koliky. Mrkev má také vysoký obsah cukru a může být problémem pro koně s metabolickým syndromem.

Funkce očí a jater
V tradiční čínské medicíně nejsou oči okny do duše, ale ukazují nám stav jater. V časném onemocnění jater začnou oči tikat / roste třetí oční víčko nebo oko může zčervenat z zničeho nic – což pak vede k vážnějším očním onemocněním. Léčba je obvykle taková, že se léčí játra a tím se vyléčí i oči. Tradiční bylinky / potraviny pro léčení jater u koní zahrnují ostropeřtec mariánský, kořen hořcana, kůru phellodendron, kořen klematis, tribulus, kořen čerstvého rehmannia, lyceum a chryzantému.

Modernější potraviny, které léčí játra jsou pampeliška, bodlák obecný, kurkuma, levandule, čekanka a pelyněk. Co je skvělé, je, že mnoho z těchto jmenovaných rostlin lze nalézt na dobře udržovaných pastvinách. Kůň si tak z těchto rostlin selektivně vybírá, když je to zapotřebí.

Majitele koní, kteří nemají mnoho pastvin, mohou mnoho z výše uvedených rostlin zakoupit jako sušené bylinky nebo prášky. Rostliny mohou být zakoupeny jako jednotlivé bylinky nebo jako bylinné přípravky / léky. Kvalita bylinných přípravků se liší, stejně jako nečistoty v každé značce. Vždy si nejdříve přečtěte složení krmného doplňku, abyste zjistili, jaké chemické doplňky byly přidány. Nelepší jsou sušené bylinné směsi. U některých pacientů by tablety s příměsí chemie totž mohly způsobit průjem. Dávky bylin pomalu zvyšujte a váš kůň s nimi pravděpodobně nebude mít problém.

Existuje mnoho klasických čínských bylinných receptur, které ošetřují oči buď přímo, nebo nepřímo pomocí jater. Tyto vzorce zahrnují You Gui Wan, Bu Zhong Yi Qi Wan a Liu Wei Di Huang. Bez ohledu na to, co byste vybrali pro oko vašeho koně, vždy spolupracujte jen s řádně vyškoleným poskytovatelem zdravotní péče, abyste si vybrali správný vzorec. Pokud byste byliny nevhodně vybrali, bylinka nebude nic dělat, což by potenciálně přispělo k vaší frustraci.

V ideálním případě bychom všichni měli zabránit problémům s očima koní dříve než se objeví nějaký varovný signál (např. výtok). Podáváním výše uvedených potravin můžeme, vzhledem k životním podmínkám našich koní učinit velké kroky při budování imunitního systému oka. Dobré krmivo sytí celého kůně – včetně jater a očí. A pokud se vyskytnou problémy, pak je krmivo opět základem pro zlepšení zdraví očí i jater.

Dr. Cathy Alinovi

Dr. Cathy Alinovi

Dr. Cathy Alinovi je holistická veterinářka, milovnice zvířat, častý mediální host a národně uznávaná autorka, která si rychle získává mezinárodní uznání za svůj integrační přístup ke zdraví zvířat. Poté, co absolvovala veterinární školu, si rychle uvědomila, že konvenční medicína rozhodně nesplňuje potřeby jejich pacientů a stala se certifikovanou veterinářkou s chiropraktickou péčí, věnuje se veterinární akupunktuře a dalším alternativním metodám léčení. Tvrdí, že 80 % z nemocí koní a zvířat obecně lze vyléčit ne drahými léky na předpis, ale odpovídající výživou. Je majitelem / veterinářkou v Healthy PAWsibilities (dříve Hoofstock Veterinary Services) v Pine Village. Rozhovor s ní si můžete pustit zde.

Zdroj: https://equinewellnessmagazine.com