Pět skvělých bylinek pro koně

Znám spoustu lidí, (a musím přiznat, že mezi ně patřím také), kteří utrácejí spoustu peněz za krmné doplňky pro své koně. Na trhu existují doplňky pro trávení, zdraví kloubů, hormonální rovnováhu či jakýkoli jiný zdravotní problém, na který jen pomyslíte. Ale proč naši domácí koně potřebují tolik doplňků stravy? Možná proto, že současní koně často žijí v podmínkách, které jsou zcela odlišné od jejich přirozené existence. Držíme je ve stájích, a i když máme štěstí, že máme dobré pastviny, často se ukazuje, že trávy a rostliny na těchto pastvinách nejsou zdaleka schopné pokrýt onu širokou škálu rostlin, ke kterým mají koně přístup ve volné přírodě.

Stravovací návyky i trénink koní jsou také naprosto odlišné od těch, které mají ve volné přírodě. Místo toho, aby se koně mohli pást po celý den, často je krmíme senem a různými mixy. To není ideální model pro trávicí systém koně, jehož tělo je navrženo tak, aby přirozeně konzumovalo malé množství potravy, i když téměř nepřetržitě. Kromě toho od našich koní často vyžadujeme, aby vykonávali energeticky náročné výkony.

Otázka výživy je tedy samozřejmě nasnadě – mnozí se spoléhají na nutriční odborníky, kteří by nám měli říci, čím tedy naše koně krmit, aby byli zdraví a dobře prospívali. Obvykle ale právě nutriční odborník často zavelí, že kůň potřebuje další krmné doplňky, aby byl v optimální zdravotní kondici. Co však můžeme učinit my jako majitelé, abychom nalezli nějaké přirozené doplňky stravy za rozumnou cenu, s nimiž lze dosáhnout bezpečných a spolehlivých výsledků?

Zde vám přinášíme seznam pěti bylin, které jsou snadno k nalezení a které jsou pro vašeho koně nejen bezpečné, ale hlavně i prospěšné. Nezapomeňte, že kdykoliv budete koni do krmné dávky přidávat něco nového, zdravého, dělejte tak pomalu, aby se trávící systém koně přizpůsobil novému druhu potravy. I když jsou to látky rostlinného původu, které jsou považovány za velmi bezpečné, přesto je třeba koně pozorovat, zdali nemá např. alergickou reakci na některou z nich. K tomu, aby tyto bylinky měly terapeutický přínos, je třeba jim dát čas. Očekávejte tedy, že výsledky při používání bylinného doplňku se projeví za dobu nejméně jednoho měsíce až šesti týdnů – to už byste měli vidět nějaké výsledky.

Mortar and Pestle with Fresh Herbs over WhiteByliny se do stravy koně mohou přidávat mnoha způsoby. Dva nejjednodušší jsou krmení čerstvými bylinkami, které najdete anebo sušenými bylinkami. Nejpřínosnější na čerstvých bylinkách je, že je koně zbožňují. Níže uvedené bylinky jsou považovány za velmi chutné. Nevýhodou čerstvých rostlin však je, že závisí na sezóně, lokalitě a dostupnosti, takže se mohou obtížněji získávat čerstvé v takovém množství, aby skutečně koni pomáhaly. Takže pokud chceme vytvořit konzistentní, terapeutickou dávku – je nejjednodušší použít sušené bylinky.

Smíchejte byliny s malým množstvím vody a nechte vodu vsáknout asi 5 minut, poté přidejte výsledný bylinkově kapalný mix do krmné dávky vašeho koně. Řepné řízky jsou mým favoritem, pokud jde o servírování bylinek koním, protože se před podáváním samy máčí, takže začlenění bylinek přímo do nich je super úspora práce. Pokud ještě nejste obeznámeni se servírováním řepných řízků koni, pečlivě dodržujte pokyny uvedené na obalu a ujistěte se, že jste řepné řízky namočili po nezbytně nutnou dobu.

Kopřiva – kopřivy jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů železa, které často v koňském jídelníčku chybí.Kopřivy také mj. obsahují histamin, serotonin, draslík, oxid křemičitý, vitamíny A a C a celou řadu další minerálů. Kopřiva patří mezi nejvíce užitečné rostliny, které známe – neboť posiluje a podporuje funkce celého těla – lidského i koňského. Kopřivy podporují také imunitní, respirační, močové a pohlavní systémy – a napomáhají tělu bojovat proti alergickým reakcím. Kromě toho posilují zdraví kopyt a lesk srsti. Do krmné dávky můžete přidat půl šálku kopřiv denně. Pokud se rozhodnete krmit čerstvé kopřivy, dejte je uschnout na slunce nejméně na 4 hodiny, aby se odstranila jejich žahavost – nebo je spařte vařící vodou a nechejte je vychladnout. Zkrmujte ihned.

Pískavice řecké seno – chuť této rostliny koně obvykle zbožňují. Bylina samotná se používá na posílení dýchacích cest (sliznice v případě infekce horních cest dýchacích). Rovněž stimuluje a reguluje lymfatický systém. Tím, že pomáhá při pohybu lymfy celým tělem může být i užitečná při léčbě poruch lymfatického systému. Doporučené dávka je dvě polévkové lžice malých semen denně do krmné dávky vašeho koně.

Pampeliška – tato pokorná bylina je výborným doplňkem stravy koně. Má vysoký obsah vitaminů A, B, C a D, a je bohatá na draslík, sodík, vápník a další minerály. Pampeliška funguje jako tonikum tím, že stimuluje funkci jater, produkci žluči a funkci ledvin. To pomáhá tělu zbavit se toxinů a při čištění krve. Je to silný prostředek při rehabilitaci nebo kondiční práci, zejména pro koně, kteří podstoupí mnoho stresu např. při sportovních soutěžích. Je dobré nasázet pampelišky koním do výběhu a podporovat je. Koně je milují. Také je možné přidávat sušenou pampelišku do krmení na jaře. Podporuje zdraví a přípravu koní do nové sezony. Můžete přidat šálek sušených pampeliškových listů do krmné dávky vašeho koně, nebo jako já, čerstvou pampelišku pokaždé, když ji najdete. Dávejte si však pozor, že krmíte pouze rostlinami, které nebyly nijak chemicky ošetřeny!

HIDALGO TIP – i my pro vás máme mixy z čistě přírodních směsí bylinek
Broncho Fit Waldhausen
Bylinový mash 2,5 kg

Malina a malinové listí – malina byla po staletí využívána jako ženské tonikum, neboť může pozitivně přispívat k posílení dělohy a pomáhá při plodnosti, březosti a porodu. Malina rovněž pomáhá regulovat hormonální výkyvy a náladovost klisny. Kromě toho lze malinové listy využít také při průjmech (je to bylina, která stahuje), mokrém kašli, krvácení z dásní. Dávejte půl šálku sušených malinových listů své klisně denně.

Heřmánek – Tyto malé květy obsahují spoustu léčivé moci. Vysoký obsah fosforu a vápníku pomáhá posilovat a regulovat parasympatickou nervovou soustavu. Heřmánek je jedním z nejjemnějších sedativ přírody, a může být použit ve všech případech, úzkosti, problémů se spánkem či hyperaktivitou. Kromě toho je často používán k léčbě alergických reakcí (vnější i vnitřní). Heřmánek také podporuje trávicí systém a působí výborně proti nadýmání, proto je součástí mnoha protizánětlivých směsí. Jeho celkový vliv na zdravotní stav z něj činí vynikající doplněk stravy pro vašeho koně – ¼ šálku sušené byliny smíchejte s malým množstvím vody, nechte 5 minut vyluhovat a pak to celé přidejte do krmné dávky.

Podle  Sary Stewart Martinelliové
Zdroj: Zde