Péče o jezdeckou výstroj

O sedlářské výrobky musíte vždy dobře pečovat. Jsou drahé a měly by být vyrobeny tak, aby vám dlouho vydržely.  K tomu je však potřeba je udržovat v čistotě a bez plísní. Udržovat svou výstroj v dobrém stavu by mělo být zásadou každého jezdce, protože se jedná o jeho vlastní bezpečnost. Čištění výstroje patří k ježdění na koni. Je jedno, zdali preferujete anglický či westernový styl ježdění – svoji výstroj byste si měli vždy udržovat v dobrém stavu. Někdy je to sice fuška, ale v dlouhodobém horizontu se to vyplatí. Nejednou se stalo, že během rychlostní disciplíny praskl nějaký řemen a jezdec skončil velmi nepěkně…

dt-tack-preservation-leather-care-02S jezdeckou výstrojí je to jako s autem – před každou jízdou byste se měli přesvědčit, že každý díl vaší výbavy je funkční a plně schopný zastat svou funkci. Někdy se samozřejmě může stát, že praskne i nový řemen – zkrátka vada materiálu, ale povětšinou se dá těmto věcem pravidelnou kontrolou zamezit či odhalit případné nedostatky ještě před jízdou a tím minimalizovat případná rizika. Vaši bezpečnost mohou ohrozit např. potrhané stehy v kůži nebo zpuchřelé řemeny. Vy sami byste měli svoji výstroj nejen pravidelně a náležitě ošetřovat, ale také kontrolovat.Tato činnost nemusí být vždy nudná. Je-li pěkné počasí, můžete ji provádět venku a ještě vás to bude těšit.

Voda, horko, nevšímavost
Voda, horko a nevšímavost jsou právě ony tři faktory, které ničí kůži více než cokoliv jiného. Kůže denně ztrácí určitou část obsahu tuku. Teplo a pot koňského těla ji vysušují a kůže tak puchří a praská. Sedla, uzdění a kožené části výstroje byste měli po každém ježdění očistit vlhkou houbou a omýt speciálním mýdlem. Zhruba jednou týdně byste měli všechny kožené výrobky namazat olejem na kůži. Ne však příliš, aby kůže neztratila svou pružnost a zároveň byla vláčná. Na vnější stranu sedla nikdy nedávejte příliš mnoho tuku, neboť by ho kůže nestačila absorbovat a by byste si ušpinili jezdecké kalhoty. Uzdečku (uzdu) při čistění vždy rozeberte a u třmenů či martingalů rozepněte všechny přezky. Udidla, třmeny a podbradní řetízky omyje ve vlažné mýdlové vodě, opláchněte vodou a potom vyleštěte suchým hadrem.

Hidalgo Tip >> Péče o kožené výrobky

Ačkoliv nám to všem bylo vštěpováno, málokterý jezdec to opravdu bez výjimky dodržuje. Důvodem je prostě to, že nestíháme. A upřímně řečeno, není to zase až tak nezbytné… Samozřejmě není možné zcela vynechat péči o výstroj (pokud nemáme vše z biothane a syntetiky). Znečištěné kožené věci totiž snadněji podléhají plísním a defekty na nich mohou vést ke katastrofickým selháním při jízdě. Chcete-li tedy nalézt správnou rovnováhu mezi dostatečným čištěním a pořádným úklidem, máme pro vás praktickou příručku pro péči o kožené jezdecké potřeby.

Po každé jízdě: Otřete sedlo, podbřišník vlhkou houbou nebo hadrem, odstraňte srst, prach, bahno – bez nutnosti rozepnout a rozebrat uzdečku (uzdu). Pokud je podbřišník a poprsník mokrý od potu, umyjte oba sedlovým mýdlem a houbou nebo hadrem. Opravdu si dejte tu práci, protože sůl a pot bude časem pracovat proti vám – obě tyto složky kůži v průběhu času poničí. Nakonec opláchněte udidlo pod tekoucí vodou nebo v kbelíku s čistou vodou.

Jednou za měsíc (nebo dvakrát, pokud jezdíte každý den): Rozeberte sedlo a uzdečku a důkladně je vyčistěte. Jelikož tenhle úkon neděláte denně, dejte si na něm záležet a důkladně odstraňte veškeré nečistoty ze spodní části výstroje i sedla. Když je vše čisté, naneste na kůži tuk, abyste jí dodali přirozenou pružnost.

Podle potřeby: Pokud je vaše výstroj od bahna, je vlhká nebo plesniví, neodkládejte čistění a vyčistěte výstroj okamžitě. Každý z těchto faktorů působí na kůži formou rozkladu, proto je třeba to řešit hned. Je-li kůže zpět ve formě, můžete obnovit svůj původní harmonogram bodově péče o vaši výstroj.

Zdroj: www.thistleridgestables.com