Pastevní náhubek

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Pastevní sezona se nám kvapem blíží! Ale přibírá vám kůň i ze vzduchu? Je náchylný ke schvácení kopyt? Pak zvažte pořízení této užitečné pomůcky, abyste jej mohli pouštět na pastvinu s ostatními koňmi. Chcete, aby váš kůň mohl být na pastvině, protože víte, že přirozené pasení a interakce s jeho stádovými kolegy jsou pro jeho fyzické a duševní zdraví klíčové, ale váš kůň tloustne, což není dobré pro jeho zdraví.  Nebo má váš kůň za sebou nepěknou epizodu schvácení kopyt a je tedy velmi náchylný k opakovaným epizodám, takže musíte být obzvlášť opatrní, aby nekonzumoval moc trávy?

Co tedy dělat? Pro stále více majitelů takových koní  se pastevní náhubek stává přímo nepostradatelným pomocníkem při pastevním managementu. Otvor v dolní části tlamy umožňuje koni pasení, ale výrazně snižuje množství trávy, které může kůň zkonzumovat.

Se správně nasazeným pastevním náhubkem si může váš kůň užívat pastvu, aniž by se stal obézním nebo by se znovu schvátil. Zeptali jsme se Jessiky Jahielové, klinické veterinární lékařky, lektorky a moderátorky populárního zpravodaje Horse-Sense Holistic Horsemanship® (horse-sense.org), aby se s námi podělila o klíčové znalosti při používání pastevních náhubků.

 

Pastevní náhubek může vypadat opravdu zvláštně, ale je pro koně dobrý, protože mu umožní být na pastvině s jeho druhy.

Pastevní náhubek může vypadat opravdu zvláštně, ale je pro koně dobrý, protože mu umožní být na pastvině s jeho druhy.

DŮLEŽITÉ 
Zapněte pastevní náhubek a ujistěte se, že jste jej nasadili a aplikovali správně.  Po stranách náhubku by měl být prostor pro vložení tří nebo čtyř prstů, aby měl kůň prostor pro žvýkání. (Otestujte náhubek tak, že ho koni nasadíte, a dáte mu zkušební hrst trávy, abyste se ujistili, že kůň může pohodlně žvýkat.) Pokud je náhubek nasazen správně, nebude zasahovat do napájení vašeho koně, ale bude narušovat jeho pastvu (kůň přijme méně trávy než bez náhubku), což je samozřejmě to, co chcete. (Náhubek však rovněž znemožní koni např. lízat liz a sole apod., takže byste měli minerály doplňovat jinak nebo koni poskytnout možnost být bez pár hodin náhubku).

Vyzkoušejte různé druhy pastevních náhubků, jedině tak zjistíte, který z nich funguje pro vašeho koně nejlépe. Existují náhubky plastové, gumové anebo takové, které se jen připínají k ohlávce. Vyzkoušejte, který je pro vás a vašeho koně v praxi ten nejlepší.

Hidalgo Tip
Pastevní náhubek s ohlávkou (v praxi vyzkoušeno)

– variabilní nastavení
PASTEVNÍ NÁHUBEK S OHLÁVKOU
Naši další nabídku pastevních náhubků pro blížící se pastevní sezonu nalezente zde.

Dávejte pozor na svého koně, abyste viděli, jak pije, když má pastevní náhubek. Když říkám, „nebude mu vadit při pití,“ pak myslím, že náhubek obvykle fyzicky nezasahuje do procesu pití koně, ale někteří koně pijí méně, když nosí pastevní náhubky, takže i toto budete muset vzít v úvahu po celou dobu, kdy bude váš kůň mít pastevní náhubek.

V žádném případě nezapomínejte, že váš kůň má pastevní náhubek nasazen! Pokud je váš kůň venku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu (doporučuji pastevní náhubek všude tam, kde je to možné), odstraňte mu pastevní náhubek alespoň na hodinu nebo dvakrát denně. Udělejte to buď v rámci pastviny, aby se váš kůň mohl chvíli volně napást a konzumovat vodu a sůl, nebo  – pokud je pro něj tráva opravdu problematická – jej  zaveďte do výběhu či ohrady, která je suchá a vydupaná, kde mu můžete podat vodu, sůl a seno.

Nikdy nenechávejte vážně ohroženého koně bez dozoru na travnaté pastvině po dlouhou dobu, i když má pastevní náhubek. Pokud váš kůň má veterinárně omezený příjem trávy – například závažné riziko schvácení kopyt, inzulínová rezistence nebo Cushingova choroba – pak je to pro vašeho koně smrtelný risk v případě, že se mu podaří pastevní náhubek sundat. Dávejte tedy na takového koně bedlivý pozor i s pastevním náhubkem.

Udělejte si čas potřebný k tomu, abyste zjistili, jak pastevní náhubek působí na vašeho koně. Někteří koně si jej uvědomují a fungují s ním téměř okamžitě; jiní potřebují trochu delší dobu; ale i ti si časem zvyknou. Dokonce i koně, kteří náhubek neakceptují tak, jak by měli, těží z toho, že se pohybují volně a jsou ve společnosti jiných koní.

PODPORUJTE vašeho koně, aby se těšil, až dostane pastevní náhubek tím, že do něj např. vždy vložíte kus mrkve či jiného pamlsku. Také zvažte použití beránkových návleků na lícnice, pokud by pastevní náhubek koně odíral.

V žádném případě nemějte špatné svědomí, pokud budete od neinformovaných lidí nazýváni krutými jen proto, že „týráte koně pastevním náhubkem“. Vy znáte pravdu – váš kůň má možnost být se stádem venku na pastvině, volně se pohybovat, ale sežere díky němu méně trávy, než by chtěl – je to ve jménu jeho zdraví.

Zdroj: https://horseandrider.com