Pár tipů, jak poznat špatně sedící sedlo

Známky špatně sedícího sedla

Dobře padnoucí sedlo přiléhá, je vyvážené a zajišťuje koni i vám pohodlnou jízdu. S dobře padnoucím sedlem bude váš kůň klidný, zdravý a ježdění ho bude bavit. Vaše jezdecké schopnosti budou posíleny a zlepšeny. Nemusíte být odborníkem na to, abyste zjistili, zda máte špatné sedlo. Většinou vám totiž napoví vlastní tělo nebo přímo váš kůň. Pokud jste si právě pořídili nové sedlo, dejte bedlivý pozor na to, jak se váš kůň chová a jak se v něm cítíte vy.

Známky špatně sedícího sedla pro koně
Podívejte se na sedlo na koně. Měli byste být schopni strčit cca dva prsty mezi přední rozsochu a kohoutek vašeho koně. Sedlové polštáře by měly rovnoměrně kontaktovat boky a hřbet koně a ležet tzv. na koni – nikoliv odstávat. Po dotažení podbřišníku se dívejte na hřbet koně zepředu, ze strany i zezadu. Sedlové polštáře by měly kopírovat boky koně a přední rozsocha by neměla padat dopředu nebo klouzat dozadu. Projděte se s koněm a sledujte, jak se sedlo pohybuje – resp. nemělo by klouzat do strany ani dopředu či dozadu.

Dalším a osvědčenějším způsobem, jak zjistit, zda sedlo koni opravdu pasuje, je vzít koně na zkušební jízdu, pak ho odsedlat a sledovat zpocená místa. Všude, kde má sedlo kontakt se hřbetem koně, byl měl být kůň zpocený. Neměli byste vidět žádná suchá místa či skvrnky, které by naznačovaly, že sedlo nebylo plně v kontaktu se hřbetem koně. Pěna pouze na několika místech naopak naznačuje, že sedlo na toto místo vyvíjí příliš velký tlak.

Špatně padnoucí sedlo:

bad-fit-sweat

U správně padnoucího sedla uvidíte toto:

IMG_6282
Pokud se váš kůň při nasedlání novým sedlem začne chovat divně, věnujte mu bedlivou pozornost. Někdy je to pouze z důvodu zvykání si na nové sedlo, ale opakující se neposlušnost, rozmrzelost a výkyvy v chování ukazují obvykle na problém se sedlem.

Něco může být špatně, zejména pokud váš kůň:
– dává uši dozadu, švihá ocasem a hází hlavou
– nestojí, když se stažíte dotáhnout podbřišník
– ohání se po sedle (kouše ho)
– příliš klopýtá nebo se odmítá pohybovat
– prohýbá se, když nasednete
– čím déle jezdíte, tím víc je nervózní
– je napnutý, nervozní a často uskakuje
– bez zjevného důvodu zpomaluje, utíká, odmítá poslušnost

Na druhou stranu, dobrý sedlo vhodné pro vašeho koně není vždy to nejpohodlnější pro vás. Je třeba vědět, že čím déle jezdíte, tím lépe se v sedle budete cítit. Takže pokud jste nezkušený jezdec, může vám chvíli trvat, než získáte potřebnou rovnováhu. Proto se začátečníkům i padnoucí sedlo může občas jevit jako nepasující, ale potíže během jízdy mohou mít spíše co do činění s vašimi svaly (obzvláště začátečníci nemají ještě vypracované svalstvo a bývají z jízdy rozlámaní).

Nicméně, níže je seznam bodů, které indikují, že sedlo vám opravdu nesedí:

– v sedle máte dlouhodobý pocit nejistoty
– sedlo se kývá ze strany na stranu i po správném dopnutí podbřišníku
– bolí vás kolena
– máte problém udržet správný sed a kloužete (malé či velké posedlí)

Vizuální známky špatného sedla na hřbetu koně:

Zranění (odřeniny) od sedla
Způsobené zapařením či oděrem a tlakem. Sedlo, ale také poprsník či uzdečka, mohou být příliš těsné. Občas se stává, že koně odře špatně ošetřené, odřené či zablácené vybavení.

Bílé chloupky
Růst bílých chloupků na hřbetě je způsoben přílišným tlakem na jedno místo. Tlak způsobuje zhoršení prokrvení, ucpává potní žlázy. To časem způsobí výskyt bílých chloupků.

Suchá místa
Po jízdě by měla být všechna místa koňského hřbetu rovnoměrně zpocená (kromě kanálku na páteř u sedlové komory), suchá místa indikují přílišný tlak na jedno místo. Časem se na těchto místech začnou objevovat bílé chloupky.

Ztuhlé svaly (a srst v protisměru)
Sedlo koni brání v pohybu během jízdy, svazuje ho, místo aby mu poskytlo prostor pro přirozený pohyb.

Stálé pocení (i při lehké práci)
Záda vašeho koně jsou pod přílišným tlakem, který brání správnému prokrvení.

Máte-li pochybnosti, kontaktujte odborníka, který vám pomůže a poradí.

Podle Saddle and Horse magazínu přeložila Inéz Chehaibiová

Zdroj