Jakou ohlávku zvolit?

Mnozí jezdci rádi používají svou vlastní ohlávku i vodítko a to dokonce i v jezdeckém oddíle. Ohlávky na koně jsou různé a jezdci si obvykle mohou vybrat z nepřeberného množství výrobců i materiálů, tvarů i barev. Na co však dbát v první řadě? Barva je krásná věc, ale při výběru ohlávky je to to poslední, na co brát zřetel. Důležitá je správná velikost a hlavně  bezpečnost.

Vhodná ohlávka

Při nákupu ohlávky pamatujte na to, že žádná ohlávka není taková, aby padla každému koni. Cena i barva jsou druhořadé.

Trvanlivá a pohodlná pomůcka

Abyste mohli koně vodit nebo uvázat, potřebujete ohlávku a vodítko. Při dopravě nebo na delší projížďce musí mít váš svěřenec ohlávku nasazenu po celé hodiny. To je jistě dostatečný důvod k tomu, aby jste ji vybírali opravdu pečlivě. Měla by být lehká a pohodlná, ale zároveň i pevná.

Při nákupu ohlávky dbejte především na to, zda skutečně splňuje tyto požadavky:

Ohlávka se skládá z nánosníku, podbradníku, nátylníku, čelenky, podhrdelníku a dvou lícnic. Jednotlivé díly jsou spojeny kroužky, přezkami nebo uzly. U některých ohlávek lze změnit jen nastavení nátylníku. Existují však i tzv. tříbodové ohlávky, u nichž lze přezkami nastavit podbradník, nánosník a podhrdelník. Čím pestřejší jsou tyto možnosti, tím lépe se dá ohlávka přizpůsobit hlavě koně.

Kroužky, dírky a přezky jsou však současně i slabinou ohlávky. Právě v těchto místech se nejsnáze opotřebovává, rozlomí nebo přetrhne.

Správná velikost je nad všechny barvičky

Samozřejmě by bylo nejvýhodnější, kdybyste mohli před nákupem ohlávku svému koni vyzkoušet. To však často není možné, proto byste měli znát hlavu svého koně (popř. ji pečlivě proměřit).

Jak ohlávku změřit?

Nejdříve přiložíte míru k nejvyššímu bodu týla a napnete ji podél hlavy až na dva prsty pod dolní okraj žuchvy (lícní kosti). V tomto místě pak změříte obvod hlavy. V obchodě s jezdeckými potřebami pak změříte ohlávku od středu nátylníku až k postranní přezce podbradníku a také délku podbradníku a nánosníku. Řemeny by měly být vždy o něco dělší než je naměřený obvod hlavy vašeho koně, protože ji bude třeba upravit, a to nejen když je nová, ale i při jejím používání.

Jaký materiál zvolit?

Ohlávky se nejčastěji vyrábějí z kůže, nylonu nebo polypropylenu. Stoupenci organizace „Natural  horse-manship“ dávají přednost pleteným ohlávkám bez kovových součástí (tzv. parelkám).

Nylonové ohlávky jsou nejlevnější, ale splétané ohlávky s pevnými kroužky jsou více trvanlivé. Časem jsou však natolik nevzhledné, že už se dají použít jen jako výběhové, ale žádný majitel se jimi moc nechlubí.

Moderní a in jsou stále ohlávky kožené. Bývají také dražší. Kůže by měla být poddajná a měkká, zároveň by měla mít ohlávka pevné švy a trvanlivé, nejlépe pak nerezové přezky. Za krátkou dobu se přizpůsobí tvaru hlavy koně a potom sedí jako ulitá. Kvalitní a dobře udržovaná kožená ohlávky může vydržet věčně.

Pletené ohlávky z polypropylenu s jednou sponkou na lícnici nejsou nastavitelné. Jsou však měkké a pro každého koně mimořádně pohodlné.

Cena, cena, cena

Nejlevnější jsou obyčejné nylonové ohlávky. Skutečně dobré nylonové ohlávky jsou však dražší.

Příznivci přirozeného partnerství (Natural horsemanshipu) oceňují provazové ohlávky bez kovových přezek.

Za koženou ohlávku, která vydrží i celý život, zaplatíte podstatně víc, protože platíte kvalitu.

 Co je dobré vědět?

Když si hříbě zvykne na ohlávku a vodítko, dá se později vodit bez problémů. Když běží příliš rychle, postačí hlasový povel nebo krátké přitažení vodítka, aby zpomalilo. Opakem je obtížný, špatně vycvičený, nervózní či bázlivý kůň, který se ohlávkou řídit nedá. Takové zvíře je lepší zauzdit stihlem nebo štajgrem.

Hidalgo tip: cena vs. kvalita: 

Ohlávka Fluffy (Waldhausen), mnoho barevných variací, nastavitelnost

PC01-182-VI-800x800