Nový kůň, první show? Craig Johnson radí.

Bez ohledu na to, jak zkušený a trénovaný je váš kůň, první show od vás obou vyžaduje cílenou přípravu. Připravte se na svou první show s radami profíka! Craig Johnson, Gainesville, Texas, je národním vítězem National Reining Horse Association ($ 1 Million Dollar Rider), dvojnásobný NRHA Futurity šampión, NRHA Derby šampión, 14x světový šampión a mezinárodní vítěz v reiningu (zlatá medaile). Mezi jeho specializaci patří reining, westernová drezura a ranch riding.

Craig-Johnson-Reining-HorsesKdysi jsem slyšel písničku, ve které se zpívá, že někdy vyhrajete a někdy se jen něco naučíte. Bože, za ty roky jsem se toho hodně naučil – zejména pak o přípravách koně na první závody (show).“  Craig Johnson.

A tady je mé největší poučení: Když jste tam se svým novým koněm poprvé, nejste tam proto, abyste hned vyhráli. Jste tam na zjišťovací misi, na jejímž konci buď přijde nějaké to ocenění nebo také ne. Jste v aréně a doufáte, že všechno půjde dobře, ale když ne, tak si pamatujte, že hlavně sbíráte informace. Proč? Abyste příště věděli, jak to udělat líp. Pokaždé, když jedete do arény, dáváte sami sobě i koni příležitost dozvědět se o tom, jak to funguje – a navíc každý kůň je individuální, stejně jako člověk. Je proto dobré si na sebe postupně zvykat. Jedině sehraná dvojka může pomýšlet na ty nejvyšší mety.Naučil jsem se také dělat inteligentní přípravu, která pomáhá při první show a formuje zkušenost koně i jezdce. Pomohu vám tím, že s vámi budu sdílet zkušenosti, které jsem za ta desetiletí s novými koňmi při show nasbíral.

 Doma
Vyzkoušejte si svého nového koně a zjistěte, jak reaguje (a na co reaguje). Je to důležité, abyste dokázali předvídat jeho reakce. Jsou jisté věci, které musíte udělat doma než koně přivezete do soutěže. Myslím, že většina lidí má nesprávné tendence ponechat nového koně v klidu. Prostě projdou obvyklý trénink a všechno se zdá ok, ale pak na show skončí už jen tím, že jim kůň odmítne vejít v předepsaném čase do soutěžní arény. A problémy jsou tu. Místo toho trávíme všechen svůj čas doma nudným tréninkem, který nakonec je příčinou chování vašeho koně na show. Proč? Protože neznáte svého koně a jeho reakce. Pokud jsem na vině tím, že buduji nudný trénink, který kůň raději absolvuje, aby měl ode mě pokoj, nemohu znát svého koně – natož jeho reakce. Ty se pak projeví naplno až na show. Pokud jsem ale příčinou fiaska já, mohu jej také v klidu příště napravit. Jak? Tím, že opravdu budu chtít poznat svého koně.

Nebojte se vyzkoušet nového koně! Konfrontujte jej s neobvyklými věcmi, abyste přesně viděli, co udělá. Například, jednou vyměňte udidlo za sidepull, nebo změňte směr, kterým musí jezdit. Pokud nemáte koně pod kontrolou a zapasíte s ním už doma, protože se nechce podrobit změně, budete mít více práce doma, takže byste ani neměli myslet na soutěž (show). Musíte se naučit, co kůň vyžaduje, a získat jeho plnou spolupráci. Jedině tak pak budete moci v průběhu soutěže ještě něco dopilovat, ale nebude to tak složité, jako kdybyste se na to doma vykašlali.

Ujistěte se, že svého koně opravdu ovládáte. Kdykoliv a za jakýchkoliv podmínek (venku i na jízdárně). To neznamená jen dělat kruhy; nebo jezdit kavalety do umoření – je to o častých změnách směru. Kamkoliv si budete přát. Takže budete brzy vědět, jak se váš kůň snadno/nesnadno ovládá. Jestliže práce na kruhu od vás nevyžaduje žádné přetahování, ale jen čistý úkon přiložením otěže – a kůň ihned reaguje, jste na dobré cestě. Pokud koně do kruhu musíte kopat, vzpíná se nebo dělá šišku a ne kruh, tak prostě začněte od začátku. Bez ohledu na disciplínu, kterou jezdíte, myslím, že je důležité splynout s vaším koněm. Praktikujte trojúhelníky, čtverce, obdélníky a ujistěte se, že váš kůň reaguje pružně a bez zaváhání.

Věnujte pozornost tomu, jak moc je váš kůň ohebný a jak rychle se zase dokáže srovnat do roviny, když to od něj požadujete. Máte-li uspět, vyžadujte od koně bezchybné zastavení. Naučte si také koně na nějaké znamení (změna sedu), aby věděl, že v příštím momentě po něm budete chtít změnu směru jízdy. To jsou triky, které na závodech rozhodují o vítězích a poražených. Jedině sehraná dvojka může uspět. Nesnažte se bránit nebo hlídat potenciální problémy při tréninku doma. Naopak, identifikujte je a pak pokračujte v práci, dokud je nevymítíte a váš nový kůň nebude jedno tělo a duše s vašimi pokyny.To neuděláte za týden, ani za měsíc. Nechte si dost času.

Bez ohledu na to, jakou disciplínu jezdíte, případy z praxe ukazují, že zkušení show koně mají tendenci předvídat. Pracujte na souhře na domácí půdě a pracujte tvrdě, protože až skončíte jako sehraná dvojka, jste připraveni na svou první společnou soutěž (show).

Před soutěží
Zahřívání je otevírání komunikačních linek mezi vámi a vaším koněm, proto se snažte dostat do areálu jeden nebo dva dny předem. To vám umožní seznámit koně s novým prostředím a zkusit si vše, na čem jste pracovali doma: jako jsou změny úhlů, trojúhelníky, čtverce a změny směru. Časný příchod je také dobrý, neboť mohu zjistit, jak kůň v novém prostředí reaguje, zda jedná jinak než doma. Většina koní funguje nejlépe doma, nebo tam, kde je to nejpohodlnější, takže stále můžete najít oblasti, ve kterých vám to pokulhává, a těm je třeba věnovat pozornost. Měli byste být schopni opravit případné nedostatky skrze trénink, který jste absolvovali doma. Tady už jen dopilováváte nedostatky.

Použijte svou počáteční zahřívací jízdu jako testovací jízdu, při které se zaměříte na to, jak váš kůň chápe a přijímá vaše podněty, opravy a vedení. Každému koni se nový jezdec jeví trochu jinak, zrovna tak, jako nová tréninková hala. Proto má první jízda na soutěži za úkol posílit důvěru koně, nikoliv jej mást nebo frustrovat.

Vaše zahřívací jízdy vám dají jasné informace o postoji koně. Můžete zjistit, jestli je klidný a uvolněný. Můžete zjistit, že je nervózní protože je daleko od domova, což se může projevit na jeho nevoli spolupracovat. Poznejte svého koně a naučte se způsoby, jak ho uvolnit. Drbáním za uchem nebo kýblem mrkve. Udělejte mu radost.

Showtime
Shromážděte informace, jeďte s jistotou. Bez ohledu na to, kolik jste si toho naplánovali dopředu (i když jste udělali správně všechny domací úkoly), vždycky přijde bod, kdy nic nevíte. Ale do té doby, je váší nejlepší strategií, abyste se cítili uvolnění. Není nepravděpodobné, že budete muset improvizovat. Berte to jako výzvu. S poslušným a uvolněným partnerem (koněm) zvládnete všechno.

Jak budete soutěžit, odolejte myšlence, že neznáte svého koně. V opačném případě budete soutěžit s nejistotou, spíše než s důvěrou, což vám dá rozostřený obraz požadovaných výsledků, kterých chcete dosáhnout. Vaše nejistota dokáže vykolejit nejen vás, ale i vašeho koně. I poté, co jsem koně naučil opravdu hodně, pokud nemám jasnou představu o tom, co chci, aby se stalo, nemá ji ani můj kůň. Připravili jste se dobře, trénovali jste tvrdě a je načase to všem ukázat!

Ať už je to poprvé, nebo posté – vždy jeďte se vzpřímenou hlavou. Neklopte oči k zemi, sledujte dění, jen tak můžete případně plánovat, co uděláte, když budete muset improvizovat. Mapujte si prostor. Kůň Vás umí číst, takže pokud cítí vedení s důvěrou, bude i tak reagovat; pokud máte sklopené oči, necháváte příliš mnoho na koni a příliš mnoho věcí se může pokazit. Pokud se něco pokazí, začnete panikařit, změníte držení těla a kůň to vycítí a začne být nervózní. Vyhněte se tedy této řetězové reakci pohledem nahoru a dopředu. Buďte sebevědomí, váš kůň bude též.

Opouštění soutěže
Vaši první soutěž si užijte, bez ohledu na to, jak to dopadne. Pokud se něco pokazí, snažte se s tím vyrovnat v klidu. Viděl jsem hodně lidí, kteří měli vztek a rozčilovali se, proč kupovali toho koně, že je úplně k ničemu. Omyl. Měli bysme si totiž uvědomit, že kůň je odrazem nás samých. Je to naše zrcadlo anebo zrcadlo předchozího majitele. Uvědomte si to bez ohledu na to, jak dobrý nebo špatný se jeví váš nový kůň. Projděte si části vaší jízdy. Možná, že jste dělali vše správně, jen jste byli nervózní. Poučte se a aplikujte své chyby do tréninku, abyste jim příště předešli.

Buďte rádi, že jste se soutěže zúčastnili a že se koni, ani vám nic nestalo. Zkušenosti se hodí jak vám, tak vašemu koni. Napodruhé to totiž může vám oběma jít neuvěřitelně dobře! Zaměřte se hlavně na získání důvěry. Viděl jsem lidi, kteří své první jízdy zajeli poměrně dobře, ale později začali mít problémy se svým koněm. Dostali se totiž do fáze, kdy měli příliš sebevědomí a prostě začali jezdit své koně ne jako partneři, ale jako by koně byli pouze loutkami v jejich rukách.

Mou filozofií je ukázat koni, co od něj v soutěži očekávám: nečekám zázraky, ale také nespoléhám pouze na štěstí. Ujistím se, že dělám všechno, co mohu. Eliminuji případné nedostatky. Jsem zkrátka připravený. A pokud jste i vy připravení, pak to napoprvé půjde dobře.

craig-johnson-international-logo1

Zdroj: https://horseandrider.com