Dlouhé namáčení sena ovlivňuje jeho nutriční hodnotu

Tradiční způsob snížení prašnosti sena je namáčet ho, což je velmi účinný nástroj, zejména u koní citlivých na prach či u těch, kteří mají chronické dýchací obtíže (např. dušnost). OVŠEM namáčení sena není vždy jednoduché a v praxi je docela obtížné. Nutriční dopady namočeného sena mohou totiž býti značné a jsou často přehlíženy, zejména v případě, že jde o seno nevalné kvality.

2016-12-08_172803

Vědci zjistili, že namočení dávky sena v kbelíku a následné zkrmení ihned v zápětí výrazně redukuje koncentraci prachu ve srovnání se suchým (nenamočeným) senem, vysvětlila Catherine Whitehouseová, nutriční poradkyně pro Kentucky Equine Research (KER). Ponoření dávky sena do kbelíku bylo tedy stejně tak účinné jako by bylo seno namočené mnoho hodin.

„Další výzkumné studie potvrzují, že jemný prach ze sena se po namočení na 10 – 30 minut snížil o více než 92 %, což vedlo k potvrzení, že tato metoda je opravdu efektivní u koní s respiračními onemocněními,“ uvedla Whitehouseová.

Namáčení sena ovlivňuje jeho výživovou hodnotu v závislosti na čase. Ponořením sena do vody na dobu delší než 30 minut má negativní dopad na jeho nutriční kvalitu a dochází ke snížení koncentrace některých minerálů. Dvě studie potvrdily, že je tedy dobré pomáhat koním s respiračními problémy namáčením sena, ale zároveň je nezbytně nutné hlídat dobu, po kterou je seno ve vodě – ta by neměla nikdy překročit 30 minut. 30 minut stačí k tomu, aby se eliminoval prach a zároveň se udržela i maximální výživná hodnota sena pro koně.

Seno nenamáčejte déle než 30 minut.

Seno nenamáčejte déle než 30 minut.

Omega-3 mastné kyseliny – kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) – podporují a zlepšují zdraví dýchacích cest u koní také prostřednictvím imunomodulačních aktivit (posilují rovněž imunitní systém a zdravou zánětlivou reakci v buňkách.), což může napomoci snížit závažnost alergických reakcí. Koním s dýchacími problémy proto přidáváme doplňkovou stravu s obsahem mastných kyselin např. v podobě lněného semínka.

Hidalgo Tip

>> DROMY OMEGA 3 PLUS

Management koně s dýchacími obtížemi může být pro majitele velmi náročný, nicméně namočit seno do kbelíku s vodou na 30 minut je snadný způsob, jak snížit dušnost, či kašel u koní s kýchacími obtížemi,“ shrnuje Whitehouseová. „Navíc, tím rozhodně zlepšíte kvalitu života vašeho koně.“

Zdroj