Mohu podat svému koni pivo?

Občas  vídáme, jak  jezdci a zejména pak dostihoví trenéři svým koním po náročném dostihu nalijí plechovku piva. Pivo si dopřávali po dostihu i takové hvězdy jako byli Simple Majestic nebo famózní Zenyatta  (ti si dokonce oblíbili i konkrétní značku Guineass).  Je tento zvyk pro koně dobrý? Zeptali jsme se na to odbornice na výživu koní doktorky – Sary Ralstonové. 

Simply MajecticMnoho koní miluje chuť piva, snad proto, že se skládá ze složek jako je ječmen a chmel, které se podobají tomu, co koně normálně žerou. Obsah alkoholu není problém, protože koně se díky své velikosti opravdu snadno neopijí, pokud vůbec. Jejich játra se tedy s procesem vstřebání alkoholu vypořádají velmi rychle, protože přirozeně produkují velké množství alkoholdehydrogenázy.To je enzym, který štěpí produkty kvašení, které se vyskytují u koní v tlustém střevě během normálního trávení. Právě tento enzym velmi rychle převádí všechny formy alkoholu na sacharidy, které následně využije pro energii.

Plechovka piva má cca 55 kalorií. Můj kůň preferuje Samuel Adams® – ležák, který má 160 kalorií na láhev. Jednou jsme mu dali Coors Light® a on to vyplivl :) Průměrný 500 kg – 600 kg kůň vyžaduje celkový kalorický příjem asi 17.000 kalorií za den jen na chod organismu. Jedna libra standardní směsi poskytuje více než 2000 kalorií, takže nemusíte úmyslně snižovat dávky vašeho koně, pokud mu dáte láhev piva po jízdě. Při jízdě totiž spálí extra kalorie velmi snadno. Množství sacharidů a vody v jedné láhvi či plechovce piva je zanedbatelné z hlediska celkových koňských potřeb. Nicméně, složení piva poskytuje některé důležité minerály, niacin, vitaminy B (B1, B3 a B6), kyselinu listovou a flavonoidy, z nichž všechny jsou pro koně důležité a potřebné. Čili v tom lze spatřovat i menší nutriční výhody, ačkoliv kvalitní krmný program tyto živiny v přiměřeném množství pokrývá. Dalším potenciálním přínosem piva pro koně může být smíchání piva s vodou, zvláště pokud máte obavu z dehydratace např. při cestování koně v přepravníku v létě. Pokud tedy váš kůň miluje pivo, přidávání piva do vody pomůže koně povzbudit k pití.

Pokud je mi známo, nezpůsobuje konzumace piva pozitivní test na přítomnost drog u sportovních koní, ale raději se ještě poraďte se svým veterinářem. Pozor také na ostatní závodníky, kteří by mohli vidět, jak dáváte svému koni pivo před soutěží, mohli by si stěžovat, i když opravdu neexistuje žádný důkaz, že by toto v tomto případě mělo vliv na jeho výkon.

Bezpečný způsob, jak dát svému koni pivo je nalít jej do kýble. Jinak opravdu nevidím žádné nebezpečí v aplikaci piva vašemu koni, a to zejména po jízdě (zátěži). I když mu pivo poskytne velmi malé množství kalorií vzhledem k jeho celkové potřebě, nelze obéznímu koni nastavit pouze dietu z piva. Ale jedno nebo dvě piva za týden mu určitě uškodit nemohou, ba naopak.

Medajlonek:
Veterinární lékařka a speciální výživový poradce koní – Sarah Ralstonová je profesorkou na katedře přírodních a živočišných věd na Rutgers School of Environmental and Biological Sciences. V současné době se její výzkum zaměřuje na glukózu/metabolismus inzulínu a souvislosti s ortopedickými onemocněními u mladých koní. Výživový certifikát získala na American College of Veterinary Nutrition. Poskytuje více než 200 nutričních konzultací pro majitele koní po celé zemi. Dr. Ralstonová je také hlavním poradcem při výrobě mnoha koňských krmiv a spolupracuje s mnoha farmaceutickými firmami vč. Purina Mills Inc., Nutrena, Blue Seal Feeds a Pfizer. Je členkou mnoha výborů a organizací včetně American College of Veterinary Nutrition a Americké rady veterinárních specialistů.

Tento článek se původně objevil v květnu 2014 v magazínu Praktický jezdec.

Zdroj: https://practicalhorsemanmag.com/