Možné spojení mezi nedostatkem selenu a klkáním u koní

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Stereotypní chování jako je tkalcování a klkání se běžně vyskytuje u výkonných sportovmích koní stejně jako u mnoha hobby koní. Kromě toho, že následky okusování a klkání jsou devastující pro boxy a ohrady – zvyšují také zdravotní rizika. Stereotypní chování u koní může rovněž vést ke zdravotním problémům jako jsou zubní poruchy, poškození kloubů, snížení výkonnosti, ztráty hmotnosti a koliky.

Klkání je nejvíce zákeřné. Kůň, který klká, okusuje všechny dostupné předměty – ohradu, dveře od boxu… Horními zuby se „zakousne“ do předmětu a zhluboka do sebe nasaje vzduch – vydá při tom zvláštní zvuk, jakoby takové heknutí a zatnou se mu svaly na krku (sání vzduchu),“ vysvětluje Kathleen Crandellová, Ph.D., odbornice na výživu v Kentucky Equine Research.

Přesný důvod, proč koně klkají zůstává neznámý. Někteří odborníci se domnívají, že klkaví koně mají nevyhovující stravovací návyky nebo špatný management (často se nudí) . Jiní věří, že na vině jsou snížené hladiny antioxidantů nebo zvýšený oxidační stres. Vzhledem k tomu, že stopové prvky jako je selen, zinek, mangan a měď chrání organismus před oxidačním stresem, jeden výzkumný tým nedávno blíže prozkoumal tuto hypotézu. Pro testování byly odebrány vzorky krve od koní během nebo bezprostředně po epizodě klkání a také poté, kdy koně neklkali. Byly testovány i koně, kteří neklkají. Všechny odebrané vzorky byly následně analyzovány na různé markery oxidace.

Kathleen Crandellová, Ph.D.

Kathleen Crandellová, Ph.D.

Nejdůležitějším bodem této studie bylo zjištění, že koncentrace selenu byla výrazně nižší ve vzorcích koní, když zrovna neklkali.  U koní, kteří tímto chováním vůbec netrpí, byla hladina normální a nejhůře dopadla skupina koní, jejichž vzorky byly odebrány přímo při klkání – tam byla rapidní selenová disbalance,“ řekla Crandellová.

Na základě těchto údajů dospěli vědci k závěru, že změny v hladině selenu, důležité složky antioxidačního systému, mohou hrát významnou roli v patofyziologii klkavého chování u koní, což jen podpořilo důkazy o teorii, že klkání přímo souvisí se zvýšeným oxidačním stresem a nedostatkem základních stopových prvků.

Nerovnováhy stopových prvků pak mohou přímo či nepřímo ovlivnit mnoho fyziologických procesů v těle. Pokud tedy váš kůň klká, je dobré vyhledat pomoc odborníka pro výživu koní a požádat jej o analýzu dosavadního krmiva. Je totiž možné, že vašemu koni chybí stopové prvky, vitamíny a minerály nebo antioxidanty.

Samozřejmě, také management klkavého hraje důležitou roli při minimalizaci stereotypního chování. Je důležité, aby měl kůň dostatek volného času, nepřetěžoval se a měl sociální kontakt ve stádě, „uvádí Crandellová.

2018-05-19_130741HIDALGO TIP: MEGA MINERAL WALDHAUSEN 3KG
Mega Mineral poskytuje všechny základní vitamíny a minerály důležité pro chovné, sportovní a rekreačně využívané koně. Dávkování: Velký kůň (600 kg): 60 g denně, malý kůň : 30 g denně.

>> Další vitamínové a minerální doplňky

 


Zdroj: 
https://ker.com/equinews