Má váš kůň ošklivou jizvu?

Překládáme pro Vás přátelé z našeho pohledu velmi zajímavý článek. Věříme, že pro nás všechny je to zajímavý soubor písmenek k zamyšlení.

Většina lidí rozumí koncepci jizvy – zdravá tkáň se poškodí (ke zranění často dochází zejména ve výběhu) a tělo reaguje, aby co nejrychleji uzavřelo ránu tím, že se snaží obnovit poničenou tkáň – na kůži vzniká strup a následně i jizva. Většina z nás si je vědoma toho, že jizva nebývá jako okolní kůže, bývá tlustší a méně ohebná. Ale jakmile se zranění na povrchu kůže uzdraví, většina lidí vidí maximálně to, že jizva vypadá nevzhledně, ale už nevědí, že jizva již není jako původní tkáň a mívá přímý vliv na pohyb a tedy i na výkon koně.

Když položíte ruku na zdravou oblast kůže na koni, měli byste být schopni jemně cítit kůži a svaly. Kůže, fascie (= vazivový obal svalů) i svaly by měly lehce klouzat proti sobě – to umožňuje volný pohyb všech částí těla. Koně jsou velmi atletická zvířata a většina z nich má velmi jemnou kůži, napojenou na fascie a svaly / šlachy. Povrchové zranění kůže pak často ovlivní všechny tři tyto vrstvy. Taková jizva v tkáni zasáhne všechny tři vrstvy i jejich struktury velmi náročným způsobem. I když dochází k regeneraci, ta často vede k adhezi, která však napojí  tyto vrstvy dohromady – takže po sobě již nekloužou, nýbrž jsou k sobě fixovány.

Jak se jizva hojí, její okraje se zacelují a napojují zpět na okolní (zdravou) tkáň. Čím větší je poničení, tím větší je účinek kontraktury (= zkrácení,fixování) jizvy, což znamená i omezení původního volného pohybu. Jizva na karpu tak může omezovat celý ohebný potenciál kloubu, stejně tak jako jizva na lopatce může omezovat délku kroku omezením elasticity kůže na končetině, kde je jizva. Kůže pokrývá celé tělo a fascie se rozprostírají hluboko do těla a pokrývají všechno jako síť. Kůže i fascie jsou navrženy tak, aby se pohybovaly a volně po sobě klouzaly, což jim jizva znemožňuje tím, že kůži ukotví na jednom místě, což zmenší elasticitu a prokluz kůže po fascii.

Pokud se jedná o nově se formující  jizvu, je nezbytné, aby se kůže okolo postižené oblasti pohybovala jakmile je bude možné (masáž / mobilizace kloubů). Pokud už rána nemokvá a zacelí se , vyhledejte odborného terapeuta. Chcete-li minimalizovat neohebnost a ztuhlost v okolí jizvy a obnovit optimální a přirozený prokluz mezi tkáněmi,  pak odborně provedená masáž urychlí správné hojení jizvy.

35757476_2009304525768867_7535707020628852736_n

Pokud bojujete se starou jizvou, buďte si vědomi možných důsledků na pohyb a tím i výkon vašeho koně. To se může týkat jak vyléčených jizev, jizev po odstraněných sarkoidech či chirurgických jizev. Nicméně, nikdy není příliš pozdě, aby se pomocí odborné masáže nedaly uvolnit vrstvy kůže a fascie, čímž se znovu dosáhne obnovení elastického pohybu kůže po fasciích. Spolupracujte tedy se svým terapeutem, který vám může poskytnout cenné rady při práci na správném hojení jizev vašich koní. Starší jizvy budou potřebovat pravidelné masáže a dost času k odbourání ztuhlosti. Rutina může zahrnovat masáže, myofasciální techniky a protahovací pohyby. Určitě se vám však tento čas vyplatí.

Bryoni Burtová

Bryoni Burtová

Bryony Burtová – koňský osteopat
Osteopatie je specifická léčebná metoda, kterou koncem 19. století v USA rozvinul Dr. Andrew T. Still, a která ctí uznávaný a osvědčený systém klinické diagnózy. Je definována jako lékařská disciplina založená na manuální diagnóze, za účelem léčby zhoršené či poškozené pohyblivosti těla (a to na úrovni tkání, kloubů i kostí).