Léto aneb jak účinně chránit koně před hmyzem

Ve srovnání s koněm jsou mouchy a jiný hmyz úplně nepatrní – a přesto jsou to pro něj nevýslovní trapiči! V zimě, kdy vídáme koně stát u balíku sena, pociťujeme s nimi v duchu soucit, ale jim chlad zdaleka nevadí tolik jako letní vedra a s nimi spojené trýznivé nálety much, ovádů, komárů a muchniček…

Obtížné a bolestivé
Koně mají velmi jemnou a citlivou kůži. Není divu, že jim vadí ta spousta hmyzu, která na ně dělá ustavičné nálety. Komáří štípnutí koně pálí a svědí stejně jako nás. Obzvláště nepříjemná jsou ale píchnutí ovádů. Ta jsou velmi bolestivá a okamžitě na kůži koně vytváří otok. Když jsou útoky hmyzu příliš časté, reagují koně pochopitelně často podrážděně, švihají ocasem, potřásají hlavou nebo se z ničeho nic rozklušou, aby pronásledovatele setřásli.

Hmyz jako přenašeč chorob
Hmyz koně nejen obtěžuje, ale může na ně dokonce přenést nebezpečné choroby. Kožní parazité, přenášení mouchami, vyvolávají záněty kůže na hlavě a krku či nohách. Letní svrab bývá provázen svěděním i horečnatými stavy a trávícími obtížemi.

Zvláště nebezpečný hmyz
Střeček je moucha, která na koni dokáže napáchat obzvláště velké škody. Samička střečka klade vajíčka na srst koně. Tím, že si kůň postižené místo olizuje, se dostanou vajíčka do jeho žaludku, kde se z nich posléze vylíhnou larvy. Tyto škůdci vyvolávají žaludeční a střevní potíže, záněty, vředy. Lze s nimi bojovat podáním odčervovacího prostředku.

Jak se koně přirozeně chrání
Hříva a ocas jsou pro koně důležitou ochranou, která jim pomáhá držet si hmyz od těla. Kromě toho umí koně cukat kůží a nevítané hosty odhánět. Bohužel to ale na oblaka hmyzu často nestačí a to ani tehdy, kdy stojí ve stádě u sebe, aby si vzájemným šviháním ocasů pomáhali. Když je trápení s hmyzem neúnosné, hledají ochranu pod stromy, křovím nebo v přístřešku. Divocí koně si stoupají na vítr, neboť jak je známo, hmyz vítr nemá moc rád.

Co pomáhá proti hmyzu
Pozor! Hnojiště mouchy neodolatelně přitahuje, je proto nutné, aby bylo zřízeno co nejdále od stáje. Na vlhkých pastvinách se to jen hemží bodavým hmyzem. V zimě tam koně můžeme bez problémů nechat, zato v letních parnech byste koně měli mít na jiných pastvinách nebo koně přes den nechat ve stáji či v přístřešku. Přístřešek, který je na třech stranách otevřený, poskytuje stín, ale je zároveň i dobře větraný. Mouchy se takovým místům vyhýbají. Křoviny a stromy nabízejí koním na pastvině přirozenou a účinnou ochranu proti hmyzu.

Umělá ochrana proti hmyzím trýznitelům
Existuje nespočet prostředků proti hmyzu a také příslušenství, kterým svého koně můžete pomoci chránit před hmyzími trýzniteli.

Příslušenství
Na vyjížďkách, ve výběhu nebo na pastvě můžete svého koně chránit maskou. Masky se vyrábí v  mnoha provedeních. Obvykle jsou na jednu až dvě sezony. Na vyjížďce lze kombinovat čabraku a třásně, které se upevňují na ohlávku či uzdečku a pomáhají odhánět hmyz od očních či nosních partií, pokud jsou připnuty na nánosník. Pokud pracujete na prašné jízdárně, vyplatí se i síťka na nos, aby koně chránila nejen před hmyzem, ale i před vdechnutím zvířeného prachu v suchých letních dnech.

Na ochranu celého těla koně se používají speciální síťové lehké deky. Tyto deky nejsou nutností u všech koní, ale pro obzvláště citlivého koně trpícího alergiemi jsou tyto nejvhodnějším ochranným prostředkem.

Chemické prostředky proti hmyzu – repelenty
Chemické prostředky proti hmyzu se odplavují s potem, čili jsou závislé na tom, jak moc se kůň potí. Pot totiž přípravek rozředí a urychluje jeho vypařování.

HIDALGO TIP:
Endure Sweat Resistant Fly Repelent 

-endure-sweat-resistant-fly-repelent-946ml
Velmi účinný a oblíbený repelent proti hmyzu
Má tu vlastnost, že se nevypotí
Je vhodný pro sport a silnou zátěž
Vydrží a působí i ve vlhkých podmínkách
Poskytuje až 14ti denní kontrolu po jedné aplikaci
Obsahuje RepeLock, speciální kondicionér, který se nevypotí
Chrání před kousavým a obtížným hmyzem, komáry, moskyty, klíšťaty a všemi.
Odpuzuje a zabíjí moskyty a obsahuje sluneční krém
Nabízíme i balení 3,78 l

Tyto prostředky jsou k dostání v mnoha formách. Prodávají se jako gel, sprej atd. Existují i šampóny proti hmyzu Ty se ale nehodí pro koně na pastvině, protože nejsou moc účinné.

Hojení ranek způsobených hmyzem
Pokud má kůň na těle ranku způsobenou hmyzem, naneste mu na ni léčivou mast. Ta nejen hojí, nýbrž i zmírňuje bolest. Dbejte na to, aby se ranka brzy zahojila, neboť další hmyz by do ní lehce mohl zanést infekci. Stejně tak kontrolujte koně pravidelně, zdali nemá klíště. Odstraňte jej stejně, jako byste jej odstraňovali sobě a ranku potřete hojivou mastí. Koně v létě pravidelně kontrolujte, zda nemá otoky a štípance. Pozor na vosí a včelí bodnutí, ty rozhodně nepodceňujte, koně sledujte a případně volejte veterináře.

Přípravků pro ochranu koní před nepříjemným hmyzem je na trhu nepřeberné množství. Někdy je lze účinně kombinovat i s tzv. přírodními repelenty.